Siğillerin giderilmesi - hangi yolu seçmeli ve ne kadar tehlikeli?

Siğiller, vücutta insan papilloma virüsü ile enfeksiyona bağlı olarak ciltte daha az sıklıkla mukoz membranlarda görülen iyi huylu neoplazmalardır.

Bu gruptaki virüslerle enfeksiyon, enfekte bir kişi veya ev eşyaları ile temas yoluyla gerçekleşir. Çoğu zaman siğiller tamamen kozmetik bir kusurdur.Nadir durumlarda, iltihaplanmaya veya diğer hoş olmayan komplikasyonlara neden olabilirler.

Kendi içlerinde bu kadar nahoş kusurlar bulan insanlar için asıl soru siğillerin giderilmesinin gerekli olup olmadığı ve bunun hızlı ve acısız bir şekilde nasıl yapılacağıdır.Oluşumları ortadan kaldırma ihtiyacı, profesyonel muayenenin bir parçası olarak kesinlikle bir uzman tarafından belirlenir.Temizleme yöntemlerine gelince, bugün neoplazmalardan tek seansta kurtulmanın birçok mevcut ve etkili yöntemi bulunmaktadır.

Lazer Kaldırma

Lazer siğil giderme

Günümüzde en etkili, hızlı ve acısız yol, siğilleri lazerle yok etmektir.Bu yöntemin ana avantajı, prosedürün hızı ve aynı anda büyük veya birkaç neoplazmın bile çıkarılabilmesidir. Özellikle sık sık siğillerden kurtulmanın bu yöntemi küçük çocukların ve hamile kadınların tedavisi için seçilmiştir.

Seans minimum süre alır, sonrasında hastanın hastanede kalması gerekmez. Ancak bu şekilde bir siğil yakmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca, uzman en uygun prosedür türünü belirleyecektir.

Yalnızca üç seçenek vardır:

  • CO2 lazer. Kızılötesi radyasyonun, sıvıyı büyüme dokusundan tam anlamıyla buharlaştıran siğil üzerindeki etkisini ifade eder. Bu uzaklaştırma seçeneği en travmatik olanıdır.
  • Nabız. Neoplazmın kılcal damarları üzerinde yıkıcı bir etkiye sahiptir.
  • Erbiyum. Ayrıca, biriken dokunun kızılötesi radyasyon kullanılarak uzaklaştırılmasını da içerir.

Topikal anestetikler, plantar büyümelerde bulunanlar gibi büyük, derin köklü büyümeleri gidermek için gereklidir.

Prosedür nasıl gerçekleştirilir

Lazer siğil yakma algoritması oldukça basittir. Hasta, ilgili hekim tarafından zorunlu bir muayeneden geçtikten ve bir seansın atanmasından sonra uzman, asıl görevi siğilden kurtulmak olan aşağıdaki işlemleri gerçekleştirir:

  • Çoğu hasta, siğilleri lazerle temizlemenin ağrılı olup olmadığı sorusuyla ilgilenir. Bazı durumlarda, prosedür gerçekten çok rahatsız edici hisler verebilir, seanstan önce, lokal anestetik kullanmak gerekir.
  • Dahası, ışık radyasyonu büyümeye yönlendirilir ve bu da siğil üzerinde termal bir etki yaratarak onu tam anlamıyla yakar.Lazer tedavisi artan doğrulukla karakterize edildiğinden sağlıklı dokular etkilenmez.

İşlemin tartışılmaz avantajlarından biri, yara izi ve yara izi dışında dokuların tamamen iyileşmesidir.

Endikasyonlar ve kontrendikasyonlar

Lazer tedavisi, her tür siğilden kurtulmak için en iyi seçenektir. Bununla birlikte, bir doktorun farklı bir yöntem kullanmanızı önerebileceği bazı durumlar vardır.Kural olarak, kötü huylu dönüşüme eğilimli büyümeler istisnalar arasındadır. Bu gibi durumlarda, çıkarma, dokuların daha sonra histolojik incelemesinin zorunlu yürütülmesi anlamına gelir ve bu, lazer tedavisi ile mümkün değildir.

Çocukluk ve hamilelik, lazer radyasyonu kullanılarak neoplazmların çıkarılmasına da bir kontrendikasyon değildir.Çıkarılmadan önce ve sonra siğilAncak gebelik sırasında bir kadında siğil tespit edildiğinde işlemin gerekliliği doktor tarafından bireysel olarak belirlenir.

Sonuçlar

Büyümelerin giderilmesinden sonra cilt bakımı için öneriler çok basit: seanstan sonra kabuk üzerinde oluşan herhangi bir etkiyi dışlamalısınız. Koterizasyondan sonra siğillerin bakım kozmetiklerinin veya başka yolların kullanılması tavsiye edilmez. Tamamen doku restorasyonundan sonra kabuk kendi kendine kaybolacaktır.

Prosedürün maliyeti

Peki bir lazerle siğilden kurtulmanın maliyeti nedir? Lazer siğil giderme fiyatları önemli ölçüde değişebilir.Boyut, lezyon sayısı ve bunların lokalizasyon alanı gibi faktörler belirleyici unsurlardır. Örneğin, çapı bir milimetreyi geçmeyen küçük bir birikimi kaldırmak oldukça ucuzdur. Derin köklü siğillerin giderilmesi için bir seansın maliyeti daha yüksek olabilir.

Diğer yollar

Yukarıda belirtildiği gibi, lazer tedavisi cilt lezyonlarını gidermenin en etkili ve nazik yoludur. Bununla birlikte, biraz daha az popüler olan siğilleri gidermenin başka yöntemleri de vardır.Belirli bir klinik durumda en uygun varyantın seçimi, hastanın muayenesi ve teşhis prosedürlerinden sonraBir siğilin sıvı nitrojen ile koterizasyonuuzmanı tarafından gerçekleştirilir.

Cryodestruction

Büyümeleri gidermenin en kolay yolu, sıvı nitrojen veya kriyocerrahi ile siğilleri koterize etmektir. Bu yöntem, köksüz sarkık büyümeleri gidermek için harikadır ve bu tür büyümeleri tek seansta gidermenizi sağlar. Ancak büyük siğillerden kurtulmak için iki veya daha fazla tedavi gerekebilir.Ayrıca bu gibi durumlarda tedavi oldukça ağrılıdır.Azot yakmanın sağlıklı dokuyu etkileme riski taşıdığı ve bunun da yara ve yara izine neden olabileceği unutulmamalıdır.

Radyo dalgaları

Siğillerin radyo dalgası yöntemi ile giderilmesi, günümüzde en çok talep edilen, oldukça etkili işlemlerden biridir.Bu yöntemin önemli bir dezavantajı, yüksek maliyetten daha fazlasıdır.Prosedür, tek seansta büyük büyümelerden ve oluşum gruplarından kurtulmanızı sağlar.

Radyo dalgası tedavisinin ilkesi, elektrik akımını etkilenen dokuyu doğrudan etkileyen radyo dalgalarına dönüştüren radyo bıçağı adı verilen özel bir cihazın kullanılmasıdır.Bu tekniğin temel avantajı, sağlıklı dokulara zarar verme riskinin olmamasıdır.Ayrıca işlemden sonra ciltte yara izi veya iz kalmaz.

Radyo dalgalarının güvenlik ve koruyucu etkisine rağmen, bu yöntem kardiyovasküler sistem hastalıkları olan diabetes mellitus'tan muzdarip kişiler için önerilmez.

Ayrıca hamilelik sırasında kadınlarda cilt lezyonlarının giderilmesi önerilmez.

Elektrokoagülasyon

Siğillerin elektrokoagülasyonu, büyümeyi değişen ve sabit elektrik akımlarına maruz bırakmayı içerir, bu da mevcut neoplazmayı kelimenin tam anlamıyla koterize eder. İşlem oldukça acı vericidir ve bu nedenle seans anestezik ilaçların zorunlu kullanımı anlamına gelir.

Bu yöntemin dezavantajları, histolojik inceleme için doku numunelerinin alınamamasıdır.Ayrıca işlemden sonra ciltte küçük izler kalabilir.Siğilin cerrahi eksizyonuTedavi sonrası cilt bakımı isteğe bağlıdır.

Cerrahi eksizyon

Siğillerin cerrahi olarak çıkarılması yalnızca diğer yöntemler etkili olmadığında, örneğin büyümelerin derin köklere sahip olması durumunda kullanılır.Ayrıca bu yöntem, sonraki histolojik inceleme için aşırı doku büyümesinin alınması gerekiyorsa kullanılır.Yöntemin özü basit olmaktan çok daha fazlasıdır: Bir bistüri ile birikimin eksizyonu yapılır ve ardından etkilenen bölgeye bir bandaj uygulanır. İşlem sonrası ciltte gözle görülür izler kalır.

Kimyasallar

Küçük siğilleri gidermek için, her ev ecza dolabında sıklıkla bulunan aletleri kullanmak oldukça mümkündür. Ancak sağlıklı dokuların zarar görmesini önlemek için yine de bu tür bir işlemi bir tıp kurumunda gerçekleştirmelisiniz.

Neoplazmalardan oldukça basit bir şekilde kurtulmaya yardımcı olabilecek birçok farklı ilaç vardır. Örneğin, birikimi aşamalı olarak bozan salisilik asidi seçebilirsiniz.

Bu madde birçok ilacın ana bileşenidir. Siğilleri gidermek için seçilen ürünü günde en az üç kez yüzeyine uygulayın.

Unutulmamalıdır ki, siğiller için uygun tedavi seçimi sadece bir uzmanın rehberliğinde yapılmalıdır.Bu durumda bağımsızlık son derece olumsuz sonuçlara yol açabilir.Mevcut neoplazmalar hızla artıyorsa veya sayılarında artış varsa, bir doktora görünmek özellikle önemlidir. Bu özellik, cilt büyümelerinin habis doğasını iyi bir şekilde gösterebilir.