İnsan papilloma virüsü nasıl tedavi edilir? En Etkili Yöntemler

İnsan papilloma virüsü bir şifalı bitki yaprağı ile kurtulabileceğiniz bir çizik değil, aynı zamanda kişinin hayatını tehdit eden ciddi bir hastalık da değildir. Bu sadece bir enfeksiyon. 100'den fazla türü bulunan enfeksiyon inanılmaz derecede bulaşıcıdır, potansiyel bir taşıyıcının yaşına/sosyal durumuna bakılmaz ve popülasyonun %80'inden fazlasının vücudunda bulunur.

İnsan papilloma virüsünü tedavi eden her hasta her şeyden önce şunu anlamalıdır: neyle uğraştığını, onu kendi kendine tedavi ile tehdit eden şeyin ne olduğunu, yardım için hangi doktora başvurması gerektiğini ve tam bir girişimin ne kadar zamana / çabaya / paraya mal olacağını anlamalıdır. Bu hastalıktan kurtulmak için.

HPV: nedir? Hastalık belirtileri. tedavi etmeye değer mi

Papilloma virüsü, neredeyse tüm vücudun (anogenital bölge dahil) epidermis / mukoza zarının sağlıklı hücrelerini etkileyen bulaşıcı bir hastalıktır. Başka bir deyişle HPV, DNA'sını insan kromozomlarına sokan hücre içi bir parazittir. Sonuç olarak, "uygun" koşulların etkisi altında hızla çoğalan atipik hücreler oluşmaya başlar. Herhangi bir müdahale olmadığında, epidermisin çoğu patolojik bir tabaka, bir tümör tabakası ve patojenik büyümedir.

Ancak, uygulamanın gösterdiği gibi, aslında papilloma virüsünün istilasının sonucu iki yönlü olabilir:

 • Enfekte insanlar virüsün taşıyıcısı olurlar, ancak vücudun savunması sayesinde kendileri hastalığın herhangi bir belirtisini fark etmezler.
 • Neredeyse hemen, enfekte bir kişinin vücudu papillomları örtmeye başlar. Lokalizasyonlarının ana konumuna ve virüsün türüne bağlı olarak, farklı şekillerde / renklerde olabilirler, kaşıntıya / ağrıya neden olabilirler veya kesinlikle rahatsızlığa neden olmazlar.

Buna göre, semptomların tezahürünün mevcut varyantı ile papilloma virüsünü tedavi etme veya görmezden gelme sorunu kendiliğinden çözülür. Ancak polimeraz zincir reaksiyonunun kullanıldığı özel bir çalışma bulunmaktadır. Sonuçları, patojen türünü belirlemeye, doğru ilacı seçmeye (belirli bir suş için), tedavi edilip edilmediğini öğrenmeye yardımcı olacaktır.

Tıbbi bakış açısına gelince, o da ikiye bölündü. Bazı uzmanlar, papilloma virüsünden kurtulmanın temelde imkansız olduğu görüşünde. Bu nedenle, zaman içinde "sorunlu" tümörleri inceleyerek semptomları izlemek gerekir. Bu taraf için tek tedavi seçeneği cerrahi/diğer kesin tedavilerdir. Bu yaklaşımın ana göstergeleri şunlardır:

 • hastalığın düzenli nüksleri;
 • özellikle cinsel organlarda (genital siğiller) ve mukoza zarlarında (gırtlak, bronşlar, burun, gözler, ağız boşluğu) hastalığın belirgin semptomları;
 • hamilelik için hazırlık;
 • polimeraz zincir reaksiyonunun sonuçlarına göre yüksek viral yük.

Gerisi, virüsün vücuttan bağımsız olarak çıkarılmasına inanıyor. Bunu yapmak için, patojenik mikroorganizmayı bloke edecek olan bağışıklık sistemini desteklemek yeterlidir. Bu, vitamin kompleksleri, immünostimülanlar, sağlıklı bir yaşam tarzı (iyi beslenme / kötü alışkanlıklardan vazgeçme anlamına gelir) yardımıyla yapılabilir.

Önemli!Bu teori 30 yaşın altındaki hastalar için geçerlidir. Bahsedilen yaşa ulaştıktan sonra, bağışıklık sistemi bir miktar zayıflar ve aynı anda birkaç HPV suşu ile başa çıkarak virüsü kendi başına vücuttan atamaz.

HPV'nin gelişiminin / ilerlemesinin nedenleri

HPV, cinsel temas yoluyla insandan insana bulaşır.

HPV'nin nasıl tedavi edileceğini, iyi bir uzmanın nerede bulunacağını, ne kadar zaman/para alacağını ve prensipte papilloma virüsü tedavi etmenin mümkün olup olmayacağını düşünmeden önce, belki önlemeye odaklanın ve enfekte olmamaya çalışın?

Katılan doktorun hastaya önceden bunun neredeyse imkansız olduğunu açıklaması iyi olur. Basit bir nedenden dolayı, etrafındaki her ikinci kişi, tek bir papilloma olmadan virüsün taşıyıcısı olabilir. Bunun için teşekkürler, hastalığın semptomlarını engelleme gücüne sahip olan bağışıklığına söyleyebilir. Vücudunuzun savunmasının bu kadar güçlü olup olmadığı ancak HPV'nin kendisiyle enfeksiyondan sonra bilinebilir. Bu genellikle üç ana yolla olur:

 • Anneden çocuğa.Hamilelik sırasında, plasenta bebeği herhangi bir dış etkiden koruyan güvenilir bir bariyer olduğu için enfeksiyon pratik olarak dışlanır. Ancak doğum sırasında bebek doğum kanalından geçtiğinde virüsün bulaşma riski inanılmaz derecede yüksektir. Ayrıca, her şeyden önce, çocuğun gözlerinin / burnunun / orofarinksinin mukoza zarına nüfuz eder. Sonuç olarak, küçük bir hastada ilk papillomlar ilk birkaç gün içinde ortaya çıkabilir. Özellikle tehlikeli olan, glottis üzerinde lokalize olan ve olası boğulma nedeniyle bebeğin hayatını tehlikeye atanlardır. Ayrıca gırtlak papillomatozisi olarak da adlandırılırlar.
 • İletişim-ev yolu.Özellikle kişisel hijyen kurallarına uyulmaması, başkalarının havlu/bardak/giysilerinin kullanılması, tokalaşma, öpüşme, sarılma vb. durumlarda önemlidir. Nem oranı yüksek kapalı alanlarda (havuz, sauna, hamam) enfeksiyon riski artar. ), yanı sıra okul öncesi / okul kurumlarında.
 • Otoenfeksiyon.Ellerini yıkamadan her şeyi ağzına çeken küçük çocuklarda görülür. Aynısı, tırnak yeme alışkanlığının yanı sıra parmaklardaki çapaklar için de geçerlidir. İkincisinin yerine, pembemsi bir renk tonu ile düz plaklar şeklinde karakteristik çıkıntılar ortaya çıkar. Virüsün sağlıklı epitele hızla nüfuz ettiği cilde küçük çizikler / sıyrıklar / diğer mekanik hasarları unutmayın.

Herhangi bir eylemin yokluğunda, bağışıklığın azalmasının eşlik eden nedenleri (inflamatuar süreçler, kronik hastalıklar, viral / soğuk algınlığı, vitamin eksikliği / faydalı mikro ve makro elementler, olumsuz koşullarda yaşamak, düşük çevresel seviye, düşük kalite) / dengesiz beslenme), papillomatoz vücutta hızla yayılır ve daha fazla sağlıklı hücreyi etkiler. Bu durumda tedavi kaçınılmazdır. Sadece en hızlı ve en etkili yöntemi seçmek kalır.

Papilloma virüsünün tedavisi: en etkili yöntemler

Dikkat!İnsan papilloma virüsünün tedavisi, güvenilir bir uzmana danışılarak başlamalıdır! Ancak şikayetlerinizi değerlendirdikten, muayene ettikten ve doğru teşhis koyduktan sonra etkili bir tedavi planı hazırlayabilecektir. "Prensipte papillomatoz tedavisi mümkün mü? " de dahil olmak üzere tüm sorularınızı cevaplayacaktır. ve "Hiç tedavi edilmeli mi? ".

Özellikle kiminle iletişime geçeceğinizi bilmiyorsanız, size en çok rahatsızlık veren papillomların nerede olduğuna dikkat edin:

 • Büyümeler kollarda, bacaklarda, kolların altında ve yüzde / boyunda "dağılmış" mı? O zaman bir dermatolog size yardımcı olabilir.
 • Genital siğiller hakkında endişeli misiniz? Bu tür papillomlar bir jinekolog / ürolog tarafından ele alınır.
 • Tümörler anüsün yakınında rektumda bulunur mu? Bir proktologla görüşün.

Tedavinin en başında "HPV'yi vücuttan çıkarma" hedefini belirlemenin yanlış olacağını hatırlamakta fayda var. Hayır, bazı rahatsızlıklara neden olan ve ayrıca artan onkojenite ile tehdit eden semptomlarınız var. Onlarla başlamalıyız, yaşam ve sağlık riskini en aza indirmeliyiz. Genellikle, bunun için papillomları tedavi etmek için karmaşık bir yöntem kullanılır:

 • "Sorun" papillomlarının yok edilmesi.
 • İmmünomodülatörler ile vücut desteği.
 • Sağlıklı yaşam tarzı.

Böyle bir HPV tedavi rejimi, yalnızca hastalığın belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda virüsü vücuttan bu şekilde ortadan kaldırabilecektir. Ancak hızlı bir şekilde ortadan kaldırılacağına güvenmemelisiniz: tam bir tedavi mümkünse, en az yıllar alacaktır.

Bu nedenle uzmanlar, büyümelerini/yayılmalarını durdurmanın etkili bir yolu olarak papillomları çıkarmak için fiziksel yöntemler önermektedir.

Donanım kozmetolojisi/cerrahi

Yüzdeki papillomu lazerle çıkarmak için etkili bir prosedür

Papillomları çıkarmanın bu yöntemi, yalnızca tıp çevrelerinde değil, aynı zamanda kozmetikte de bir öncelik olarak kabul edilir. Sonuçta, bu, fiziksel rahatsızlığa neden olan papillomları hızlı / iz bırakmadan / etkili bir şekilde çıkarmanın, çirkin estetik görünüm nedeniyle kompleksler geliştirmenin tek yoludur.

En popüler olanlar:

 • lazer tedavisi.Prosedürün özü, patolojik hücrelerin "çözülmesi", kan damarlarının duvarlarının kapatılması ve ayrıca hasarlı epitel tabakasının rehabilitasyonudur. İşlem kesinlikle ağrısız, hızlı ve oldukça etkilidir (papillomların% 60 ila 92'si iz bırakmadan, tekrarlamadan kaybolur). Bununla birlikte, 5 mm'den büyük büyümelerin alınmasından sonra yara iyileşmesi ile ilgili olarak, 4 haftaya kadar uzar ve küçük depigmente noktalar bırakır.
 • Radyo dalgası tedavisi / radyoknife.Bu yöntem, cilt lezyonlarını gidermek için yüksek frekanslı radyo dalgalarının kullanılmasını içerir. Kan damarlarını pıhtılaştırarak ve kanama ve ağrı olmadan papillomatoz tedavisini sağlar. Hastalığın tekrarını ortadan kaldırır, sağlıklı dokulara zarar vermeden son derece noktasal hareket eder. Tek tümörleri çıkarmak için daha uygundur.
 • kriyo-tahribat.Büyümelerin kuruması, kararması ve düşmesi sonucu sıvı nitrojen ile papilloma maruz kalmayı ima eder. Boyutları 5-6 mm'den büyükse, istenen sonucu elde etmek için birkaç seans gerekecektir.

  Önemli!Tekrarlama olasılığı oldukça yüksektir.

 • Kemoliz.Trikloroasetik asit ile neoplazmaları giderir. Sadece genital siğillerin tedavisinde kullanılır. Ve sonra %30-40 verimlilikle.
 • Elektrokoagülasyon.Papillomlar, yüksek frekanslı elektrik akımına maruz kalır, bunun sonucunda protein dokuları pıhtılaşır ve patolojik tabakayı tahrip eder. İşlem oldukça ağrılıdır, ancak lokal anestezi kullanımına izin verir. Nükslere gelince, oldukça olasıdır, bu yüzden hemen buna dikkat etmelisiniz.

  Dikkat!Prosedürü yapan uzman son derece dikkatli olmalıdır: elektrokoagülasyon sırasındaki duman, insan papilloma virüsünün parçacıklarını içerebilir ve üst solunum yoluna girerse onu enfekte edebilir.

 • "İyi eski neşter".Cerrahi müdahale, daha modern yöntemlerin bolluğuna rağmen, tıpta ilk yerlerden birini işgal etmeye devam ediyor. Ancak şimdi esas olarak büyük boyutlardaki genital siğilleri çıkarmak için kullanıyorlar. Ayrıca bu yöntem kötü huylu tümörlerden kurtulmada etkilidir.

Bu yöntemlerin her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Ek olarak, hastanın donanım tedavisi/cerrahi korkusu sıklıkla önemli bir rol oynar. Bu durumda, tüm bu yöntemler, yüksek verimliliklerine rağmen kategorik olarak reddedilebilir. Bir istisna, belki de onkojenik oluşumlardır. Ancak bu durumda bile hasta başka, daha "insancıl" tedavi yöntemlerinde ısrar edebilir.

Farmasötik ürünler kullanarak papillomların çıkarılması

Boyundaki papillomu çıkarmak için ilacı bir çözelti şeklinde kullanmak

İlaçlarla patolojik oluşumlar nasıl kaldırılır? Yeterince basit. Sizin için uygun bir topikal ürün yazacak olan doktorunuza danışın. İsim ve fiyattan bağımsız olarak, her birinin aktif maddesi, etkisi altında epitel oluşumlarının dokularının tahrip olduğu bir asit veya alkalidir. Başka bir deyişle, patolojik hücrelerin nekrozu meydana gelir.

Göz ardı edilmemesi gereken bir dizi kontrendikasyon olduğundan, kendi kendine ilaç tedavisi için ilaçların kullanılması yasaktır:

 • Eczane ürünlerinin hiçbirinin genital papillomların kendi kendine tedavisine izin verilmez. Bazıları teorik olarak uygundur, ancak deneyimli bir uzman tarafından sadece tedavi odasında uygulanır.
 • Sodyum tetraborat ve sodyum hidroksit içeren ilacın yüze / boyuna / göğüse / koltuk altına uygulanması kesinlikle yasaktır.
 • Mükemmel bir kriyo-tahribat analogu, dimetil eter ve propan ile bir sprey hazırlığı olduğu ortaya çıktı. Evde kullanımına izin verilir, ancak yalnızca bir dermatoloğa danıştıktan ve ekteki talimatları dikkatlice inceledikten sonra. Alet gerçekten etkilidir, ancak etkilenen cildin yüzeyi uzun süre ve acı verici bir şekilde iyileşir.
 • Özel bir kalem, gümüş nitratlı papillomlara etki eder ve bu da patolojik bakterilerin maksimum tahribatı ile büyümelerin giderilmesine yardımcı olur. Zaten kullanımın ilk haftasının sonunda, neoplazmaların nekrozu gözlenir. Ancak yanıkların yanı sıra "artık" yara izlerine de hazırlıklı olmalısınız. Vücudun kapalı bölgelerinde bu kritik değildir, ancak yüz / boyun / göğüs üzerinde deney yapmamak daha iyidir.
 • En "nazik" ilaç, antiviral bir etkiye sahip olduğu için N-N-dimetilamino-2-propanol p-asetamidobenzoatın inozin ile sentezlenmesiyle elde edilen bir maddeye sahip bir ilaçtır. Bu haplarla papillomlardan nasıl kurtulacağınızı kimse size kesin olarak söyleyemez. Ancak vücudun savunması, özellikle kanın lenfositik deposu gözle görülür şekilde güçlenecektir. Ve küçük bir papillomatoz yayılımı ile bu, virüsün kendi kendini yok etme şansını arttırır.
 • Cilt siğillerinde ve ayrıca genital siğillerde uzmanlaşmış, ilk tezahürlerini dağlayan fenollü bir çözelti. Sağlıklı ciltler için tehlikelidir ve 5 defadan fazla kullanılmaz.

Papillomatoz halk yöntemlerinden nasıl kurtulur

Kırlangıçotu suyu ile parmakta papillomun koterizasyonu

Geleneksel tıp, birçok hasta tarafından, özellikle de kendi kendine tedaviyi tercih edenler tarafından çok sevilir. Komşulara, büyükannelere ve eski güzel internete "HPV nasıl tedavi edilir" sorusunu sormaları şaşırtıcı değil.

Bu, bu tür tedavi yöntemlerinin etkisiz olduğu anlamına gelmez. Hayır, birçoğu kaynatma, tentür ve losyonların yardımıyla kendi kendine iyileşen bir hastalık gösterebilecek. Ancak, halk ilaçlarının yardım etmediği veya sadece durumu ağırlaştırdığı da var.

Bu nedenle, papillomatoz için toplanan tüm ev yapımı tarifleri kullanmaya başlamadan önce, bir uzmana danışmayı ve gerekli muayeneden geçmeyi unutmayın. Büyük olasılıkla, belirli araçları kullanmanız için size "yeşil ışık" verilecek veya hatta geleneksel tıbbın önerdiği kişiler tarafından tavsiye edileceksiniz:

Kırlangıçotu Meyve suyunun çıktığı bitkinin sadece birkaç taze sapı yeterlidir. Sağlıklı bir epidermise bağlanmamaya çalışarak büyümelerin yüzeyini yağlarlar. Prosedür biraz acı vericidir, ancak sonuç birkaç gün sonra görülebilir.
İyot Bir çözüme (herhangi bir eczanede bulunur) ve pamuklu çubuklara (uygulama kolaylığı için) ihtiyacınız olacaktır. HPV genellikle iyot ile tedavi edilir ve en etkili/ucuz çarelerden biri olarak kabul edilir.
hint yağı Patolojik papilloma virüsü hücrelerini yok edebilen asit içerir. Yüzdeki büyümelerin tedavisi için izin verilir. Siğilleri günde iki kez hint yağı ile yağlamak ve bir sıva ile kapatmak yeterlidir.
Sarımsak Herhangi bir yaşlı kişi size papillomları sarımsakla nasıl tedavi edeceğinizi söyleyecektir. Ve bir seçenek değil, çünkü büyümeye bir diş sarımsak uygulayabilir veya bir "sarımsak merhemi" hazırlayabilirsiniz.
karahindiba Bitkilerin başları toplanır, kolonya ile doldurulur ve demlenir. Elde edilen papillom karışımı günde 6-7 kez işlenir.

Önerilen seçeneklerin her birinin yaşam hakkı vardır. Ve çoğu zaman insan papilloma virüsünden kurtulmak için tedaviyi birkaç yıl önceden planlamanın gerekli olmadığını kanıtlıyor.