İnsan papilloma virüsü testi

İnsan papilloma virüsü ile hiç karşılaşmamış birçok kişiye, mümkünse, bu hastalığı tespit etmek için uygun bir analizden geçmeleri şiddetle tavsiye edilir. Patoloji belirtileri ortaya çıkmaya başladıysa, böyle bir analizin yapılması zorunlu bir önlemdir. Erkeklerde ve kadınlarda bu tip viral bir hastalık, başka bir kişiden bulaşmanın bir sonucu olarak aşağıdaki şekillerde ortaya çıkabilir:

  • Korunmasız seks (öpüşme yoluyla bulaşma da mümkündür - ağız boşluğunda ve dudaklarda yara olması durumunda).
  • Doğum sırasında - anneden bebeğe.
  • Virüs, aynı zamanda, birçok insanın bulunduğu yerlerde, ev içi alanda şüphelenmeyen bir kişinin vücuduna da girebilir: umumi tuvalet, yüzme havuzu, hamam. Bu nedenle, başkalarının hijyen ürünlerini kullanmamanız şiddetle tavsiye edilir.

Bu hastalık DNA yoluyla genetik olarak bulaşmaz. Bu nedenle, temel enfeksiyon riski, korunmasız cinsel temas, düşüncesiz cinsel ilişki ve ayrıca zayıf bir bağışıklık sistemi ile temel hijyen kurallarını göz ardı etmektir. Bir kişinin kötü alışkanlıkları olduğunda enfeksiyon riskinde belirli bir artış meydana gelir.

Önemli!Taşıyıcı yoksa, doğada HPV patojeni uzun süre (1 günden az) hayatta kalamaz, ancak genellikle bu bir kişiyi enfekte etmek için yeterlidir.

HPV için kan testi yaptırma arzusu varsa, o zaman ilk önce klinikle iletişime geçmeniz gerekir, çünkü son derece uzmanlaşmış doktorlardan biri uygun sevki sağlayabilir.

100'den fazla HPV türü vardır ve bunların yarısından fazlası insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmaz, ancak bazı çeşitleri onkojenik olarak kabul edilir, bu nedenle uzun süreli gelişim ile kansere neden olabilirler.

Papilloma virüsü inanılmaz sıklıkta insandan insana cinsel yolla bulaşır. Ayrıca, korunmasız temasla, bu belirli virüsün bulaşma olasılığı (diğer STD'lere kıyasla) son derece yüksektir. Son yıllarda, doktorların belirttiği gibi, vaka sayısı her yıl katlanarak artmaktadır.

insan papilloma virüsü teşhisi için mikroskop

Bu hastalık, insanlığın zayıf yarısı için özellikle tehlikelidir, çünkü sıklıkla serviks kanserinin yanı sıra kadınlarda diğer kanserli patolojilerin gelişmesine neden olur. Kadın ne kadar yaşlıysa, kansere yakalanma riski o kadar yüksektir. Erkeklerde genitoüriner sistemde gelişen papilloma virüsü sıklıkla ereksiyon problemlerine, geri dönüşü olmayan kısırlığa ve ayrıca ürogenital sistemin kanserli patolojilerine yol açar. Bu nedenle önleyici testler doğru ve mantıklı bir karardır.

İnsan papilloma virüsünü geçirmek için hangi analiz?

Son derece uzmanlaşmış bir uzman, ne tür bir analizden geçmeniz gerektiğini ve bunun için hangi eylemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini belirleyebilir. Bu konuda birkaç doktordan profesyonel tavsiye alabilirsiniz: dermatolog, ürolog, jinekolog.

Şu anda, yalnızca bir kişide viral bir hastalığın varlığını tanımlamaya değil, aynı zamanda onu hemen belirli bir türe - güvenli veya tehlikeli - atfetmeye izin veren birkaç popüler ve etkili yöntem vardır.

Önemli!Kendinizde HPV'yi bulmak için hangi testi yapacağınızı bağımsız olarak belirleyemezsiniz - bunu sadece bir doktor yapmalıdır. Analizin adını gösterecektir.

Aşağıdaki uygulanan yöntemleri vurgularız:

  1. Kolposkopi. Rahim ağzını detaylı incelemek için kolposkop kullanılır. İşlem sırasında, doktor organın mukozasını iyi inceleyebilir, tüm ilgi çekici yerlerin yüksek kaliteli görüntüsünü alabilir ve hatta minyatür papillomları ve siğilleri (varsa) bulabilir.
  2. sitoloji. Sitoloji, bir yaymayı mikroskop altında inceleyerek bulaşıcı nitelikteki çeşitli patolojik hastalıkları tespit etmek için yaygın bir yöntemdir. Çalışma sonucunda, farklı sınıfların sonuçlarını alabilirsiniz: birinci ve ikinci sınıflar, bir kişinin bu virüsle ilgili bir sorunu olmadığını gösterecektir; üçüncü sınıf, açıklayıcı çalışmaların yapılmasının nedenidir (histoloji genellikle reçete edilir); dördüncü ve beşinci sınıflar patolojik hücrelerin varlığını gösterecektir. Bir insan yaymasında özel bir şekilde modifiye edilmiş hücreler bulunursa, sitoloji kullanılarak HPV bulaşıcı bir hastalık teşhis edilir.
  3. Histoloji, biyopatların incelenmesi. Bu teknolojiyi kullanarak bir numuneyi incelemek için bir uzman, bir kişiden dokusunun küçük bir bölümünü alır (nasıl aldıklarını söylemek zordur, çünkü her durumda farklıdır). Çalışmalar mikroskop altında gerçekleştirilir - viral bir enfeksiyondan etkilenen modifiye hücreler de aranır.
  4. HPV'ye karşı antikor arayın. En modern ve kullanışlı araştırma türlerinden biri. Bunun nedeni, yöntemin insan kanında bu bulaşıcı hastalığa karşı antikor aramayı içermesidir (kısmen bir teşhistir). İnsan vücudundaki antikorlar, virüsün güçlü aktivitesine başlamasından çok daha erken ortaya çıkacaktır. Yöntem, HPV patolojisinin tipini belirlemek için yüksek derecede doğruluk sağlamaz ve ayrıca konsantrasyonu göstermez. Doku değil insan kanı in vitro yöntemle incelenir.
  5. Digene testi. Papilloma virüsünü tespit etmenin modern ve yenilikçi yolu. Bu teknoloji ile hastalığın tüm özelliklerini öğrenebilirsiniz. Araştırma için malzeme elde etmek için üretranın (erkekler), vajinanın (kadınlar) mukoza zarından bir örnek alınır. Genellikle bu tip testler sitoloji ile birlikte reçete edilir, böylece mevcut patoloji hakkında en doğru verileri elde etmek mümkün olur.
  6. PCR. Yöntem, şüpheli onkoloji ile papilloma virüsünün patolojisinin araştırılmasının gerekli olduğu durumlarda en çok talep görmektedir. Bu teknolojiye göre, bir kişi kan, idrar, mukoza zarından bir yayma (doktorun göstereceği) bağışlar. Yöntem, HPV DNA'sının saptanmasına dayanır, bu nedenle bir kişide bir hastalığın varlığı veya yokluğu ile ilgili elde edilen sonuçların doğruluğu inanılmaz derecede yüksektir. Bu yöntemi kullanarak materyali incelemek zordur, bu nedenle çalışma deneyimsiz bir uzman tarafından yapılırsa veya teknolojinin ihlali varsa yanlış sonuçlar alma olasılığı yüksektir.

Önemli! Seçilen testin türü ve yöntemi ne olursa olsun, her yaştaki insan için çalışma basit ve ağrısız olacaktır.

Testin üretra veya vajinadan materyal almayı içerdiği durumlarda, belirli bir şekilde hazırlanmak gerekir: bundan birkaç gün önce antiviral veya antibakteriyel etkisi olan ilaçları almayı bırakmalısınız. Biyomateryali almadan birkaç saat önce, herhangi bir hijyen prosedürünü bırakmanız, tuvalete gitmemeniz gerekir.

insan papilloma virüsünün laboratuvar teşhisi

Virüsü tespit etmek için kan kullanılıyorsa, test aç karnına yapılmalıdır. Çok susadıysanız, şekersiz ve gazsız saf su içebilirsiniz. Yanlış sonuçlar almamak için çalışmadan birkaç gün önce alkollü içecekleri ve yağlı yiyecekleri bırakmalısınız.

Önemli!Ayrıca herhangi bir tür biyomateryal numunesi almadan iki ila üç gün önce cinsel ilişkiden geçici olarak kaçınılması da tavsiye edilir.

Papilloma virüsünün tespiti için herhangi bir test hem hastalar hem de doktorlar için zorluklara neden olmaz: hızlı ve kolay bir şekilde geçebilirler ve elde edilen sonuçlar büyük olasılıkla patolojinin varlığını veya yokluğunu gösterecektir. Aynı zamanda, virüsün varlığını mümkün olduğunca erken teşhis etmek son derece önemlidir, çünkü tedaviye ne kadar erken başlanırsa, bu patolojinin onkolojik formunun riskleri o kadar düşük olacaktır.

Bu tür bir analizi herhangi bir özel laboratuvarda alabilir veya kayıt yerindeki devlet kliniğinden uygun sevki alabilirsiniz. Elde edilen sonuçların yorumlanması sadece kalifiye bir uzman tarafından yapılabilir. Analizlerden sonra elde edilen sonuçları almamalı ve İnternet'i kullanarak incelememelisiniz - bundan iyi bir şey çıkmayacak - kendinize doğru bir şekilde teşhis koyamayacaksınız.