Papillomlara ne sebep olur ve HPV bulaşma yöntemleri

Göz kapağındaki papillomlar

Birçok insan vücuttaki papillomlardan muzdariptir. Hastalığın ortaya çıkmasına karşı tek bir kişi sigortalı değildir.

Cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak herhangi bir kişide hoş olmayan ve hatta bazen ağrılı oluşumlar ortaya çıkabilir.

Bu nedenle, birçok kişi şu soruyla ilgileniyor: "Papillomalara ne sebep olur? "Hem erkekler hem de kadınlar, patolojinin gelişimine eşit derecede duyarlıdır. Papilloma virüsü çok kurnaz.

Vücuda girdikten sonra sonsuza kadar orada kalır.

Bir kişi virüsün taşıyıcısı olabilir ve hatta bundan şüphelenmeyebilir çünkü hastalığın semptomları hemen ortaya çıkmaz.

En kötüsü, diğer insanlara bulaşabilmesidir. HPV semptomları, yalnızca belirli faktörlere bağlı olarak virüs etkinleştirildikten sonra ortaya çıkar. Hastalığın ilk ve ana tezahürü vücutta büyümelerin oluşmasıdır (cilde küçük bir bacakla bağlanan ve pembe veya grimsi bir renge sahip olan papiller süreçler). Oluşumlar hem mukoza zarında hem de dermiste (boyunda, göz kapaklarında, koltuk altlarında, göğüste ve ayrıca yakın yerlerde - penis üzerinde, labiada) oluşabilir.

Geliştirme nedenleri

Papillomlara neyin sebep olduğunu herkes bilmelidir. Sadece hastalığın ana nedenlerini ve enfeksiyon yöntemlerini bilmek patolojinin ortaya çıkmasını engelleyebilir. HPV vücuda girdikten sonra hareketsiz moddadır. Kuluçka süresi birkaç aydan birkaç yıla kadar sürer.

Bu sürenin süresi birçok nedene bağlıdır: sağlık durumu, organizmanın bireysel özellikleri ve bağışıklık sisteminin durumu. Papillomların vücutta görünmesine neden olan temel neden veya neden HPV enfeksiyonudur. Virüsün aktivasyonu belirli faktörlerin etkisi altında gerçekleşir.

Büyüme aşağıdakiler tarafından tetiklenebilir:

 • organizmanın koruyucu özelliklerinin zayıflaması;
 • genetik yatkınlık;
 • rastgele cinsel ilişki;
 • kontraseptif kullanmayı reddetme;
 • bulaşıcı hastalıkları transfer etti;
 • iç organların kronik patolojilerinin varlığı;
 • ilaçların, özellikle antibakteriyel ajanların uzun süreli veya uygunsuz kullanımı;
 • sık sık stresli durumlar;
 • avitaminosis;
 • kötü alışkanlıkların varlığı;
 • ultraviyole radyasyon;
 • kişisel hijyen kurallarına uyulmaması.

Soğuk algınlığının bile HPV aktivasyonu için bir tetikleyici olabileceği anlaşılmalıdır. Bu nedenle sağlığı korumak ve güçlendirmek gereklidir.

Aktarım mekanizması

Papilloma virüsü son derece yaygındır ve dünya nüfusunun% 70'inden fazlasını etkiler.

Virüs vücuda çeşitli şekillerde girebilir:

 • İletişim ve ev halkı.Enfeksiyon, konağın dermisi ile temastan bile kaynaklanabilir. Bunun için cildinde bir çizik veya mikro çatlak olması yeterlidir. Ek olarak, halka açık yerlerde ev eşyalarından kirlenme riski yüksektir. Havuzu ziyaret ederek veya otobüsteki tırabzanı tutarak enfeksiyon kapabilirsiniz. HPV'nin vücuda girmesini önlemek için kişisel hijyen kurallarına uymalısınız: ellerinizi sabunla yıkayın, havuzda ayakkabılarla yürüyün.
 • Cinsel olarak.Bu, en yaygın iletim yöntemidir. Bugüne kadar enfeksiyonu önlemenin bir yolu yoktur. Prezervatif kullanımı bile etkisizdir, çünkü yakın bölgenin dış mukoza zarlarının teması her durumda gerçekleşecektir.
 • Dikey yol.Böylelikle virüsü taşıyan annelerin çocukları enfekte olur. Annenin dış cinsel organlarda bir neoplazmı olması durumunda, bir çocukta papillomların görünebileceği oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Bu durumda çocuğun doğum kanalından geçişi sırasında enfeksiyon oluşur.

HPV tehlikeli ve sinsidir. İlk belirtileri - papillomlar - ortaya çıktığında, bir doktorla randevu almanız gerekir. Teşhisi yaptıktan ve doğru bir teşhis koyduktan sonra, uzman tedavi önerecektir. Doktoru ziyaret etmekte tereddüt etmeyin, özellikle neoplazmalar asılıysa, sık sık yaralanır ve giysilerle ovulursa.

İçinde enflamatuar bir sürecin büyümesi veya gelişmesindeki herhangi bir yaralanmanın enfeksiyon ve pürülan bir sürecin gelişmesinin yanı sıra iyi huylu bir oluşumun kansere dönüşümü ile dolu olduğunu anlamak önemlidir. Tek bir kişi bile enfeksiyondan bağışık değildir. Ancak enfeksiyonu önlemek için her türlü çabayı göstermek herkesin gücü dahilindedir. Ana önleme yöntemi aşılamadır. Enfeksiyon zaten meydana gelmişse, aşı etkisiz olacaktır.

Papillomlar neden hamile kadınlarda vücutta ve kadınlarda yakın bölgelerde ortaya çıkıyor

Gebe kadınlarda papillomatoz nadir değildir. Hamilelik, sadece bir çocuğun doğumunu beklemek için harika bir dönem değil, aynı zamanda bir kadın için gerçek bir testtir. Bu dönemde kadınlar daha önce karşılaşmadıkları patolojiler geliştirebilirler. Bu sorunlardan biri, siğillere benzeyen dermis veya mukoza oluşumlarındaki görünümdür - papillomlar. Pek çok kadın ilgileniyor: "Neden gebelik sırasında vücutta papillomlar ortaya çıkıyor? "

Hamile bir kadının vücudunda papilloma

Neoplazmların oluşumu genellikle şu şekilde belirlenir:

 • bağışıklığı azalttı;
 • hormonal dengesizlik;
 • kronik patolojilerin varlığı;
 • hızlı kilo alımı;
 • dermisi büyümeye karşı ovarak.

Papillomlar vücutta göründüğünde, bir doktorla randevu alın. Büyüme küçükse, incinmez ve yaralanmazsa, patoloji tedavisi daha sonraya ertelenir. Doğumdan sonra veya emzirme döneminin sonunda yapılır. Oluşumların büyüklüğünün ve sayısının hızla artması veya sürtünme ve sık hasara maruz kalması durumunda hemen tedavi uygulanır.

Kadınlarda genital papillomlar

Dermis üzerindeki papillomların görünümü kadına çok fazla rahatsızlık verir. Bu oluşumlar estetik olmayan bir görünüme sahiptir, sıklıkla zarar görür ve kötü huylu bir tümöre dönüşebilir. Yakın bölgedeki oluşumlar özellikle endişe vericidir. Papillomların cinsel organlarda ortaya çıkmasının ana nedeni HPV enfeksiyonudur.

Enfeksiyon, bir papilloma virüsü taşıyıcısı ile cinsel ilişki, hamilelik veya doğum sırasında enfeksiyon, kişisel hijyen malzemeleri, havlular, el bezleri, kozmetiklerin paylaşılması yoluyla meydana gelebilir. Papillomlar samimi bir yerde bulunursa, bir doktora danışmanız gerekir.

Hastalığın tedavisi hızlı ve uygun olmalıdır. Sadece papillomların vücutta neden ortaya çıktığını bilmek değil, aynı zamanda tedavi başarısızlığının neyle dolu olduğunu bilmek de önemlidir. Hastalığı görmezden gelmek feci sonuçlarla doludur: büyümede ciddi hasar, enfeksiyon ve hatta kansere dönüşme.

Erkeklerde neden papillomlar oluşur ve papillomlar farklı yollarla nasıl çıkarılır

Erkeklerde papillomların nedenleri kadınlarla aynıdır. Papillomların temel nedeni HPV enfeksiyonudur.

Virüs aktivasyonuna ve belirtilere şunlar neden olur:

 • bağımlılıkların varlığı: sık sık uzun süreli sigara ve alkol kötüye kullanımı;
 • organizmanın koruyucu özelliklerinde
 • azalma;
 • metabolik süreçlerin
 • ihlali;
 • gastrointestinal patolojilerin varlığı;
 • genital iltihap;
 • cinsel partnerlerin sık sık değişmesi, rastgele cinsel yaşam.

Toplumun güçlü yarısının temsilcilerinde papillomların ortaya çıkmasının bir başka nedeni de kişisel hijyen kurallarına uyulmamasıdır. Erkeklerde oluşumlar ciltte, mukozalarda, cinsel organlarda, kafa derisinde lokalize olabilir.

Hastalığın başlangıcının nedenleri ne olursa olsun, tedavi hemen yapılmalıdır. Sadece papillomların neden oluştuğunu değil, aynı zamanda bu tür oluşumların ilk bakışta göründüğü kadar zararsız olmadığını da bilmelisiniz. Büyüme acıtmadığı, kaşınmadığı veya zarar vermediği sürece tehlikeli değildir. Papillomlara verilen hasar, yalnızca iltihaplanma ve enfeksiyonun gelişmesiyle değil, aynı zamanda kötü huylu bir tümöre dönüşmeyle de doludur.

Büyümeyi keserseniz ne olur

Nerede bulunursa bulunsun oluşumu kesmeye veya yırtmaya değmez. Bu sadece büyümenin kansere dönüşmesiyle değil, aynı zamanda metastazların diğer organlara yayılmasıyla da doludur. Formasyon kendiliğinden çıkarsa, derhal bir doktora danışmalısınız.

Sitolojik incelemeden sonra patojenin türü belirlenecektir. Oluşum onkojenik değilse kalan doku çıkarılır. Papilloma'nın neden bir uzmandan oluştuğunu öğrenebilirsiniz. Doktor, hastalığın tedavisi ile ve ancak gerekli tüm araştırmalar yapıldıktan sonra ilgilenmelidir.

Oluşumları kaldırma

Bir erkekte papilloma teşhisi

Patoloji tedavisi, hem konservatif hem de cerrahi tedavi dahil olmak üzere kapsamlı olmalıdır.

Virüsle savaşmak için antiviral ilaçlar reçete edilir ve büyümeleri gidermek için aşağıdakiler reçete edilir:

 • kriyoterapi;
 • radyo dalgası tedavisi;
 • elektrokoagülasyon;
 • lazer tedavisi.

Geleneksel tıp

İnsanların büyümeleri gidermek için alternatif ilaç kullanması nadir değildir. Şifalı bitkilerden elde edilen ilaçlar, tamamen doğal içeriklerden oluştuğu ve hem oluşumların giderilmesine hem de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olduğu için iyidir. Büyüme ile mücadelede en etkili çare kırlangıçotu. Formasyonun taze sıkılmış bitki özsuyu ile günde üç kez yağlanması tavsiye edilir.

Gazyağı ve ceviz infüzyonu kendini iyi kanıtladı. Bir cam litrelik şişenin üçte birini doğranmış yeşil sütlü ceviz ile doldurmak gerekir. Daha sonra, hammaddeyi rafine gazyağı ile doldurmanız ve sıkıca kapatılmış kabı üç hafta boyunca serin bir yerde çıkarmanız gerekir.

Lezyonların filtrelenmiş sıvı ile günde iki kez işlenmesi gerekir. Karahindiba tentürü, hastalığa karşı mücadelede de etkilidir. 1/2 litrelik bir kavanozu taze çiçeklerle doldurun. Daha sonra ham maddelerin kolonya ile dökülmesi gerekir. Ürün bir ay boyunca serin ve karanlık bir yerde infüze edilmelidir. Filtrelenen sıvının büyümeleri günde dört kez işlemesi tavsiye edilir.

Aşılama

Aşılama, papillomları önlemenin tek yoludur. Papilloma virüsü aşısı, cansız HPV içerir. Bu araç, virüsün 4 ana onkojenik suşuna karşı bağışıklık gelişimini destekler. Rutin aşılamanın 11 yaşında yapılması tavsiye edilir ve tur aşılaması üç doz halinde yapılır. Enfeksiyonu önlemek için, kişi neden papillomların oluştuğunu ve tedaviyi reddetme riskinin ne olduğunu bilmelidir.