Peniste papillomlar nasıl tedavi edilir: en iyi yollar

erkeklerde peniste papillomlar

Penis üzerindeki papillomlar, üreme çağındaki birçok erkek için ciddi bir endişe kaynağıdır. Bu tür oluşumlar sadece estetik değil, aynı zamanda sağlık için potansiyel olarak tehlikelidir. Ve yapıların kendileri iyi huylu olmasına rağmen, hastalığın komplikasyonları, kanser gelişimine kadar uzanan sonuçlarla doludur. Bu nedenle, erkeklerin hangi büyümelerin ortaya çıkabileceğini, patolojinin erken belirtilerinin neler olduğunu, peniste papillomların nasıl tedavi edileceğini bilmesi son derece önemlidir. Erken teşhis ve en iyi tedavi yönteminin seçilmesi komplikasyon risklerini en aza indirecek ve hastalığın hasta yakınları arasında yayılmasını önleyecektir.

Peniste papillomların ortaya çıkma nedenleri

hpc 3D modeli

Genital büyüme sadece aşağıdaki faktörler birleştiğinde ortaya çıkar:

 1. Adam papilloma virüsü ile enfekte oldu (enfeksiyondan sonra peniste, uzun süre, ikinci faktör yürürlüğe girene kadar oluşumlar görünmeyebilir).
 2. Konakçı organizmanın zayıflamış bağışıklık sistemi, patojeni içermeyi bırakır. Virüs, aktive edildiğinde, hücre bölünmesi sürecini yıkıcı bir şekilde etkilemeye başlar ve bunun sonucunda penis üzerinde papillom oluşumuna yol açar.

Enfeksiyon esas olarak cinsel temas yoluyla gerçekleşir, ancak virüsün günlük yaşamda bulaşma vakaları izole değildir. Sıcak, nemli odalar mikroorganizmalar için uygun bir ortamdır, bu nedenle hamamlar, saunalar, spor salonları ve soyunma odaları olası enfeksiyon yerleridir. Bir çocuk doğum sırasında annesinden enfekte olduğunda, dikey bir enfeksiyon yolu da ayırt edilir. Çocuğun intrauterin enfeksiyon vakaları kaydedilmedi.

Daha önce de belirtildiği gibi, vücutta bir virüsün varlığı peniste papilloma neden olmaz; bu durumda tedavi, hastanın koruyucu işlevlerini desteklemeye yönelik olacaktır. Ancak vücut patolojiyi kısıtlamayı bıraktığı anda, cinsel organlarda hoş olmayan büyümeler ortaya çıkmaya başlayacaktır.

İnsan koruyucu işlevler şu durumlarda başarısız olur:

 • kronik hastalıklar;
 • akut inflamatuar süreçler;
 • uzun süreli antibiyotik tedavisi;
 • vücudun alkol veya diğer maddelerle zehirlenmesi;
 • sürekli stres ve aşırı çalışma.
Önemli! Bariyer kontraseptifler, insan papilloma virüsü enfeksiyonuna karşı tam bir koruma garantisi sağlamaz. Birincisi, patojenik mikroorganizmalar, sentetik malzemelerin gözeneklerinden bile nüfuz edebilir. İkinci olarak, bir kontraseptif ile korunmayan cilt bölgelerinde enfeksiyon oluşabilir ve hastalıktan habersiz bir kişi enfeksiyonun taşıyıcısı haline gelir.

Penis üzerindeki papillomlar neye benziyor?

peniste papillomlar nasıl görünür

Bir virüsü kuluçka döneminde sadece özel testler yardımıyla tespit etmek mümkündür. Ancak hastalık aktif aşamaya girer girmez, önce dolaylı işaretler ortaya çıkacak ve ardından üreme organının derisinde değişiklikler görülecektir.

Papilloma virüsünün penisteki ilk belirtileri şunlar olabilir:

 • penisin sünnet derisinin kıvrımlarında fimosis ve aşırı salgı;
 • penis dokularının iltihabı;
 • kafa dokularının erozyonu.

Zamanla, hasta bağımsız olarak cinsel organlarda karakteristik olmayan büyümeler görecektir. Oluşumların görünümü, virüsün türüne ve papillomun penis üzerindeki lokalizasyonuna bağlıdır:

 • sünnet derisinde- bacaktaki yapının küçük boyutu, renk pratik olarak ten renginden farklı değildir;
 • dizgin yakınında- küçük meme ucu benzeri büyümeler, bazen beyazımsı sivilcelere benzeyebilirler;
 • kafasında- açık pembe renk tonunun sivri büyümeleri;
 • genital gövdede- Bushke-Levinstein siğiller oluşabilir.
Önemli! İlk sağlık sorunları, doktora acil bir ziyaretin nedeni olmalıdır. Tek büyümeler zamanla büyür ve büyük gruplar oluşturarak organın işlevlerini tamamen veya kısmen bozar. İyi huylu lezyonlar da kötü huylu olabilir.

Peniste papillom tanısının özellikleri

vücutta HPV teşhisi

Penis üzerindeki papillomların nasıl tedavi edileceği hakkında bilgi aramadan önce, hastalığı doğru bir şekilde teşhis etmek gerekir, çünkü mahrem bölgedeki yapılara çeşitli virüs türleri neden olabilir. Hastalığın belirtilerini bulursanız veya korunmasız cinsel ilişkiden sonra enfeksiyon şüphesi olduğunda bir ürolog veya dermatovenerolog ile görüşmelisiniz. Doktor, büyümeleri belirlemek için görsel bir muayene yapacak ve ayrıca virüsün türünü belirlemek için testler yazacaktır.

Ayrıntılı teşhis için geçmek gerekir:

 • genel kan analizi;
 • PCR testi;
 • idrar yolu salgısının sitolojisi;
 • doku oluşumu biyopsisi (onkotransformasyon şüphesi varsa zorunludur).

Bazı durumlarda, bir immünolog, endokrinolog ve onkoloğun ek konsültasyonları gerekebilir. Sadece kapsamlı bir teşhisin sonuçlarına dayanarak, penisteki papillomların nasıl çıkarılacağı konusunda en iyi yöntem belirlenecektir.

Önemli! Risk altındaki erkeklerde (diğer genital enfeksiyonlar teşhis edildiğinde sıklıkla değişen cinsel partnerler, kronik hastalıkları olan) HPV varlığı için bir test yapılmalıdır. Virüsün erken tespiti peniste papillomları önleyecektir.

Penis üzerindeki papillomları tedavi etmenin en iyi yolları

Papillomun penis üzerindeki tedavisi hatasız yapılmalıdır. Sorunu görmezden gelmek, samimi bölgedeki enflamatuar süreçlerin, cinsel ilişki sırasında ve zamanla ve herhangi bir hareketle ağrının nedenidir - kanama, onkoyapılarda dejenerasyon. Papilloma virüsünün vücuttan tamamen atılamayacağı anlaşılmalıdır. Ancak en iyi tedavi yöntemini seçmek sorunu uzun süre unutmanızı sağlayacaktır. Modern tıp, penis üzerindeki papillomları çıkarmak için zengin bir araç deposuna sahiptir. Bir doktorun tavsiyesi üzerine, antiviral ilaç tedavisi ve ayrıca oluşumların yok edilmesi için ajanlar reçete edilir. Neoplazmı çıkarmak için donanım yöntemlerini kullanabilirsiniz. Bazı insanlar alternatif tıp tarifleri kullanmayı tercih ediyor. Ancak bu tür formülasyonları kullanmadan önce bir doktora danışmak daha iyidir.

Penis üzerindeki papillomların ilaçlarla tedavisi

peniste papillomların ilaç tedavisi

Penis üzerindeki papillomların çıkarılması rahatsızlığı giderecektir, ancak bu tür eylemler yeni oluşumların ortaya çıkmasını engelleyemeyecektir. Virüsü lokalize etmek için bir doktor tarafından reçete edilen bir dizi ilaç içmek gerekir. Kural olarak, aşağıdakiler atanır:

 • Oral antiviral. . .
 • İmmünostimülanlar ve immünomodülatörler. . .

Bugün, tıbbi formülasyonların yardımıyla penis üzerindeki papillomları çıkarmak da mümkündür. İlaçların dokular üzerinde lokal etkisi vardır.

İlaç tedavisi, hastanın tıbbi reçetelere kesinlikle uyması şartıyla birkaç hafta (3'e kadar) sürer. Tedavi rejimi, her durumda doktor tarafından ayrı ayrı reçete edilir.

Penis üzerindeki papillomların donanımsal olarak çıkarılması

penis üzerindeki papillomların donanımsal olarak çıkarılması

Uygulanabilir ilaç tedavisine rağmen, penis üzerindeki papillomların nasıl çıkarılacağı sorusu güncelliğini korumaktadır. Ve antiviral ve immünomodülatörlerin oral yoldan verilmesi yeni oluşumların gelişmesini engelliyorsa ve kimyasal maruziyet tek büyümenin üstesinden gelebilirse, büyük oluşumlar veya bunların grupları radikal yöntemlerle çıkarılmalıdır:

 • radyo dalgası cerrahisi. . . Günümüzde istenmeyen yapılarla mücadelede ileri bir teknoloji olarak kabul edilmektedir. Penis üzerindeki papillomun çıkarılması hızlı, doğru ve neredeyse ağrısızdır. Seans sayısı doktor tarafından belirlenir.
 • lazer tedavisi. . . Yüksek sıcaklığa sahip yönlendirilmiş bir ışın kullanarak penis üzerindeki papillomlardan kurtulmanızı sağlar, büyüme bölgesinde zamanla kaybolacak küçük bir kabuk kalır. Prosedürün maliyeti oldukça yüksektir, ancak aynı zamanda oluşumun oldukça hassas konumu göz önüne alındığında bile pratik olarak ağrısızdır.
 • kriyo-tahribat. . . Büyük oluşumları kaldırmak için kullanılır, yıkımdan sonra birkaç hafta sonra kaybolan yoğun bir kabuk kalır.
 • elektrokoagülasyon. . . Yöntem, ağrılı olması nedeniyle en iyisi olarak adlandırılamaz, ancak aynı zamanda minimum tekrarlama olasılığı ile penis üzerindeki papillomlardan kurtulmanıza izin verir, prosedür herkese açıkken, seans başına maliyeti düşüktür.

Klasik cerrahi, üreme organının neredeyse tamamen büyümelerle kaplı olduğu veya kansere yakalanma riskinin olduğu durumlarda kullanılır. Böyle bir operasyon uzun bir rehabilitasyon süreci gerektirecektir, ancak yine de iz bırakacaktır. Ameliyatın maliyeti bireysel olarak hesaplanır.

Penis üzerindeki papillomlara karşı mücadele için halk ilaçları

peniste papillomlarla savaşmak için çay ağacı yağı

Peniste papillomlar görülürse, aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz:

 • birikme tamamen ortadan kalkana kadar çay ağacı yağının düzenli uygulanması;
 • oluşumları yumurta akı ile ovmak;
 • propolis sıkıştırır.

Kompres ve ovalama, sorun tamamen ortadan kalkana kadar günde en az 2 kez düzenli olarak yapılmalıdır. Bazı durumlarda, bu tedavi 2 aya kadar sürebilir.

Geleneksel tıpta ayrıca, formasyona sirke, üvez suyu, kırlangıçotu suyu sürmek de dahil olmak üzere penisteki papillomlardan nasıl kurtulacağına dair başka tariflerin bir listesi vardır.

Patojenik yapının yakınındaki hassas cilt zarar görebileceğinden, bu tür formülasyonları çok dikkatli kullanmak gerekir.

Penis üzerindeki papillomlar göz ardı edilemeyecek bir hastalıktır. Bu tür yapıların komplikasyonları kanama, genital organın iltihaplanması ve en kötü durumda dokuların onkotransformasyonu olabilir. Erken teşhis, problemle hızlı bir şekilde başa çıkmanıza ve peniste papillomun nasıl tedavi edileceğine ilişkin yöntemi belirlemenize olanak tanır. Papillomlarla savaşmak için bugüne kadar birçok iyi yol geliştirilmiştir, ancak en etkili yöntem bireysel olarak seçilir. Doktor, hastanın durumuna göre en iyi yöntemleri (ilaç, donanım, halk veya bunların kombinasyonları) seçecektir.