Papillomlar nedir ve neden ortaya çıkarlar?

Papillomlar, cilt ve mukoza zarlarının yüzeyinde görülen bir neoplazm türüdür. Çoğu durumda, patoloji, sivri bir şekle ve düz siğiller olan genital siğiller şeklinde kendini gösterir. Bu büyümeler insan vücudunun herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir. İnsan papilloma virüsünün aktivitesinin arka planında bir patoloji ortaya çıktığında, hastalık onkojenik olarak karakterize edilir. Bu doğa, büyümenin kötü huylu bir tümöre dejenerasyon riskinin yüzde yetmişten fazla olduğu gerçeğiyle açıklanmaktadır. Bu makalenin konusu, papillomların ne olduğu ve neden ortaya çıktıklarıdır.

gözde asılı papillom

Papillomların ortaya çıkmasının nedeni

Papillomların ortaya çıkmasının en yaygın nedeni, HPV virüsünün vücudundaki aktivitedir. Bu virüs vücuda rastgele cinsel ilişkinin arka planına karşı veya enfeksiyon taşıyıcısı ile korunmasız cinsel ilişki sırasında girer. Çok daha az sıklıkla, hastalık alkol, tütün ve uyuşturucu kullanan kişilerde kendini gösterir.

Ayrıca, bu enfeksiyona duyarlı risk grubunun, zayıflamış bağışıklığı, metabolik bozuklukları ve gastrointestinal sistem organlarının işleyişi ile ilgili sorunları olan kişileri içerdiği belirtilmelidir. Enfeksiyonun yayılmasında önemli bir rol, kişisel hijyen kurallarına uyulmaması ile oynanır.

Önemli!Anne hamileliğin son aylarında enfekte olmuşsa, virüs yeni doğan bebeğe bulaşabilir.

Enfeksiyonun sadece geleneksel cinsel ilişki yoluyla bulaşmadığını bilmek çok önemlidir. Cinsel partnerlerden birinin vücudunda derinin bütünlüğünü bozan mikrotravmalar varsa virüs bunlar aracılığıyla vücuda girebilir. HPV ile enfekte olan bir kişi, enfeksiyonu vücuttan tamamen çıkarmak imkansız olduğu için virüsün taşıyıcısı olur. Bağışıklık sisteminin hastalıkla tek başına baş edebilmesi için hastalığa yönelik tüm tedavilerin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yönelik olması gerekir.

Hastalığın gelişimi geç ortaya çıkar, bu da virüsün uzun süre kendini göstermediğini gösterir. Kuluçka süresi bir ay ile bir yıl arasında değişebilir.

Hastalığın gelişim aşamaları

Papillomların neden ortaya çıktığı sorusu göz önüne alındığında, hastalığın sadece bağışıklık sisteminin performansındaki bir azalma sonucu kendini gösterdiği söylenmelidir. Enfeksiyon insan vücuduna girdikten sonra virüs bazal epitel hücrelerinde yayılmaya başlar.

Enfeksiyon gelişiminin bir sonraki aşamasında, cilt ve mukoza zarının yüzeyinde çeşitli büyümeler oluşur. Bu tür büyümeler sadece vücudun yüzeyinde değil, aynı zamanda iç organlarda da görünebilir.

vücutta genital papillom

Papilloma, ten rengi veya koyu kahverengi renkli mikroskobik nodüllerden oluşan epidermisin iyi huylu bir tümörüdür.

Klinik tablo

Bu patolojinin tek tip bir klinik tablosu yoktur. Semptomların doğası, büyümenin konumuna ve vücutta değişikliklere neden olan virüsün türüne bağlıdır. HPV enfeksiyonunun aktivitesine özgü ana semptomatoloji, siğillerin ve genital siğillerin ortaya çıkmasıdır. HPV virüsünün onkojenik olduğu da belirtilmelidir, bu nedenle zamanında bir uzmana danışılarak tedaviye başlanması çok önemlidir.

Hipotermi, kaşıntı ve karıncalanma hissi ve pullanma gibi semptomlar nadirdir. Bu semptomların tümü, vücudun artan sürtünmeye eğilimli kısımlarında bulunan neoplazmaların karakteristiğidir.

Neoplazma türleri

Beş ana neoplazm türü vardır: skuamöz, plantar, sivri, basit, filamentli. Neoplazm türlerinin her birini ayrıntılı olarak inceleyerek vücutta papillomların ortaya çıkma nedenlerine bakalım.

Sivri papillomlar

Sivri papillomlar (kondilomlar), cinsel ilişki sırasında HPV virüsü ile enfeksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Temel şekillerine ek olarak, ciltteki bu büyümeler, içinde sıvı bulunan küçük kabarcıklar gibi görünebilir. Gelişimin belirli bir aşamasında, büyüme kendi kendine açılır, bu da ağlayan yaraların oluşumuna ve hoş olmayan bir kokuya yol açar.

Bu tip neoplazma en yüksek onkojenite derecesine sahiptir. İstatistiklere göre, bu tür büyümeler çoğunlukla kötü huylu bir tümöre dönüşür. Estetik olmayan görünümün yanı sıra genital siğiller, cinsel ilişki sırasında veya yürürken ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Hastalığın bu formu için ana tedavi yöntemi, kriyodestrit ile papillomların çıkarılmasıdır.

Skuamöz papillomlar

Vücuttaki bu tür oluşumlar en yaygın olanlardan biri olarak kabul edilir. Bu tür papillomlar, sahiplerine yalnızca estetik açıdan rahatsızlık verir. Bu tür bir büyümeye neredeyse hiçbir zaman hastanın refahındaki değişiklikler eşlik etmez. Oluşumlar avuç içi, ayak tabanları veya sırt bölgesinde lokalizedir.

dudakta papillom

Papillomlar kendi kendine kaybolmazlar, uzun yıllar endişe yaratmadan var olabilirler.

HPV göstergeleri vücudun hangi bölgelerinde lokalizedir?

İnsan papilloma virüsünün aktivitesi nedeniyle oluşan büyümeler, insan vücudunun herhangi bir yerinde oluşabilir. Bununla birlikte, çoğu zaman neoplazmalar vücudun bu tür bölgelerinde ortaya çıkar:

  • dil ve boğaz;
  • cinsel organlar;
  • parmaklar;
  • Meme bezi.

Hastalığın şiddetli bir formu ile, genitoüriner sistemde ve üretranın kendisinde papillomlar oluşabilir.

Meme kanalları alanında papillomlar

İntraduktal neoplazm, süt kanalında oluşan bir tümördür. Bir tümörün oluşumuna, meme uçlarının kızarması, hafif kaşıntı ve yanma görünümü ve diğer olumsuz belirtiler eşlik eder. Patolojinin gelişiminin belirli aşamalarında, hasta vücudun etkilenen bölgesine herhangi bir dokunuşla şiddetli ağrı yaşayabilir. Daha sonra, etkilenen bölgede, hoş olmayan bir kokuya sahip çeşitli renklerin deşarjı görülür.

Zamanında tespit edilen bir tümör sağlık için tehlike oluşturmaz. Bununla birlikte, tedavide uzun süreli gecikme, intraduktal neoplazmanın kötü huylu bir tümöre dönüşmesine neden olabilir. Bu yeniden doğuş, meme kanseri geliştirme açısından tehlikeli derecede yüksek bir risktir.

Bu büyüme meme başı şeklindedir ve küçük bir sürece benzer. Yumruğun rengi, temel cilt tonundan önemli ölçüde farklı olabilir. Birçok insan, meme bezleri bölgesinde papillomların neden ortaya çıktığını merak ediyor. Bu patolojinin ortaya çıkmasının en yaygın nedenleri arasında uzmanlar, kronik bir yapıya sahip bulaşıcı hastalıkların etkisini, metabolizma veya yumurtalıkların çalışmasındaki bozuklukları tanımlar. Ek olarak, intraduktal tümörlerin ortaya çıkma nedenleri şunlar olabilir: bağışıklığın azalması veya kürtaj prosedürü.

Bu hastalığa duyarlı risk grubu, kötü alışkanlıklara sahip kadınların yanı sıra rastgele cinsel yaşamları olan kızları içerir.

Boğazdaki papillomlar

Bu tip neoplazma, gırtlak mukoza zarının yüzeyinde oluşur. Hastalığın gelişimi geç ortaya çıkar, yani hasta vücudunda herhangi bir olumsuz değişiklik hissetmez. Çok nadiren, papillom oluşumunun erken aşamalarına bir rahatsızlık hissi eşlik eder.

Ancak patolojinin gelişiminde belirli bir aşamada hasta nefes almada zorluk yaşamaya, boğazda yabancı bir cisim hissetmeye ve ağrı hissetmeye başlar. Etkilenen bölgedeki bir artış, ses ve solunum düzenlerinde değişikliklere yol açabilir. Hastalığın bu formunun gelişmesinin birkaç özel nedeni vardır. Bunun ana nedeni, çocuklukta yaşanan akut bulaşıcı hastalıkların yanı sıra kronik hastalıkların varlığıdır.

Bu tip papillomların oluşumunda önemli bir rol, alkollü içeceklerin, tütünün ve ilaçların kötüye kullanılmasıyla oynanır. Ek olarak, neoplazmalar, cinsel partnerlerdeki sık değişikliklerin ve bariyer kontrasepsiyon yöntemlerini kullanmayı reddetmenin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

vücutta küçük papillomlar

Havuz, hamam ve diğer halka açık yerleri ziyaret ederken bu tür virüslerle enfeksiyon oluşabilir. Patolojinin gelişiminin ana bileşeninin, virüsün aktivitesine direnemeyen zayıflamış bir bağışıklık sistemi olması çok önemlidir.

Bu patoloji formunu tedavi etmek için entegre bir yaklaşım kullanılır. Tedavinin ilk aşamasında, büyümeleri gidermek için bir prosedürden geçmek gerekir. Bundan sonra, ilgili doktor, hastalığın nüksetmesini önlemeyi amaçlayan antiviral ilaçların alımını reçete etmelidir. Ayrıca tedavinin bu aşamasında bağışıklık sistemini vitaminler ve immünomodülatörlerle güçlendirmeye dikkat etmek önemlidir.

Servikal bölgede papillomlar

Papillomun ne olduğu ve nasıl göründüğü hakkında konuşurken, bu tür bir neoplazmaya dikkat edilemez. Bu tür siğil büyümesinin düzensiz sınırları vardır. Büyüme, uterustaki mukoza zarının yüzeyinde lokalizedir. Genital siğiller gibi, bu tip neoplazma da yüksek derecede onkojeniteye sahiptir. Zamanında tedavi eksikliği kanser gelişimine yol açabilir.

Bu patolojinin gelişmesinin ana nedenleri, zayıf bağışıklık, hijyen kurallarına uyulmaması, kötü alışkanlıklar ve rastgele cinsel ilişkide gizlidir. Papillomların en yaygın nedeni, aktif bir HPV virüs taşıyıcısı ile korunmasız temastır.

Hastalığın gelişiminin belirtileri, bölgesel lenf düğümlerinde bir artış olarak ifade edilir. Ayrıca birçok hasta kasık bölgesinde yanma hissinden endişe duymaktadır. Papillomların gelişiminin arka planına karşı, hoş olmayan bir kokuya sahip, karakteristik olmayan bir rengin deşarjı ortaya çıkar. Bu tür bir büyümeden kurtulmak için, süreçleri kaldırma prosedüründen geçmeniz gerekecektir. Ek olarak, hastalığın nüksetmesini önlemek için antiviral ilaçlarla uzun bir tedavi süreci gerekecektir.

Önemli!Genital neoplazmalar hem kadınlarda hem de erkeklerde ortaya çıkabilir. Erkeklerde ve kadınlarda bu hastalık arasındaki temel fark, erkeklerde papillomların nadiren kötü huylu bir tümöre dönüşmesidir. Bir partnerde HPV enfeksiyonu varsa, her iki partner de antiviral tedavi almalıdır.

Ağız boşluğunda papillomlar

Dil bölgesindeki papillomlar, birkaç santimetre çapında papiller süreçler şeklindedir. Bu büyüme kategorisinin tezahürünün nedeni, enfeksiyonun taşıyıcısı ile yakın temastır. Bununla birlikte, enfeksiyon evsel bir şekilde de ortaya çıkabilir.

Ev içi bulaşma en sık küçük çocuklarda görülür. Yaşamın bu aşamasında çocuklar çevrelerindeki dünyayı dokunma yardımıyla öğrenirler. Çocukluk çağında bağışıklık henüz yeterince gelişmediği için virüs vücuda kolayca girer.

göz kapağında papillom

Başkasının havlusu, çarşafı, eldiveni, traş aksesuarları ile enfekte olabilirsiniz.

hastalık tedavisi

Şimdi vücuttaki papillomların nasıl tedavi edileceğini düşünmenin zamanı geldi. Tedavi yöntemi, büyümelerin konumuna, lezyonun derinliğine ve hastalığın doğasına bağlıdır. Tedavinin ilk aşaması, mevcut neoplazmları çıkarmaktır. Kriyodestrit yöntemi en çok bu amaç için kullanılır.

Günümüzde giderek daha fazla uzman hastalarına radyo dalgası cerrahisi tekniğini önermektedir. Bu yöntem tamamen ağrısızdır ve görünür iz bırakmadan büyümeleri gidermenizi sağlar. Radyo dalgaları sadece sürecin kendisini değil, aynı zamanda kökünü de etkiler, bu da nüksün önlenmesini garanti etmeyi mümkün kılar.

Ek olarak, papillomlar eksizyon yöntemi, lazer maruziyeti ve mevcut nabız tedavisi kullanılarak çıkarılır. Büyümenin kanserli bir tümöre dejenerasyona eğilimli olmaması durumunda, harici ilaçlar kullanılabilir.

Güçlü antiviral ilaçları ancak hastalığın etiyolojisi tanımlandıktan ve virüsün kesin tipi belirlendikten sonra kullanmak mümkündür. Hastalığın oluşumunun ilk aşamasında kremlerin ve merhemlerin kullanılması, kendi başınıza kalıcı bir sonuç elde etmenizi sağlar.

HPV virüsünün tedavisi mutlaka kapsamlı olmalıdır. İmmünomodülatörler, vitaminler ve antiviral ajanlar, nüks gelişimini önler. Patolojinin zamanında tespiti, kanserli bir tümöre büyüme dejenerasyonu şeklinde ciddi komplikasyonları önleyecektir.