Siğiller - ilaçlar ve halk yöntemleriyle tedavi için çareler

Vücutta bulunan bir siğil, endişe ve endişe nedeni değildir. Bu sıkıntı, çocuğunuzun başına gelse bile ele alınabilir. Herhangi bir eczanede siğiller için çok çeşitli ilaçlar bulacaksınız - bu iğrenç büyümeleri ciltten çıkarmaya yardımcı olan özel müstahzarlar, merhemler, kremler vardır. Etkinliği büyük anneannelerimiz tarafından kanıtlanmış yüzyıllardır kanıtlanmış halk yöntemlerini kullanmayı deneyebilirsiniz.

siğiller nelerdir

Tedaviniz için doğru ilacı seçmeden önce, bulduğunuz cilt lezyonlarının siğil olduğunu anlamak önemlidir. Görünümleri nedir, papillomlardan, yumuşakçalardan, benlerden farkları nelerdir? Siğiller, viral kaynaklı küçük, nodüler büyümelerdir. Kural olarak, ellerin ve ayakların derisinde oluşurlar ve hızla büyümeye meyillidirler (aşağıdaki fotoğrafa bakın).

Virüsün taşıyıcısı hastalığının farkında olmayabilir - dış belirtiler, bağışıklık zayıfladığında veya hormonal değişiklikler sırasında (çocuklarda - ergenlik döneminde) ortaya çıkma eğilimindedir ve kendi kendine kaybolabilir. Diğer nedenlerle doktorlar şunları içerir:

 • ciltte aşırı kuruluk veya aşırı nem;
 • ellerin cildinde sık yaralanma;
 • diyette vitamin eksikliği;
 • hijyen kurallarına uyulmaması.

Çoğu durumda, büyüme hastayı hiçbir şekilde rahatsız etmez, kaşınmaz veya acıtmaz. Ancak virüsle mücadele etmek gerekiyor çünkü bu sadece estetik bir sorun değil. İyi huylu bir yapıya sahip herhangi bir cilt oluşumu, ileri vakalarda, hastaya yalnızca birçok pratik rahatsızlık getirmekle kalmaz, aynı zamanda malign oluşumların ortaya çıkmasına da neden olabilir. Zamanında başlatılan tedavi, bu beladan hızla kurtulmaya yardımcı olur.

parmakta siğil nasıl tedavi edilir

siğiller için çareler

Tıp çok çeşitli tedaviler sunar - merhemler, kremler, damlalar, antiviral ve immün sistemi uyarıcı ilaçlar, hatta özel sıvalar. Büyümeler cerrahi olarak çıkarılabilir - günümüzde birçok estetik tıp merkezi, büyümelerin sıvı nitrojen kullanarak koterizasyonu hizmetini vermektedir.

Geniş cilt dokusu alanları etkilenirse, en etkili tedavi yöntemini seçmek için kesinlikle tıbbi yardım almalısınız. Genellikle böyle bir durumda, immünomodülatörler (bağışıklık sistemini uyarmak için), bir vitamin kursu ve yerel bir antiviral ajan dahil olmak üzere tedavi reçete edilir.

Eczanede siğiller ve papillomlar için çare

Doktor reçetesi olmadan eczaneden siğiller ve papillomlar için bir çare satın alabilirsiniz. Bu ilaçlar:

 • iyot ve hint yağı;
 • özel merhemler;
 • özel antiviral kremler;
 • yağlı çözeltiler;
 • lapis kalemi - gümüş nitrat bazlı, koterize edici etkiye sahip bir alkalin ajan;
 • oral uygulama için - tabletler;
 • kriyopreparasyonlar.

Hangi tedavi yöntemini seçeceğinize karar verirken, sadece ilacın etken maddesine dikkat etmeyin. Maruz kalma yöntemine göre, tüm fonlar aşağıdakilere ayrılır:

 • immünomodülatör ilaçlar;
 • nekrotizan;
 • keratolitik;
 • dondurma kriyopreparasyonları.

Nekrotizan etkisi olan ilaçları kullanmadan önce talimatları okuyun - yanık ve yara izlerini önlemek için ürünü enfekte olmayan cilt bölgelerine sürmekten kaçının. Uygulamadan önce birikinti etrafındaki alanı petrol jölesi ile tedavi edin. Kazara ilaç dökülürse, cildin tedavi edilmeyen bölgelerini hemen akan su ile yıkayın. Yüzdeki cilt neoplazmlarını gidermek için bu ilaç grubunu kullanmamalısınız.

siğiller için hint yağı

Merhem

Tedavi için merhem seçmek neden tercih edilir? Yağ çözeltilerinden veya jellerden daha kullanışlıdırlar, daha iyi emilirler ve sonunda cilt dokusunun en derin katmanlarına girerler. Bu nedenle, yalnızca dış belirtilerle daha etkili bir şekilde baş etmekle kalmaz, aynı zamanda virüsün hücre içi düzeyde çoğalmasını da önlerler. Papillomlar ve siğiller için bu basit çare herhangi bir eczaneden satın alınabilir.

oksolinik merhem

Siğillere karşı yüzde üç oksolinik merhem sadece etkilenen hücrelerdeki virüsü öldürmekle kalmaz, aynı zamanda sağlıklı hücreleri yayılmasından korur. Ürün, büyümenin kendisine ve çevresindeki cilde günde üç ila dört kez uygulanır. İlacın uygulanmasından önce ciltteki büyüme buharlaştırılır ve ölü yüzey alanları çıkarılırsa uygulamanın etkinliği artar.

Tedavi süresi birkaç haftadan iki aya kadar olacaktır. Oksolinik merhemin ana avantajı, kullanım güvenliğidir - çocuklara ve hamile kadınlara reçete edilebilir; ajan gün boyunca dokulardan uzaklaştırılır. Hızlı bir iyileşme istiyorsanız, hızlı etkili bir HPV enfeksiyon tedavisi seçin.

salisilik merhem

Yaygın olarak bilinen bir diğer aktif ajan, siğiller için salisilik merhemdir. Büyümelere günde bir kez uygulanır, hacim günde bir gramdan fazla değildir; işlemeden önce ölü oluşum parçacıkları çıkarılır, ardından steril bir bandaj uygulanır. Birikme tamamen kayboluncaya kadar uygulamaya devam edilir. Kural olarak, bu 30 günden uzun süren uzun bir süreçtir. Merhem, yüz derisindeki papillomların çıkarılması için, bebekler için, böbrek ihlalleri için, diabetes mellitus tedavisi görmek için reçete edilmez.

Papillomlar ve siğiller için ilaç

Harici kullanım için ilaçlara ek olarak, doktor papillomlar ve siğiller için kapsül şeklinde ilaç reçete edebilir. Bu şekilde, sorunla mücadele için iki mekanizma birleştirilir - antiviral ve immünomodülatör. HPV'ye karşı özel tabletler üretirler, alımları immün sistemi uyarıcı etkiye sahip kremler ve merhemler ile birleştirilir. Tersine, size bir antiviral merhem reçete edilirse, immünomodülatör hap şeklinde reçete edilecektir.

antiviral ilaçlar

Harici kullanım seyrine paralel olarak reçete edilen hap şeklinde özel antiviral ilaçlar vardır. Antiviral ilaçlar alırken, virüsün yeniden ortaya çıkmasını önlemek için genellikle immünomodülatör ajanlar reçete edilir. Bunlar, cilt neoplazmının kaybolmasından sonraki iki hafta içinde kullanılan tabletler ve merhemlerdir.

Krem

HPV enfeksiyonlarını tedavi etmek için özel siğil kremleri kullanabilirsiniz. İlaçlar virüsü hücre içi düzeyde etkiler ve daha fazla çoğalmasını önler.

Dondurucu müstahzarlar

Cilt neoplazmlarını çıkarmanın en basit ve çok etkili yolu, siğillerin dondurulması için hazırlıklardır. Kriyopreparasyonlar sprey şeklinde üretilir ve pratik kullanım için uygundur - cildi buharda pişirmek gibi herhangi bir ön hazırlık gerekmez. Ana şey, büyümeyi doğru bir şekilde teşhis etmektir, çünkü bu tür ilaçlar cilt yumuşakçalarına veya benlerine karşı kullanılmamalıdır.

Çözüm

Nekrotizan ajanlar genellikle bir siğil solüsyonu şeklinde mevcuttur. Bileşimlerindeki aktif maddeler neoplazmı dağlar - bu nedenle kullanımları doğruluk gerektirir. Çıkarmadan önce, büyümeler buğulanır ve ardından toksik bir çözelti ile hafifçe yağlanır. Kural olarak, bir cilt lezyonunu çıkarmak için prosedür on defaya kadar tekrarlanmalıdır.

Damla

Siğil damlaları arasında, aktif bileşen polidokanol olan salisilik ve laktik asitler içeren popüler bir ilaç, mükemmel incelemelerle karakterizedir. Ürün keskin bir kokuya sahiptir, cilt neoplazmalarını etkili bir şekilde eksfoliye eder, antiseptik ve antibakteriyel etkilere sahiptir. Standart tedaviye bir hafta devam edilir, ilaç günde bir kez büyümelere uygulanır.

Plantar ve yaygın siğillerin tedavisi için alçı

Son zamanlarda, plantar ve yaygın siğillerin tedavisi için özel sıvalar ortaya çıkmıştır. Eylemlerinin mekanizması basittir - bir veya iki gün boyunca cilt oluşumuna bir parça sıva yapıştırılır. Yama çıkarıldıktan sonra cilt buğulanır, neoplazmanın ölü bölgeleri çıkarılır. Bu eylemler, birikme tamamen reddedilene kadar tekrarlanır. Bu çözümün kullanımıyla ilgili incelemelerin çoğu olumludur, eczanelerde uygun fiyata satılmaktadır.

Halk ilaçları

İlaçlara ek olarak, siğiller için halk ilaçları da etkilidir. Zamana göre test edilmiş tarifler bazen en son farmasötik gelişmelerden daha iyi yardımcı olabilir. En popüler ve gerçekten işe yarayanlar:

 • çiçeklenme döneminde kırlangıçotu sapı suyu;
 • ezilmiş Kalanchoe yaprakları;
 • soğan, sarımsak;
 • neoplazmaları buharda pişirmek için dağ süt yosunu infüzyonu.