Papillomların lazerle çıkarılması: yöntemin artıları ve eksileri

Bir kişinin derisinde çeşitli neoplazmalar görünebilir. Papillomlar iyi huylu olarak sınıflandırılır. Dilerseniz onlardan kurtulabilirsiniz. Birkaç yol vardır, ancak papillomların lazerle çıkarılmasının en etkili olduğu kabul edilir.

Tedavi Yöntemleri

Papilloma, vücudun deri veya mukoza zarlarında bir neoplazma, başka bir deyişle bir siğildir. İyi huylu patolojilere aittir, bu nedenle çıkarılması zorunlu değildir. Çoğu zaman, bu tür önlemlere, özellikle yüzde papillomlar göründüğünde, çoklu oluşumlarla veya estetik nedenlerle başvurulur. Bu durumda lazer tedavisi yapmak en doğrusudur.

lazer papillom kaldırma

Bu sorunla başa çıkmanın birçok yolu vardır. Çoğu, bunların kaldırılmasını içerir.

Bugün, çoğu zaman klinik hizmetler listesinde aşağıdaki yöntemleri görebilirsiniz:

 • kimyasallarla koterizasyon;
 • kriyodestrit (sıvı nitrojen ile tedavi);
 • cerrahi eksizyon;
 • elektrokoagülasyon;
 • radyo dalgası giderme;
 • papillomların lazerle buharlaştırılması.

Bunlar en etkili tedavilerdir. Bazılarını uyguladıktan sonra pigmentli bir alan, yara izi veya yara izi şeklinde küçük bir iz kalabilir. Ancak estetik kusurların en aza indirilmesi lazerden sonradır.

Lazer çıkarmanın nüansları

Tıpta özel bir yer lazer tedavisi ile işgal edilir. Özellikle, bu, çeşitli neoplazmaların, özellikle papillomların çıkarılması için geçerlidir.

Bu yöntem, aşağıdaki şekillerde diğerlerinden farklıdır:

 • Neoplazmaları çıkarma yöntemi. Lazer, yüksek sıcaklık ve radyasyon kullanarak sorunlu bölgeyi etkiler. Böylece papillomların yanması ve aynı anda buharlaşması meydana gelir;
 • doku yenilenme hızı. İşlemden sonra cildin restorasyonu 3 ila 8 gün sürer. Aynı zamanda, siğilin kökü de dahil olmak üzere tüm sağlıksız hücreler lazerle çıkarıldığı için papillomun aynı yerde yeniden ortaya çıkma riski ortadan kalkar;
 • Cihaz tarafından işleme bölgesinin belirlenmesi. Cihazdaki ayarlar, darbe gerekenden daha derine inmeyecek şekilde seçilir. Bu nedenle patolojik olan dışında hiçbir doku etkilenmez.

Yöntemin avantajları

Papillomların lazerle çıkarılmasının popülaritesi, birçok avantajın varlığından kaynaklanmaktadır. Bu yöntem, cilt neoplazmalarının tedavisinde diğer yaklaşımlarla karşılaştırıldığında pratik olarak rakipsizdir.

Bir lazerle büyümeleri gidermenin başlıca avantajları şunlardır:

 • Ağrısızlık. Sağlıklı alanlar etkilenmezken dokuların buharlaşması çok hızlı gerçekleşir. Bazı ünitelerde anestezi gerekli olmadığı için soğutma elemanları kullanılır;
 • Emniyet. Cihazın doğru kullanımı ile sağlıklı hücrelere zarar vermek mümkün değildir. Ayrıca yarada kanama veya enfeksiyon riski de ortadan kalkar;
 • tedavi edici etki. İşlemden sonra iltihaplanmada azalma olur, tedavi edilen alanların dezenfeksiyonu meydana gelir. Ek olarak, kan dolaşımı ve doku beslenmesi iyileştirilir, bu da yenilenmelerini hızlandırır;
 • Hız. 1 cm'ye kadar olan oluşumlar sadece birkaç dakika içinde çıkarılır. Bir seansta yüzlerce küçük neoplazma ile başa çıkabilirsiniz;
 • Hızlı hasta iyileşmesi. Ameliyattan sonra özel bir bakım gerekmez, yara birkaç gün içinde iz bırakmadan iyileşir.

Cilt hasarı minimumdur ve bu nedenle lazer yüz, ağız ve cinsel organlardaki sorunlu bölgelerde bile büyümeleri gidermek için kullanılır.

Lazer cerrahisinin dezavantajları ve kontrendikasyonları

Papillomların lazerle çıkarılmasının pratikte hiçbir dezavantajı yoktur. Bu yüzden bu yöntem çok popüler hale geldi. Ancak, bazı hoş olmayan anlar hala hariç tutulmamaktadır. Çok şey doktorun niteliklerine ve hastanın vücudunun özelliklerine bağlıdır.

Öncelikle lazerle papillomlar çıkarıldığında dokularda termal bir etki olduğu düşünülmekte fayda var. Bu nedenle papilloma bölgesinde ameliyattan sonra, yanıkta olduğu gibi cilt hiperemi ve hatta hafif şişlik görülebilir. Uygun bakımı yaparsanız, bir hafta sonra bu yerde gözle görülür bir iz kalmaz.

Hastanın radyasyona duyarlılığı artmışsa, reaksiyon daha yoğun olabilir. Bu yüzden ayarları ayrı ayrı seçmeniz gerekir. Doktor yeterli düzeyde bilgi ve deneyime sahip değilse, hoş olmayan sonuçlar olabilir.

Diğer bir dezavantaj, belirli sağlık sorunlarının varlığında prosedürün kontrendikasyonudur.

Bunlar şunları içerir:

 • şeker hastalığı;
 • alevlenmiş uçuk;
 • immün yetmezlik patolojileri;
 • CNS bozuklukları, özellikle epilepsi;
 • malign tümörlerin varlığı;
 • dolaşım sistemi patolojileri, kanın bileşimindeki sapmalar;
 • cilt hastalıkları.

Ayrıca hamilelik ve emzirme döneminde prosedüre başvurmanız önerilmez. Manipülasyondan 2-3 hafta önce hasta ultraviyole radyasyona (örneğin güneş yanığı) yoğun maruz kalmaya maruz kaldıysa, operasyon yeniden planlanmalıdır.

metodoloji

 1. Ameliyat çoğunlukla anestezi kullanılmadan gerçekleşir. Eski tesisatlarda çalışırken veya hastanın ağrı eşiği azaldığında anestezi gerekebilir.
 2. Önceden, papillomların cihaz tarafından çıkarılacağı cilt bölgesi bir antiseptik ile tedavi edilir. Lazer istenen frekansa ve penetrasyon derinliğine ayarlanmıştır. Daha sonra ışın büyümeye yöneliktir ve çıkarılması doğrudan gerçekleştirilir. Işın, patolojik olarak değiştirilmiş dokuları buharlaştırarak sağlıklı hücreleri sağlam bırakır.
 3. Çıkardıktan sonra, doktor tedavi edilen bölgeye ilaç uygular. Genellikle bunlar, yatıştırıcı yanma önleyici ilaçların yanı sıra iyileşme sürecini hızlandırmak için antiseptikler ve merhemlerdir.

Hastanın sonuçları ve iyileşmesi

İşlem doğru yapılırsa, ciddi olumsuz sonuçlar olmamalıdır. Bir lazerle papilloma maruz kaldıktan sonra, yanık oluşumuna benzer şekilde yanık oluşumu bölgesinde küçük bir iz kalır ve daha sonra bir kabukla kaplanır. Kabuğun altında yeni sağlıklı cilt oluşur. Kabuk kendi kendine düştükten sonra, bu bölgenin rengi biraz farklı olabilir, ancak daha sonra ton eşitlenir.

Lazer manipülasyonlarından sonra yan etkilerin gelişmesini önlemek için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır:

 • 3-5 gün içinde cildin bu bölgesini ıslatamazsınız;
 • yarayı alkol içeren ajanlarla tedavi etmeyin, hafif antiseptikler kullanın;
 • ultraviyole radyasyondan kaçının, 2-3 hafta sonra güneşlenemezsiniz;
 • yarayı kapatmaya gerek yok, hava erişimine ihtiyacı var;
 • kabukları yırtamaz veya ıslatamazsınız;
 • bir süre hamamları ve saunaları ve havuzu ziyaret edemezsiniz.

Tedavi bir uzman tarafından yapıldıysa ve bakım, açıklanan tüm tavsiyelere uyulmasını gerektiriyorsa, doku onarımı aşamaları mümkün olduğunca çabuk gerçekleşir. Bir hafta içinde sorununuzdan eser kalmayacak!

Bazı insanlar halk yöntemlerine başvurur veya kırlangıçotu özü gibi kendi başlarına koterize edici maddeler kullanırlar. Bu tür kendi kendine tedavi, hoş olmayan sonuçlara ve yeni papillomların oluşumuna yol açabilir. Her durumda, önce bir doktora danışmalısınız.

Sorundan kurtulmanın en uygun yolunu seçecek ve bazı durumlarda herhangi bir müdahale kontrendike olduğundan hastanın genel sağlık durumunu öğrenecektir.