Peniste siğillerin nedenleri, teşhisi ve tedavisi

Bir erkek için en nahoş hastalıklardan biri peniste siğiller. Onların varlığı, penisin hassas cildinde rahatsızlığa neden olur ve ayrıca cinsel aktivitede zorluklara neden olur. Ve bazı siğil oluşumları daha sonra kötü huylu bir tümöre dönüşebilir. Bu nedenlerden dolayı, hem büyümeleri hem de görünümlerini etkileyen faktörleri ortadan kaldırarak siğillerle savaşmak gerekir.

nedenler

Peniste siğiller ortaya çıkarsa, bu, erkeğin insan papilloma virüsü ile enfekte olduğu anlamına gelir. Bu virüsün tedavisi zordur ve yıllarca fark edilmeyebilir. Bazı insanlar hasta olduklarının farkında olmayabilirler. Ancak siğillerin neden ortaya çıktığını anlayarak, yakın zamanda şunu bulabilirsiniz:

 • Vücudun bağışıklık sistemi zayıfladı.
 • Kişi bir süre stresli bir durum yaşadı.
 • avitaminoz saptandı.
 • Hijyen kuralları ihlal edildi.

Bu dört faktör, yeni papillomlara neden olan papilloma virüsüne karşı direnci azaltır.

Vücudun virüse karşı direncini zayıflatmak için bir nedeni yoksa, peniste siğiller görünmez. Ondan tamamen kurtulmak neredeyse imkansızdır.

HPV ile enfekte olmuş kişilerin, yeni büyümelerin ortaya çıkmasına neden olmamak için yaşam tarzlarını izlemeleri gerekecektir.

Çeşitler ve yerelleştirme

Penis üzerindeki siğiller üç ana tipe ayrılır:

 • Kaba neoplazmalar. Bu tip neoplazma en yaygın olanıdır. Belirtileri pembemsi-kahverengi sivilcelere benziyor. Görünüş yeri - penisin gövdesinde.
 • Düz. Sağlıklı cildin biraz üzerinde çıkıntı yapar, sarımsı bir renk tonu vardır. Bu tür oluşumları tedavi etmek en zordur, çünkü kökleri epitelin derinliklerine iner. Penisin derisinde, ayrıca skrotum ve perinede oluşabilirler.
 • İşaretlendi. Bu siğillerin görünümü karnabaharı andırır. Bu tür oluşumlar penisin mukoza zarını etkiler. Anogenital olabilirler, yani sadece erkeklerde sünnet derisine değil, aynı zamanda anüs çevresine ve üretranın içine de dayalı olabilirler. Listelenenlerin en tehlikelisi olarak kabul edilirler ve zorunlu tedavi gerektirirler.

Erkeklerde kafadaki ilk papillom tespitinden sonra derhal bir doktora danışmanız gerekir. Sadece kalifiye bir uzman neoplazmın tipini belirleyebilir ve tedaviyi reçete edebilir.

teşhis yöntemleri

Erkek genital organlarında büyüme tespit edildikten sonra en kısa sürede doktora başvurulması gerekir. Hiçbir durumda, genital oluşumların aslında kondilomlar değil, başka bir hastalığın belirtileri olabileceği için kendi kendine ilaç vermemelisiniz.

Doktor, peniste siğiller varlığında HPV tipini belirlemek için hastaya testler yazar.

Papilloma virüsünden şüpheleniliyorsa, sadece erkek değil, cinsel partnerleri de cinsel temas yoluyla virüs bulaşabileceğinden muayene edilmelidir.

Doktora giderken HIV, sifiliz ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test yaptırma ihtiyacına hazırlıklı olmalısınız. Bu standart bir önlemdir, çünkü erkek genital organlarındaki kitleler, papilloma virüsünün korunmasız cinsel temas sırasında bulaştığını gösterebilir, bu da başka hastalıklarla enfeksiyonun meydana gelebileceği anlamına gelir. Doktorun papilloma virüsünün tipini ve neoplazmaların iyiliğini belirleyen testler yazdığından emin olun.

tehlike var mı

Peniste siğiller bulan birçok erkek paniklemeye başlar. Bunun birkaç nedeni vardır:

 1. Birçok insan, ortaya çıkan oluşumu genital uçuk veya diğer rahatsızlıklarla karıştırır.
 2. Bazı siğil türleri kötü huylu tümörlere dönüşebilir.
 3. Penis üzerinde siğillerin varlığı hem fiziksel hem de ahlaki rahatsızlığa neden olabilir ve birçoğu tedavi sırasında cinsel aktiviteyi tamamen bırakmak zorunda kalır.

En tehlikeli oluşumlar genital siğiller olarak kabul edilir. Mukoza zarında görünürler, yani idrar kanalının içinde de oluşabilirler. Bu nedenle komplikasyon riski vardır ve bu tür oluşumları bulundukları yer nedeniyle tedavi etmek çok zordur.

Siğillerin keşfinden sonraki ana şey, öz kontrolü kaybetmemek. Herhangi bir hastalığın en iyi başlangıçta tedavi edildiğini unutmayın.

Sağlığınızı ihmal edemez ve şüpheli yöntemlerle tedaviye giremezsiniz. Derhal bir uzmana başvurmak önemlidir - vücutta papilloma virüsünün varlığını onaylayacak veya reddedecek ve ayrıca yeterli tedaviyi reçete edecektir.

Peniste siğiller nasıl tedavi edilir

Bu oluşumların ortaya çıkmasına neden olan insan papilloma virüsü, zayıf bir şekilde tedavi edilebilir. Vücuttayken yeni papillomlar ortaya çıkacaktır. Bu nedenle, konservatif veya radikal yöntemlerle penis üzerindeki siğilin nasıl çıkarılacağını bilmek önemlidir.

Penis üzerindeki siğiller halk ilaçları, ilaçlar veya modern cerrahi yöntemlerle yok edilebilir. Ancak penis üzerindeki papillomların kendi kendine atılmasına başvurmak ancak yeniden ortaya çıkarsa mümkündür. Tedavileri için ilk siğil oluşumunda, bir doktora danışmak daha iyidir. Hastalığın tüm nüanslarını ve hastanın bireysel özelliklerini dikkate alarak, yalnızca penis üzerindeki siğilin nasıl çıkarılacağını önerebilir.

Halk ilaçları

Penis üzerindeki siğilleri gidermek için kurutma maddelerinin kullanılması tavsiye edilir. Sorunlu bölgeyi günde birkaç kez tedavi ederseniz, penisteki siğil kurur ve düşer.

Çay ağacı yağı - penisteki siğillerden kurtulmak için halk ilacı

Ancak neoplazmların yeri dikkate alınmalıdır. Örneğin, sünnet derisindeki bir siğil, çevresinde çok hassas bir deri olduğu için tedavisi zordur. Papillomun koterizasyonu sırasında dikkatsiz hareket yanıklara neden olabilir.

 1. Penisteki siğillerin nasıl tedavi edileceğini seçerek çay ağacı yağını tercih edebilirsiniz. Kullanmadan önce normal yağ veya su ile seyreltilmelidir. Bu yapılmazsa, tedavi bölgesinde bir süre güçlü bir yanma hissi olacaktır.
 2. Popüler geleneksel ilaçlar arasında papatya ve St. John's wort banyoları bulunur. Kurutma etkisi vardır ve ayrıca siğillerin neden olduğu kaşıntı ve yanmayı giderir.
 3. Başka bir halk yöntemi, siğillerin iyot ile koterizasyonudur. Bir pamuklu çubuk kullanarak dikkatli bir şekilde çalışmanız gerekecektir. Bu işlem sırasında sadece siğillere dokunmaya, etrafındaki deriye dokunmamaya özen gösterilmelidir.

Penis siğiller halk yöntemleri kullanılarak çıkarılabilir, ancak kendi kendine ilaç almamak ve daha da fazlası - internetten özellikle aşırı tavsiyelere inanmamak daha iyidir. Tedavi önerilerinin uygun profildeki bir doktor tarafından verilmesi daha iyidir.

Tıbbi tedavi

Ürünü kullanma talimatlarını takip ederseniz, eczanelerin raflarında penis üzerindeki siğilleri çıkarabileceğiniz ilaçlar bulabilirsiniz. Hepsi birkaç gruba ayrılabilir:

 1. bağışıklık uyarıcı. Bu merhemler ve tabletler, neoplazmalarla savaşmak için değil, vücudun savunmasını güçlendirmek için tasarlanmıştır.
 2. Antiviral. Bu ilaçlar kandaki virüse etki eder ve aktivitesini azaltır. Bu, peniste siğillerin daha fazla görünmesini engeller.
 3. Kurutma. Bu tür ilaçların yardımıyla, penisin başındaki veya gövdesindeki siğilleri tedavi etmeniz gerekir, ardından birkaç gün içinde kendileri kaybolur.

Ayrıca, donma etkisi olan bir ilacın yardımıyla neoplazmaları da kaldırabilirsiniz. Ancak penisin çok hassas bir bölge olduğu göz önüne alındığında, bu ilaç, diğerleri gibi, ancak bir uzmana danışıldıktan sonra kullanılmalıdır.

radikal uzaklaştırma

Tıbbi ilaçlar penis üzerindeki siğillerin kademeli olarak yok edilmesini sağlıyorsa, klinik prosedürler büyümeleri tek seansta ortadan kaldırabilir. Prosedürlerin ana dezavantajı, genital siğillerin ilaçlarla basit tedavisine kıyasla yüksek maliyetleridir. Bazı prosedürlerin kendi kontrendikasyonları vardır ve bunlara girmeden önce ek muayeneler gerekecektir.

Siğilden nasıl kurtulacağınızı seçerken modern yöntemlere dikkat etmelisiniz. Başlıca avantajları, düşük travma ve kısa bir iyileşme süresidir. En popüler siğil giderme tedavilerinden bazıları şunlardır:

 • Büyümelerin sıvı nitrojen ile muamele edildiği kriyodestrit.
 • lazer çıkarma. Bu prosedürde, siğil bir lazer ışını kullanılarak kesilir. Sağlıklı dokular etkilenmez.
 • Elektrokoagülasyon. Bu yöntemin kullanılması, genital siğillerin yüksek frekanslı akıma maruz bırakılmasını içerir ve bu da onların yok olmasına yol açar.

Daha travmatik, ancak daha az etkili olmayan bir yöntem, papillomların cerrahi olarak çıkarılmasıdır. Nadir durumlarda kullanılır.

Önleyici faaliyetler

Penis üzerindeki neoplazmları önlemek için, bir erkeğin papilloma virüsü taşıyıcısı olup olmadığını belirlemek gerekir. Kanda papilloma virüsünün varlığı doğrulanırsa, önleyici tedbirlere uymanız gerekecektir:

 1. Hijyen kurallarına uyunuz. Kirli ve terli bir vücutta genital siğil görülme olasılığı artar, bu nedenle her gün duş almak ve iç çamaşırını değiştirmek gerekir.
 2. Kendi bağışıklığınızın durumunu izleyin, virüsün aktivitesini baskılayan özel ilaçlar alın.
 3. Doğru yiyin ve stresli durumlardan kaçının, çünkü beriberi ve sinir gerginliği vücudun savunmasının zayıflamasına neden olur. Bu nedenle virüse karşı direnç azalabilir.

Cinsel ilişki sırasında koruyucu ekipman kullanımı, papilloma virüsü bulaşmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Çeşitli cinsel enfeksiyonlar için düzenli olarak muayene olmanız ve penisin başındaki bir siğilin yukarı sıçramasını veya çeşitli hastalıkların diğer belirtilerinin ortaya çıkmasını beklememeniz gerekir. Virüsün zamanında tespiti, bağışıklık sisteminin zayıflamasını ve ardından neoplazmaların ortaya çıkmasını beklemeden tedaviye başlamanıza izin verecektir.