Papillomlar için hangi merhem en etkilidir ve en az yan etkiye neden olur?

Papillomlardan merhem, antiviral ve antienflamatuar etkiye sahip yerel bir ilaçtır. İyi huylu neoplazmalar için bazı merhemler, olumsuz bir yan etki profiline sahiptir. İlaç tedavisinin etkinliği, ilacın doğru seçimine bağlıdır.

papillomlar için merhem

Patoloji hakkında genel bilgiler

Genital papillomlar, çeşitli etiyolojilerin viral hastalıklarının neden olduğu iyi huylu neoplazmalardır. Çoğu zaman, genital siğiller zarar vermez. Kurbanların üçte birinde, birkaç ay sonra ortadan kaybolurlar.

Bazen küçük papüller cinsel ilişki sırasında kaşınabilir, kanabilir ve ağrıyabilir. Mağdurlar cinsel yaşamlarında kendilerini dezavantajlı hissederler. Pek çoğu da genital siğillerini estetik bir sorun olarak görür. Utanırlar ve onlardan bir an önce kurtulmak isterler.

Deri lezyonlarını tedavi etmenin birçok yolu vardır. Terapi, genital siğillerin vücudun hangi bölümünde bulunduğuna bağlıdır. Başka bir endişe, mantar enfeksiyonları, genital herpes, HIV veya klamidya gibi cinsel yolla bulaşan başka hastalıkların olup olmadığıdır.

Vajina mukozasının büyümesi veya üretranın açılması durumunda, örneğin trikloroasetik asit ile tedavi siğilleri öldürebilir. Ancak düz siğillerde doktor genellikle cerrahi müdahalelere başvurur.

Hiçbir yöntem genital siğillerin (Condylomata acuminata) sonsuza kadar yok olacağını garanti etmez. Bağışıklık sistemi, genital siğillere neden olan insan papilloma virüsünü her zaman tamamen ortadan kaldırmadığından, cinsel yolla bulaşan hastalıklar sıklıkla geri gelir.

Bir doktor genellikle genital siğilleri çıplak gözle tanır. Derideki değişiklikler için anüs ve genital bölgeyi kontrol edecek ve daha sonra mikroskop altında incelediği bir doku örneği alabilir. Rektumda, vajinal mukozada veya üretrada olduğu gibi vücudun içindeki genital siğillerin tespit edilmesi daha zordur. Genellikle özel bir muayene gereklidir - vajina, rektum veya üretra muayenesi.

Genital siğiller tespit edildikten sonra, cerrah büyümeleri cerrahi olarak çıkarabilir veya sıvı nitrojen ile dondurabilir. Bazen özel kremler ve merhemler kullanılır. Nadir durumlarda, dil üzerinde veya göz çevresinde genital siğiller büyüdüğünde, bir kulak, burun ve boğaz (KBB) uzmanı veya bir göz doktoru yardımcı olabilir.

Papillomlar için preparatların temel özellikleri

Keratolitik etkileri nedeniyle siğil kütlesini azaltan ve bazen de sürekli kullanımla iyileşmeye yol açan salisilik asit preparatları, en yaygın siğil önleyici preparatlar arasındadır. Salisilik asit, azgın hücrelerin hücreler arası uyumunu yok eder ve böylece hiperkeratozu çözer.

Salisilatlar deri yoluyla geniş ölçüde emilebilir ve zehirlenmeye neden olabilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında, bebeklerde ve küçük çocuklarda ve ayrıca böbrek yetmezliğinde, geniş alanlara uzun süreli tedaviden kaçınılmalıdır. Ayrıca göz ve mukoza zarlarıyla teması engeller. Genital bölgeye ve yüze ilaç sürülmemelidir. İlaçlar salisilik asit konsantrasyonunda önemli ölçüde farklılık gösterdiğinden

Hücre bölünmesini durdurmak için siğillerin tedavisinde lokal olarak sitostatikler kullanılır. DNA ve RNA sentezini inhibe ederek, sitostatikler hücre çoğalmasını ve dolayısıyla virüsün yayılmasını önler.

İmmünomodülatörler, yetişkinlerde dış genital siğillerin ve perianal siğillerin tedavisi için onaylanmıştır.

Araç Seçim Kriterleri

İyi huylu büyümeler genellikle bağışıklık sistemi derideki virüsleri öldürmeyi başardığında geriler. Ancak arada siğiller varsa aşağıdaki tedavi seçenekleri düşünülebilir:

  • ilaçlar;
  • kriyoterapi;
  • cerrahi ablasyon.

İnsan papilloma virüsleri ile enfeksiyona karşı korunmak için hijyen önlemlerine dikkat edilmelidir - örneğin yüzme havuzlarında el ve ayakların dezenfeksiyonu. 2006'dan beri papilloma virüsü tip 6, 11, 16 ve 18'e karşı aşılar mevcuttur. Rahim ağzı kanserine ek olarak, papillomavirüsler dış genital siğillere ve vulvar cilt lezyonlarına da neden olur.

Robert Koch Enstitüsü'nün Daimi Aşı Komisyonu (STIKO), rahim ağzı kanseri geliştirme riskini azaltmak için, 2018 aşı tavsiyesinde kızların ilk cinsel ilişkilerinden (9-14 yaş) önce aşılanmasını önermektedir. Virüsün yaygın taşıyıcıları olan ergenlik çağındaki erkek çocukların aşılanmasının rahim ağzı kanserinin yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olabileceğine dair bilimsel kanıtlar da var.

Klinik etkinliği kanıtlanmamış başka merhemler (örneğin, oksolinik) vardır.

Papillomlar için salisilik merhem, şu anda önemli sayıda yan etkiye sahip olduğu için nadiren kullanılmaktadır. Dış genital siğillerin (Condylomata acuminata) tedavisi için çeşitli topikal tedaviler mevcuttur ve bireysel prosedürlerle ilgili çalışmaların başarı oranları büyük ölçüde değiştiğinden bunların etkinliğini değerlendirmek zordur. Her şey sık tekrarlamaları önleyemez ve önemli yerel rahatsızlığa neden olabilir. Standart bir tedavi yoktur.

Diğer tedavi seçenekleriyle karşılaştırmak için klinik deneyler mevcut değildir. Yetersiz dokümantasyon, yüksek spontan iyileşme ve önemli yan etkiler nedeniyle çay ekstraktının kullanılması tavsiye edilmez.

Yerel eylemin antipapilloma ilaçları

Genital siğillere cinsel yolla bulaşan insan papilloma virüsleri, çoğunlukla tip 6 ve 11 neden olur. Bir yandan spontan olarak iyileşebilirken, diğer yandan hastaları zorlarlar ve çok nadiren kötü huylu tümörlere dönüşürler.

Doktora danışmadan herhangi bir şekilde alınması ve uygulanması tavsiye edilmez. Hangi merhemin en iyi ve en etkili olduğunu doktora söyleyecektir.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Daha nadir durumlarda, ciltte aşırı duyarlılık reaksiyonlarına da yol açabilir. Metil 4-hidroksibenzoat veya propil 4-hidroksibenzoata aşırı duyarlılık varsa, merhem kullanımı tamamen bırakılmalıdır. Hamilelik veya emzirme döneminde merhem kullanmak kesinlikle yasaktır.

Merhemler cilt tahrişine, sıyrıklara ve tahrişe neden olabilir. Bu yan etki nispeten yaygındır ancak alarm nedeni değildir. Merhemler de 3 günlük döngülerde kullanılır. 3 günlük kullanımdan sonra, cildin yenilendiği dört günü takip eder.