Papillomlardan kırlangıçotu nasıl uygulanır?

Çok yıllık kırlangıçotu, esas olarak sarı süt suyu nedeniyle halk hekimliğinde kullanılır. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika'da, tesis yerleşim yerlerinin yakınında bulunuyor. Sentetik ilaçların piyasaya sürülmesiyle kırlangıçotu giderek daha fazla unutuluyor, bu yüzden genellikle yabani ot olarak adlandırılıyor. Daha önce, şifalı bitki siğiller ve cilt hastalıklarıyla mücadele etmek için reçete edildi. Klinik etkinliği iki kontrollü çalışmada kanıtlanmıştır. Papillomlardan gelen kırlangıçotu, cildin sorunlu bölgelerine merhem veya jel şeklinde uygulanır.

Papilloma virüsü için kırlangıçotu bileşimi ve faydalı özellikleri

Celandine, esas olarak süt suyunda bulunan yaklaşık 20 izokinolin alkaloidi içerir. Çimlerdeki alkaloit konsantrasyonu, köklerde -% 1. 95'e kadar, % 0. 48 ila% 1. 04 arasındadır.

Papillomlardan kırlangıçotundaki diğer kimyasal bileşikler:

  • organik asitler (chelidonik, malik, sitrik, ferulik asitler);
  • fenolik asitlerin türevleri;
  • saponinler, büyük miktarlarda kalsiyum tuzları ve proteolitik enzimler;
  • flavonoidler;
  • biyojenik aminler (histamin, tiramin dahil);
  • eser miktarda uçucu yağ;
  • karotenler;
  • C vitamini.

Glikojen, kırlangıçotunda bir depolama maddesidir. Tohumlar %40-60 oranında bitkisel yağ içerir. Bitki kötü kokuyor ve acı bir tada sahip. Güçlü bir koku, hassas kişilerde hapşırmaya, öksürmeye ve hatta kusmaya neden olabilir.

Başlangıçta, kırlangıçotu, Avrupa ve Asya'nın ılıman ve sıcak bölgelerinde ve ayrıca Kuzey Afrika da dahil olmak üzere Akdeniz'de bulundu. Cilt hastalıkları için bir çare olarak kullanan yerleşimciler tarafından Kuzey Amerika'ya getirildi. Celandine, tipik bir ot bitkisidir, yani. moloz, moloz, avlu meydanları, kenarlar ve çitler, duvarlar, çitler, tarlalar ve meralarda yetişir.

Celandine, saplarını içi portakal olan (sütlü meyve suyu gibi) kalın bir köksaptan alır. Çiçekler iki sepal, dört altın sarısı, oval taç yapraklar ve çok sayıda organdan oluşur. Yumurtalıktan 3-4 cm uzunluğunda bir kapsül gelişir Çörek otu, karıncaların tükettiği yağlı bir uzantıya sahiptir. Bunları da bölgeye dağıtıyorlar.

Celandine, safra kanallarındaki ve gastrointestinal sistemdeki spazmları tedavi etmek için kullanılır. Geleneksel tıbbın dediği gibi kırlangıçotu siğilleri tedavi edip edemeyeceği nihayet kanıtlanmadı. Celandine'nin sapları, yaprakları ve çiçekleri %1'e kadar alkaloid içerir - chelidonin, coptisine ve sanguinarine.

Araştırmalara göre, şifalı bitki ağırlıklı olarak antikonvülsan ve choleretic etkiye sahiptir. Bu nedenle safra yollarında ve gastrointestinal sistemdeki spazmodik bozukluklarda kullanımı tıbbi olarak kanıtlanmıştır.

Celandine ayrıca hafif analjezik, hücre bölünmesini inhibe edici ve antiviral etkilere sahiptir. Son iki etki, kırlangıçotu siğillere (virüslerin neden olduğu) karşı uzun süreli kullanımını açıklayabilir.

Tıpta, çiçeklenme sırasında toplanan kırlangıçotu kullanılır (bitkinin sadece toprak üstü kısımları). Sadece standartlaştırılmış bir alkaloid içeriği ile hazırlanmış bitmiş müstahzarların kullanılması tavsiye edilir. Bunun nedeni, bitki parçalarının belirsiz miktarda alkaloid içermesidir. Fazla bitki maddesi karaciğere zarar verir.

Celandine'nin hemen hemen tüm kısımları alkaloit içerir. Kök, orijinlerine ve kuruma koşullarına bağlı olarak %0, 1 ila %1 alkaloid içerir. Laboratuvar çalışmalarında 30'dan fazla farklı benzilizokinolin türevi (benzofenatridin, protoberberin ve protopin gibi) tanımlanmıştır. Coptisine, %90'a varan oranlarda baskın alkaloiddir. Chelidonin, köklerdeki ana alkaloiddir. Otlar ve köklerdeki diğer alkaloidler berberin, chelerythrine, sparteine, helidoxanthin ve sanguinarine'dir. Sonbaharda, kimyasallar kökte yoğunlaşır ve daha sonra oldukça toksik hale gelir.

Çeşitli bitki asitleri - şelidonik asit, sitrik asit, malik asit ve kafeik asit - küçük miktarlarda bulunur. Celandine flavonoidler açısından zengin değildir. Süt suyunun turuncu-sarı rengi karotenoidler ve berberin gibi bazı alkaloidlerden kaynaklanmaktadır.

Celandine - papillomlar için etkili bir çare

Celandine, üst sindirim sistemi üzerinde spazm önleyici bir etkiye sahiptir ve safra akışını uyarır. Antispazmodik etki artık kanıtlanmış olarak kabul edilmektedir. Choleretic etkisini sadece birkaç yıl önce kanıtlamak mümkündü. Ek olarak, ekstreler için antimikrobiyal, antiviral ve antitümör etkileri gösterilmiştir.

Patoloji tedavisinde uygulama yöntemleri

Celandine halk ilaçları anlamına gelir, bu nedenle kullanmadan önce faydaları ve riskleri tartmanız önerilir. Karaciğer üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle kırlangıçotu preparatlarının alınmamasını tavsiye eden bir bildiri yayınlandı.

Geleneksel olarak taze süt suyu siğilleri, korneaları ve nasırları tedavi etmek için kullanılır. Protein (proteolitik) ve antiviral mekanizmalar, ana iyileşme eylemi olarak tartışılmaktadır. Şu anda, alkaloid özleri standart ilaçlar olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kırlangıçotu ana kullanımı siğiller veya nasır gibi cilt hastalıklarının tedavisidir. Üst sindirim sistemindeki kramplar için bitki daha önce çay veya tentür olarak kullanılıyordu.

Celandine'in dahili kullanımı artık önerilmemektedir. Bütün bitki, özellikle köklerde yüksek oranda toksik alkaloit içerdiğinden zehirlenmelere neden olur. Aksine, kurutulmuş bitkide bileşenlerin zehirli etkisi azalır. Toksik bileşenlerin içeriğinin yer, bitki ve mevsime bağlı olarak değiştiği söylenmelidir. Her insanın farklı bir yapısı vardır ve bu nedenle toksinlere karşı duyarlılık farklıdır. Bitki haricen kullanılırsa bazı durumlarda cildi tahriş edebilir veya alerjiye neden olabilir.

Papillomlardan kırlangıçotu bazlı farmasötik müstahzarlar

Kırlangıçotu içeren bitmiş ürünler, kapsüller, drajeler, tabletler ve damlalar şeklinde mevcuttur. Papilloma kırlangıçotu uygun ambalajındaki talimatlara uygun olarak veya doktorun önerdiği şekilde kullanılması tavsiye edilir. Geleneksel olarak, şifalı bir bitkinin sütlü suyu veya kırlangıçotu tentürü, onlardan kurtulmak için siğillere uygulanır. Papillomlardan ilacı tam olarak nasıl kullanacağınızı doktor size söyleyecektir.

20. yüzyılın sonundan beri kırlangıçotu preparatları ile tedavi edilen hastalarda akut karaciğer hasarı raporları olmuştur. Laboratuvar testleri, insan hepatositlerinin kırlangıçotunda bulunan alkaloitlere karşı yüksek duyarlılığını doğruladı. Sonuç olarak, kırlangıçotundan yapılan müstahzarlar şu anda eczanelerden çekilmektedir. Avrupa Tıp Ajansı 2010'a göre, ilaç kullanmanın yararları, hastaların sağlığına yönelik riskleri dengelemez.

HPV için kırlangıçotuna dayalı halk tarifleri

Herkes kırlangıçotu nasıl doğru kullanılacağını bilmiyor. Toksik özelliklerinden dolayı bir bitki ile tedavi sadece bir doktor gözetiminde yapılabilir. Maksimum günlük doz 12-30 mg alkaloid, yani 2-5 gr kuru ottur. Siğilleri tedavi ederken, sağlıklı ciltte su toplamasına neden olmamak için günde birkaç kez süt suyu ile siğillerin tedavi edilmesi önerilir. Güçlü bir yanma hissine neden olduğu için bu sıvının göze kaçmamasına dikkat edilmelidir. Sütlü sargılar, cilt mikozlarının ve iyileşmesi zor yaraların tedavisinde faydalıdır.

Kaynatmalar, infüzyonlar ve kapsüller

Menstrüel problemlerde insan papilloma virüsü ve mide krampları, kırlangıçotu çayı veya kapsülleri yardımcı olabilir. Bu durumda, antispazmodik bir özellik ortaya çıkar. Bununla birlikte, bileşenler toksik olabileceğinden dahili kullanım önerilmez. Çok yüksek dozda ve uzun süreli kullanımda gastrointestinal rahatsızlıkların gelişme riskini artırır.

Seyreltilmiş çay ve seyreltilmiş tentür, cilt hastalıkları - egzama, siğil veya akne için harici olarak kullanılabilir. Bir çay kaşığı üzerine 200 ml kaynar su dökülerek 10 dakika demlenmesi tavsiye edilir. Daha sonra bir bezi çayla ıslatın ve etkilenen bölgeye kompres şeklinde uygulayın.

Yağ çözeltileri ve süt

Siğil ve nasır tedavisi için, anti-inflamatuar alkaloidler nedeniyle kırlangıçotu sütü kullanılır. Birkaç kırlangıçotu sapını kesmeniz ve sızan sarı suyu birkaç hafta boyunca günde 2-3 kez doğrudan etkilenen bölgeye sürmeniz önerilir. Tahriş edici etkisinden dolayı meyve suyu sadece hastalıklı dokuya uygulanmalıdır.

Papillomlardan süt kırlangıçotu

Ayrıca çiçekli bitki veya kökten bir tentür yapabilir ve sütlü bir meyve suyu olarak kullanabilirsiniz. Celandine tentürü sağlıklı gıda mağazalarında mevcuttur. Tentür, meyve suyu kadar güçlü olmadığı için kullanım süresi uzar.

Yan etkiler ve kontrendikasyonlar

Nadiren gastrointestinal şikayetler ortaya çıkar. Bazı hastalarda uzun süreli kırlangıçotu kullanımı ile karaciğer fonksiyonunda bozulma ve sarılık gelişti. Bu, aşırı dozda alkaloitlerden veya yanlış kullanımdan (örneğin, karaciğer veya safra yollarının şiddetli iltihaplanması) kaynaklanabilir. Aşırı dozda kırlangıçotu ayrıca karın ağrısına, bağırsak koliklerine ve idrarda kana neden olabilir.

Toksik etkilerden izokinolin alkaloidleri sorumludur. Zehirlenme belirtileri ağızda ağrı ve yanma, tükürük salgısı, ishal ve kan tükürmedir. Şiddetli vakalarda baş dönmesi, bilinç bozukluğu (derin koma dahil), kan basıncında düşüş ve taşikardi meydana gelir. Ölümcül zehirlenme vakaları (çocuklarda) bildirilmiştir. Celandine suyu ayrıca cilt tahrişine (yanma, şişme, ülserasyon) ve konjonktivit (yanma, sulu gözlere) neden olabilir. Hayvanların zehirlenmesi genellikle, hoş olmayan kokusu ve tadı nedeniyle kırlangıçotundan kaçındıkları için meydana gelmez.

Kullanma talimatında belirtilen veya bir doktordan alınan doz ve kullanım süresine uyulması gerekmektedir. Kesintisiz kırlangıçotu en fazla dört hafta kullanılmalıdır.

Celandine, mevcut veya geçmişteki karaciğer hastalıklarında, safra taşlarında, safra yollarının iltihaplanmasında, safra kanallarının tıkanmasında veya karaciğer hasarında kullanılmamalıdır. Ayrıca hamile kadınlar, emziren kadınlar ve 12 yaşın altındaki çocuklar kırlangıçotu kullanmaktan kaçınmalıdır.

Tedavi sırasında karaciğer hasarı belirtileri ortaya çıkarsa (örneğin, cilt veya gözlerin sararması, koyu renkli idrar, üst karın ağrısı, bulantı, iştahsızlık), tedavi derhal durdurulmalı ve bir doktora danışılmalıdır.

Kırlangıçotu içeren müstahzarlar, peptik ülser, glokom ve gastrointestinal sistemin akut nezlesi için kullanılamaz. Kırlangıçotu alkaloidlerinin uzun süreli kullanımı ile glokom gelişme riski vardır.