HPV

insan papilloma virüsü nedir

İnsan papilloma virüsü (HPV), kişiden kişiye bulaşan ve iyi huylu neoplazmların - papillomların gelişimini tetikleyen bir grup DNA virüsünün toplu adıdır. Bazı çeşitler onkojendir (yani kötü huylu tümör riskini arttırırlar). HPV en yaygın olarak, her yıl dünya çapında binlerce kadını öldüren rahim ağzı kanseri ile ilişkilidir. Ancak, bu virüsler diğer kanserlerin gelişimini de etkiler: sadece kadınlarda değil erkeklerde de.

HPV kendini uzun süre semptom olarak göstermez: hastalar genellikle bunu yalnızca kanser öncesi koşullar veya kanser geliştiğinde öğrenirler. HPV, küçük çocuklar dahil her cinsiyet ve yaştaki hastalar için bir tehdittir. Ancak yine de ana "hedef kitlesi" 15-30 yaş arası insanlardır: Cinsel olarak aktiftirler, her zaman önlemleri düşünmezler ve çoğu durumda HPV cinsel yolla bulaşır.

Virüsün vücut üzerindeki etkisinin bu kadar ileri gitmesini önlemek için, sağlık durumunuzu düzenli olarak kontrol etmeniz önerilir: neden olabileceği patolojileri dışlamak için. HPV'nin onkojenik suşların varlığını tespit etmek için testleri de vardır. Şu anda sağlığınıza dikkat edin: Otradnoye Polikliniğinden randevu alın ve sıra beklemeden veya sizin için uygun olmayan bir zamana uyum sağlamadan bir doktorun konsültasyonuna gidin

HPV nedir

Cildin mikrotravmaları yoluyla vücuda giren insan papilloma virüsleri, epitelin bazal tabakasının hücrelerine verilir. HPV, epidermisin herhangi bir katmanında bulunabilir. Bununla birlikte, çoğalması yalnızca bazal tabakada gerçekleşir.

Virüsün gelişimi 2 aşamada gerçekleşir:

 1. Üreme - virüs hücreye kromozomlarını etkilemeden girer ve çoğalır.
 2. Bütünleştirici - HPV, enfekte olmuş bir hücrenin genomuna dahil edilir.

Virüsün hücreleri dönüştürdüğü ikinci aşamadır. Aktif olarak bölünmeye başlarlar ve tümör benzeri oluşumlar - papillomlar - ortaya çıkar. Bunlar, cilt yüzeyinin üzerinde çıkıntı yapan papiller büyümelerdir (bu yüzden bunlara: papilloma - Latin papilladan - meme başı ve Yunan oma - tümörü denir). İkinci aşama her zaman gerçekleşmez. Gelişimin ilk aşamasında olan virüs gerileyebilir (vücudu terk edebilir). Bununla birlikte, hasta patolojik değişiklikler olmasa bile, HPV taşıyıcısıdır ve diğer insanları enfekte edebilir.

Kuluçka dönemi 3 haftadan bir yıla kadar sürebilir. Ortalama olarak 3 aydır. Bazı durumlarda, önce genital olmayan papillom formları ortaya çıkar ve daha sonra cinsel organlarda neoplazmalar ortaya çıkar.

virüs nasıl ortaya çıkıyor

Çoğu durumda, vücut 2 yıl içinde virüsle baş eder. Bununla birlikte, aynı veya farklı bir suşla yeniden enfeksiyon meydana gelebilir. Ayrıca papillomlar veya diğer cilt belirtileri 6-8 ay sonra gerileyebilir (yavaş yavaş azalır ve ardından kaybolur). Bu, bağışıklık sistemi virüsü baskıladığında ve hücrelerden "hayatta kaldığında" olur.

HPV virüsü en çok cildi ve mukoza zarlarını etkiler:

 • Anogenital bölge.
 • Üst solunum yolu.
 • Ağız boşluğu.
 • Bronchus.
 • Bağlaçlar.
 • Rectum.
 • Yemek borusu.

HPV türleri

İlk insan papilloma virüsü (HPV) 1971'de izole edildi. Ve bilim adamı Harald zur Hausen, HPV ile rahim ağzı kanseri arasındaki bağlantıyı tanımlayıp kanıtlamayı başardı. Ardından keşiflerinden dolayı Nobel Ödülü'nü aldı.

Bugün yaklaşık 600 farklı HPV suşu bilinmektedir. Bazıları siğillerin görünümünü, diğerleri - genital siğiller ve diğerleri - papillomların ortaya çıkmasına neden olur. HPV'ler arasında kanserli tümörlerin gelişimini etkileyen türleri de vardır. Onkojenik denir. Neyse ki, pek çoğu yok. Düşük, orta veya yüksek onkojenik potansiyele sahip olabilirler:

 1. Suşlar 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81 düşük onkojenite ile karakterizedir.
 2. 26, 31, 33, 35, 51, 52, 53, 58, 66 türlerinde ortalama onkojenite.
 3. 16, 18, 39, 45, 56, 59, 68, 73, 82 suşlarında yüksek onkojenik potansiyel.

Rahim ağzı kanseri çoğunlukla 16 ve 18 tiplerinden kaynaklanır.

Yardım!Vücutta onkojenik bir HPV türünün varlığı, bir kişinin kansere "mahkum" olduğu anlamına gelmez. Virüsün varlığı kansere yakalanma riskini artırır, ancak bunların ortaya çıkmasının tek nedeni değildir.Bir hastanın onkojenik bir HPV suşu varsa, sadece sağlığını yakından izlemesi ve düzenli olarak önleyici muayenelerden geçmesi gerekir. Gerekirse, doktor onun için uygun tedaviyi yazacaktır.

Kadınların ve erkeklerin üreme sistemi, yaklaşık 40 çeşit papilloma virüsünü enfekte edebilir. Faaliyetlerinin sonucu sadece kanser değil, aynı zamanda genital siğiller veya kondilomlardır.

Yardım!Kanser tümörleri yavaş gelişir: papillomavirüs enfeksiyonundan sonraki 5-30 yıl içinde. Önceleri kanser öncesi koşullar (kötü huylu hale dönüşebilen iyi huylu neoplazmalar). Bu nedenle düzenli olarak önleyici muayenelere girmek çok önemlidir. Kanser öncesi koşullar ve hatta ilk aşamalardaki kanser bile mükemmel şekilde tedavi edilebilir ve tehlikeli sonuçlardan kaçınılabilir.

HPV iletim yolları

Enfeksiyon için ana "koşul", ciltte veya mukozada mikro hasarların (yaralar, çatlaklar, çizikler) varlığıdır. HPV için "kapılar" dır.

Virüsün bulaşması çoğu zaman iki kişinin cildi veya mukoza zarları temas ettiğinde gerçekleşir. Bu nedenle papilloma virüslerinin ana yolu cinsel ilişkidir. Ayrıca prezervatif kullanımı enfeksiyon olasılığını ortadan kaldırmaz. Virüs, doğum kontrolünün her zaman kullanılmadığı oral seks yoluyla bulaşabilir. Ayrıca prezervatif penisin tüm yüzeyini kaplamaz ve sıklıkla cinsel ilişkinin ortasında takılır. HPV ayrıca öpüşerek de daraltılabilir.

HPV ayrıca iletilebilir:

 • Bebek doğum kanalından geçerken anneden çocuğa.
 • Evde: Başkalarının hijyen ürünlerini (havlular, diş fırçaları, tıraş aksesuarları) kullanırken.
 • Halka açık yerlerde: saunalar, spor salonları, yüzme havuzları.

Yardım!Papillomavirüslerin dış ortamdaki yaşam süresi kısadır. Bu nedenle, ev içi enfeksiyon riski, olmasına rağmen, cinsel temastan çok daha düşüktür.

Kendi kendine enfeksiyon da mümkündür: epilasyon sırasında virüsün vücudun bir bölümünden diğerine aktarılması, derinin taranması, tırnakların ısırılması.

Bir virüsle temas yoluyla enfeksiyon her durumda meydana gelmez. Aşağıdaki faktörler riski artırır:

 • Azalmış bağışıklık.
 • Kötü alışkanlıklar: sigara içmek, alkol bağımlılığı.
 • Stres.
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar.
 • Üriner sistem hastalıkları.
 • Deri ve mukoza zarında yaralanmalar.
 • İmmün yetmezlik durumları.
 • Hormonal kontraseptiflerin uzun süreli kullanımı.

Yardım!Onkojenik HPV suşları, kadınlar için erkeklerden daha tehlikelidir, çünkü onlarla daha sık enfekte olurlar.

HPV: belirtiler

Papillomavirüsler uzun süre kesinlikle hiçbir belirti göstermezler. Genellikle hasta, sonuçlarının gelişmesiyle birlikte HPV'nin varlığını öğrenir: siğillerin, papillomların, genital siğillerin ortaya çıkması. Bazı durumlarda, aşağıdaki işaretler bir virüsün varlığına işaret edebilir:

 • Kızarıklık, cilt büyümeleri (çoğunlukla genital bölgede);
 • Kaşıntı.
 • İlişki sırasında veya sonrasında ağrı ve diğer rahatsızlıklar.

HPV hangi hastalıklara neden olabilir?

Papillomavirüsler, her şeyden önce, her iki cinsiyetten hastalarda papillom, siğil ve genital siğillerin büyümesine neden olur. Yukarıdaki tüm neoplazmalar vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Bununla birlikte, çoğu zaman cinsel organları ve anal bölgeyi etkilerler. Kadınlarda vulva, serviks ve vajinada görülürler. Erkeklerde - skrotum, penisin başı, sünnet derisi. Her iki cinsiyetteki hastalarda, neoplazmalar sıklıkla anüste görülür.

Ayrıca siğiller genellikle ayak tabanlarında, gırtlakta, ses tellerinde görülür. Papillomların (ten rengi papillomlar) "favori yerleri" yoktur - gövde, boyun, yüz, kollar ve bacaklarda görünebilirler. Çocuklarda ve ergenlerde düz siğiller en yaygın olanıdır (bunlara gençlik veya gençlik de denir). Bunlar cilt yüzeyinin biraz üzerinde çıkıntı yapan küçük (3-5 mm) koyu renkli neoplazmalardır. Çoğu zaman ellerin, yüzün, bacakların arkasında görülürler.

HPV'ye hangi hastalıklar neden olur

Kansere gelince, çoğu hasta HPV, her şeyden önce rahim ağzı kanseri ile ilişkilidir. Aslında bu patoloji günümüzde çok yaygındır. Bununla birlikte, kadınlarda, HPV ayrıca erkeklerde vajina ve vulva kanserinin (vakaların% 65-70'i) gelişimini de tetikler - penis kanseri (vakaların% 50'si). Ayrıca kadınlarda ve erkeklerde papilloma virüsleri kötü huylu tümör oluşumuna katkıda bulunabilir:

 • rektum;
 • ağız boşluğu;
 • gırtlak.

Çocuklarda, HPV, kural olarak, önceki hastalıklar, genellikle viral veya bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle bağışıklığın azalmasının arka planına karşı papillomların büyümesiyle kendini gösterir. Ayrıca papilloma virüsleri, alerjik reaksiyonlardan veya sık soğuk algınlığından muzdarip genç hastaları enfekte eder.

HPV ve hamilelik

Papillomavirüsler kadın doğurganlığını olumsuz etkiler. Varsa, HPV döllenmiş bir yumurtanın implantasyonunu engelleyebileceğinden gebelik olasılığı yarıya düşer. Partner de virüsle enfekte ise (vakaların% 65-70'inde meydana gelir), gebe kalma olasılığı daha da azalır. HPV, sperm hareketliliği üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir.

Gebelik oluştuğunda, papilloma virüsü gelişme riskini artırır:

 • Küçük veya polihidramnios.
 • Kronik plasental yetmezlik.
 • HPV, düşüklere de neden olabilir.

Bu nedenle, hamile kadınlara, yukarıdaki risklerin tümünü önemli ölçüde azaltabilen koruyucu ilaç tedavisi reçete edilir.

Bir çocuk doğum kanalından geçtiğinde enfeksiyon riski vardır. Bu nedenle, HPV'li kadınların sezaryen ile doğum yapması tercih edilir - virüsün bulaşma riski 5 kat azalır.

Hormonal arka plandaki değişiklikler, genital siğillerin hızlı büyümesine neden olur. Birlikte büyüyebilirler, bu da idrara çıkma ve dışkılama eylemlerinde zorluklara neden olabilir, yürürken, kanama sırasında hoş olmayan hisler verebilir. Doğum sırasında neoplazmalar kolayca yaralanır. Ayrıca bebeğin doğum kanalından geçmesini zorlaştırabilirler. Tüm bunlardan kaçınmak için genital siğiller hamileliğin erken döneminde tedavi edilir. Cryodestruction, lazer cerrahisi gibi yöntemler kullanılır.

Teşhis

HPF teşhisi

HPV'yi teşhis etmek için önce bir doktora danışırlar. Virüsün tezahürlerine bağlı olarak, hastayı teşhis çalışmalarına ve dar bir uzmana (jinekolog, ürolog, dermatolog, onkolog, proktolog vb. ) Yönlendirecektir.

Hem kadınlara hem de erkeklere aşağıdaki gibi sınavlar atanabilir:

 • ELISA kan testi - sonuçlarına göre, virüsün konsantrasyonunu ve onkojenitesini belirlemek imkansızdır, ancak ona karşı antikorlar tespit edilebilir, yöntem, semptomlar henüz ortaya çıkmadığında erken teşhis için idealdir.
 • PCR teşhisi - HPV DNA'sını tanımlamanıza, yani vücutta bir virüs olup olmadığını tam olarak bilmenize olanak tanır; analiz için kan, tükürük, cinsel organlardan akıntı vb. alınır.
 • Digene-test - vücuttaki virüs miktarını belirlemek için bir suşun onkojenite derecesini değerlendirmenize olanak sağlar; biyomateryal, servikal kanal, vajina veya üretradan kazınan bir doku parçasıdır.

Kadınlara aşağıdaki muayene türleri reçete edilir:

 • Sitolojik inceleme (PAP testi) - Virüs tarafından değiştirilen hücreleri tanımlamak için vajinadan mikroskop altında bulaşmanın incelenmesi.
 • Kolposkopi - Bir kolposkop cihazı kullanılarak serviksin incelenmesi, sitolojik inceleme sonuçlarına göre değiştirilmiş hücreler bulunursa, bu prosedür hastaya reçete edilir.

Tedavi

HPV için özel bir tedavi yoktur (yani onu yok etmeyi amaçlayan). Bununla birlikte, virüsün aktivitesini baskılamak ve kendi kendini iyileştirme olasılığını artırmak için önlemler alabilirsiniz. Hasta şu şekilde reçete edilir:

 • Vitaminler.
 • İmmünomodülatörler.
 • Antiviral ilaçlar.

Semptomatik tedavi de gerçekleştirilir - neoplazmların giderilmesi. Hiçbir durumda kondilomları, papillomları ve siğilleri halk ilaçları ile tedavi etmeye çalışmamalısınız. İkincil bir enfeksiyonun gelişmesine veya iyi huylu bir tümörün kötü huylu bir tümör haline gelmesine neden olma riski vardır.

Neoplazmaları ortadan kaldırmak için aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • Bir neşter ile kaldırma.
 • Cryodestruction (sıvı nitrojenle donma).
 • Radyo bıçağıyla çıkarma.
 • Lazer çıkarma.
 • Elektrokoagülasyon.

Yöntem, neoplazmanın doğası ve konumu ile hastanın vücudunun durumuna bağlı olarak doktor tarafından seçilir.

Önleme

HPV önleme

Önleyici yöntemler, sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmeyi ve eksiksiz ve çeşitli bir diyet, orta derecede fiziksel aktivite ve kaliteli dinlenme yardımı ile bağışıklığın düzenli olarak güçlendirilmesini içerir. Başkalarının aksesuarlarını kullanmamak, kişisel hijyen kurallarına uymak önemlidir. Enfeksiyon riskinden kaçınmak için, gündelik cinsel ilişkiden kaçınmalı ve bariyer kontrasepsiyon kullanmalısınız.

Ayrıca günümüzde bazı yüksek düzeyde onkojenik HPV suşlarına karşı aşılama olasılığı vardır. Aşıların 9-26 yaşları arasında yapılması önerilir (optimal yaş 11-12'dir). Kadınlara 26 yıl sonra aşı yapılabilir, ancak ancak jinekolog kanıt olduğuna inanırsa. Aşılamanın vücutta halihazırda mevcut olan bir virüsü iyileştirmediği, ancak özellikle tehlikeli türlerinden bazılarıyla enfeksiyonu önlediği unutulmamalıdır.