Siğiller: nedenleri, türleri, belirtileri, tanı, tedavi

Siğiller, yüzün üzerinde olan insan papilloma virüsü (HPV) ailesinin çeşitli temsilcilerinin etkisi altında oluşan iyi huylu (kötü huylu - kanser hücrelerinin oluşumu olmadan) cilt oluşumudur. Siğiller için cinsiyet ve yaş engeli yoktur: yaygınlıkları her iki cinsiyette aynıdır ve yaşa bağlı değildir.

Enfeksiyon yolları ve siğillerin nedenleri

ciltte siğil vulgaris

Papillomavirüs temas yoluyla bulaşır: ya taşıyıcıyla doğrudan temas (el sıkışma) ya da kontamine ev eşyaları ve çevre (banyo, duş, havuz vb. ) yoluyla. Ancak bir meslektaşınız veya iyi bir arkadaşınız tarafından uzatılan bir elden çekinmeyin: enfeksiyon koşulu, bir dizi faktörün olumsuz bir kombinasyonudur:

  • cilt çatlakları ve mikrotravmalar, kronik çizikler. Risk grubu - mesleki faaliyetlerinin doğası gereği ıslak temizlik veya el yıkama ile uğraşan kişiler: ciltte birçok mikro travmaları vardır;
  • zayıf bağışıklık (gösterge - sık soğuk algınlığı);
  • ellerin ve ayakların aşırı terlemesi.

Her şey ters giderse, ilk siğil 1. 5-6 ay içinde ortaya çıkacaktır: bu, HPV'nin neden olduğu viral bir enfeksiyonun kuluçka dönemidir.

Siğil türleri ve belirtileri

Sıradan (kaba olarak da adlandırılır) siğiller

Bu tür siğiller ciltteki toplam siğil sayısının 2/3'ünü oluşturur. Bu aynı, bu siğiller yaş okunabilirliği ile karakterize edilir: genellikle çocuklarda ve daha genç öğrencilerde bulunurlar.

Siğillerin çıkması için favori bir yer eller (avuç içi ve sırt), parmaklar, bazen (estetik açıdan çok hoş olmayan) yüzdür. Kaba bir siğilin görünümü çok iddiasızdır: bir toplu iğne başından küçük bir bezelyeye kadar değişen yuvarlak bir mühür nodülü. Renk ciltte göze çarpmaz. Tek siğiller nadirdir: genellikle birkaç veya bütün saçılma vardır. Ayrıca, siğillerden biri en büyüğüdür, sözde anne siğilidir. Onu ortadan kaldırırsanız, gerisi kendiliğinden gelecektir.

Düz (genç) siğiller

yüzünde düz siğiller

10 ila 25 yaşları arasındaki insanları etkileyen "genç" siğillerin bir başka temsilcisi. Pürüzsüz (bazen pullu) bir yüzeye sahip, cildin yüzeyinde sadece hafifçe öne çıkan küçük yassı papüllerdir. Renk et, bazen sarımsı bir renk tonu ile. Çoğu zaman, düz siğiller ellerin, bileklerin, yüzün ve boynun arkasında bulunur. Bazen - penisin başında.

plantar siğiller

plantar siğil

Bu siğiller, özellikle yürürken hissedilen artan ağrı ile ayırt edilir. Dıştan, plantar siğilleri nasırlardan ayırt etmek zordur. Dışbükey veya içbükey olabilirler. Plantar siğiller adlarıyla uyumlu olarak ortaya çıkar - tabanlarda, en fazla sürtünme olan yerlerde.

Senil (seboreik) siğiller

yaşlılık siğiller

Yaşlılıkta ortaya çıkan, yıllar içinde oluşan epitelyal iyi huylu bir tümöre senil siğil denir. Başlangıçta, zamanla artan 5-6 cm çapa ulaşan küçük kahverengi bir noktadır. Senil siğil (seboreik keratom olarak da adlandırılır) yağlı, kabuklu bir yüzeye sahiptir. Zamanla kalınlaşır, yüzeyi çatlaklarla kaplanır ve kelimenin tam anlamıyla koyu kahverengi bir renkle dolar. Senil siğiller vücudun kapalı bölgelerinde oluşur, ancak bazen istemeden sahibini yüz, boyun ve uzuvlarda rahatsız ederler.

Kondilomlar (genital siğiller)

Bu siğiller belirli bir lokalizasyona sahiptir: cinsel organlar, perine, vajinal açıklık ve anüs. Koltuk altlarında, kadın memesinin altında ve çocuklarda - nazolabial kıvrımlarda ortaya çıkabilirler. Görünüşte loblu yapıları nedeniyle genellikle horozibiği veya karnabahar ile karşılaştırılırlar. Siğillerin rengi et veya uçuk pembedir, ancak ovalarsanız kıpkırmızı olurlar ve kanamaya başlarlar. Büyük koloniler oluştururlar.

siğil teşhisi

Siğil teşhisi zor değil, bu sizin için roket teknolojisi değil. Sadece bu istenmeyen büyümelerin klinik belirtilerine bakın. Plantar siğiller, ilkinin papiller yapısı ile banal nasırlardan, genital siğiller, ikincil sifiliz belirtisi olan geniş siğillerden, daha yoğun kıvamları, geniş tabanı ve nemli yüzeyi ile ayırt edilir.

siğil tedavisi

Siğiller tıbbi veya mekanik olarak çıkarılır. Viral "özleri" göz önüne alındığında, buna göre savaşırlar: antiviral merhemler reçete edilir. Bu, siğillerin henüz gelişmemiş bölgelere yayılmasını önleyecektir. Halk yöntemlerinden bitkinin kesiminde öne çıkan kırlangıçotu sütlü suyu yaygınlaşmıştır.

Elektrokoagülasyon (elektrik akımına maruz kalma + yüksek sıcaklık) en ileri vakalarda bile siğillerden kurtulmaya yardımcı olur.

Kriyoterapi (sıvı nitrojen ile kriyoterapi), kaba siğillerin tedavisi için çok uygundur. Bu prosedür pratik olarak ağrısızdır, bu da çocuklarda kullanım için uygun hale getirir.

Plantar siğiller karmaşık bir şekilde tedavi edilir: önce - kriyodestrit ile, sonra - cerrahi olarak, etkilenen doku bölgesi lokal anestezi altında eksize edilir.

Farklı ışın türleri kullanılarak lazer tedavisi de kullanılır. Etkilenen alan, buharlaşmasına veya pıhtılaşmasına bağlıdır.

Genellikle siğillerle ilgili özel bir sorun yoktur, ancak nüksler meydana gelir. Ve vakaların yaklaşık yarısında, herhangi bir tedavi olmaksızın kendi başlarına geçerler.

Önleyici bir önlem olarak, bir siğil görünümüne bile derhal müdahale edilmesi ve onu ortadan kaldırmak için derhal önlem alınması önerilebilir.