Lazer siğil kaldırma: Tekniğin avantajı nedir?

İnsan papilloma virüsü enfeksiyonunun klinik belirtileri, vücudun derisinin çeşitli yerlerinde çirkin siğil oluşumları ile ifade edilir. Günümüzde modern tıp ve kozmetoloji, bu tür büyümeleri gidermek için birçok farklı yöntem sunmaktadır. Ancak en etkili yol, hem yetişkinler hem de çocuklar için belirtilen lazer siğil gidermedir.

Çok sayıda inceleme ile kanıtlandığı gibi, ciltteki iyi huylu oluşumlar bir lazer tarafından ağrısız ve hızlı bir şekilde yakılır. Prosedür için, siğil büyümesinden zarar görmüş dokuların gerekli tedavi derinliğini doğru bir şekilde ayarlamanıza izin veren modern ekipman kullanılır. Bu, nüks oluşumunu ve çirkin yara izlerinin oluşumunu ortadan kaldırır.

Lazer siğil kaldırmanın amacı

İnsan vücudunun herhangi bir yerinde çeşitli siğil türleri lazer ışını ile yakılabilir. Bu tür prosedürler, yüksek nitelikli uzmanlar tarafından yüksek teknoloji ürünü ekipman yardımıyla uzmanlaşmış tıp merkezlerinde gerçekleştirilir. Bu yöntemin özellikle aşağıdaki siğil türlerini yok ederken etkili olduğu düşünülmektedir:

omuzda lazer siğil kaldırma
 • düz;
 • plantar;
 • Sıradan.

Kontrendikasyon yoksa, oluşumlar belirgin bir yerde bulunduğunda, iyi huylu cilt büyümelerinin bir lazer ışını ile çıkarılması hemen hemen her zaman reçete edilir. Bu, prosedürün yüksek estetiğinden kaynaklanmaktadır. Yani operasyondan sonra iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir ve iz bırakmaz.

Ayrıca, bu yöntem, ulaşılması zor bir yerde bir siğil çıkarmanın gerekli olduğu durumlar için endikedir. Bu, vücudun herhangi bir kısmı için kolay yeniden yapılandırma sağlayan ekipmanın özellikleri ile doğrudan ilgilidir. Bir lazer ışını yardımı ile 5 mm boyutuna kadar olan papillom koterize edilir. Büyük siğilleri gidermek için elektrokoagülasyon yönteminin kullanılması önerilir.

Tavsiye! Çocuklarda siğiller, ancak beş yaşına ulaştıktan sonra ve ancak bu tür oluşumlar rahatsızlığa yol açarsa bir lazerle çıkarılabilir. Bunun nedeni, çocuğun büyümesi ve çocuğun vücudunun yeniden yapılandırılması ile büyümelerin kendi kendine kaybolabilmesidir.

Lazer siğil kaldırma nasıl yapılır?

Siğilleri lazerle çıkarma prosedürü herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz ve 5-7 dakikadan fazla yapılmaz. Etkinlik aşağıdaki aşamalardan oluşur:

lazer siğil kaldırma
 • Anestezi. Siğil oluşumu cildin geniş bir alanını etkilediyse, anestezi enjeksiyonu yapılır. Ancak genellikle ağrının giderilmesi için özel bir anestezik merhem veya jel kullanılması yeterlidir.
 • Kaldırma. Siğil üzerine bir lazer ışını yönlendirilir ve iyi huylu oluşum yakılır. Anestezi sonrası kesinlikle ağrı olmaz ve hasta sadece hafif bir karıncalanma hisseder.
 • İşleme. Küçük bir yara, yerine potasyum permanganat çözeltisinin kullanılabileceği alkolsüz bir antiseptik ile tedavi edilir. Daha sonra antiseptik yenileyici bandaj uygulanır.

Tavsiye! Birikmenin derin kökleri varsa, birkaç ay sonra tekrar bir lazer ışını ile koterizasyon yapıldığını bilmelisiniz. Bu, nükslerin oluşmasını önler.

İyi huylu cilt lezyonlarını gidermek için çoğu zaman çeşitli CO2 cerrahi lazerleri kullanılır. Geleneksel olarak, temassız bir "neşter" ile karşılaştırılabilirler. Tüm işlemler ağrısız bir şekilde gerçekleştirilir ve lazer ışınının doğal özelliklerinden dolayı tam steriliteyi garanti eder.

siğil kaldırma lazer ekipmanı

Bir siğil oluşumu üzerinde bir lazer ışınına maruz kaldığında, protein yapılarının pıhtılaşması ve hasarlı dokuların katman katman buharlaşması meydana gelir. Yani, böyle bir tedaviden sonra virüsten etkilenen tüm hücreler ölür. Lazer ışını, yaranın kenarları boyunca kan damarlarının "kaynaklanmasını" sağlar, bu da kansız bir işlemi garanti eder ve enfeksiyonu dışlar.

Tavsiye! Lazer siğil gidermeden birkaç hafta önce güneşlenmenin veya solaryumu ziyaret etmenin önerilmediğini bilmelisiniz.

Lazer siğil kaldırma için kontrendikasyonlar

Siğilleri lazerle çıkarmadan önce, cilt oluşumunun kalitesini doğrulamak için bir muayeneden geçmek gerekir. Genellikle bir uzmanın dokuları mikroskop altında incelemesi yeterlidir, ancak şüphe durumunda biyopsi önerilebilir.

Tavsiye! Malign tümörlerin lazer ışını ile koterizasyonunun kesinlikle yasak olduğu unutulmamalıdır.

Ek olarak, başka kontrendikasyonlar da vardır, yani:

 • Hamilelik ve emzirme dönemi;
 • Şeker hastalığı;
 • Epilepsi ve nöbetlerin eşlik ettiği diğer hastalıklar;
 • immün yetmezlik;
 • Derinin aşırı duyarlılığı ve uygulanan anesteziye tahammülsüzlük.
 • Ultraviyole alerjisi.

Tavsiye! Hamilelik sırasında, siğilleri lazerle ancak rahatsızlığa neden olurlarsa kaldırabilirsiniz. Bu, sürtünme yerlerinde bulunan plantar büyümeleri veya oluşumları ile ilgili olabilir. Bu durumda, doğmamış çocuğa zarar vermemek için anestezi kullanımını dışlamak daha iyidir.

Lazer siğil kaldırma aşağıdaki durumlarda ertelenmelidir:

 • Bakteriyel veya viral bir enfeksiyonun neden olduğu ateş;
 • yüksek kan basıncı;
 • Kronik hastalıkların alevlenmesi;
 • Herpesin alevlenmesi.

Siğillerin çıkarılmasından sonraki kısıtlamalar

Siğil lazerle çıkarıldıktan sonra tedavi bölgesinde küçük bir kabuk kalır ve yara çevresinde hafif kızarıklık ve hafif şişlik olabilir. İşlemden sonraki birkaç gün içinde, herhangi bir işlem yapılması önerilmez, yani:

 • Lazer ışınlamasından sonra oluşan kabuğu zorla çıkarın;
 • İyileşme yüzeyine herhangi bir tıbbi veya kozmetik ürün uygulayın;
 • Su prosedürleri uyguladıktan sonra yarayı silin.
lazer ile sırt siğil kaldırma

Ek olarak, bir lazerle cilt büyümelerinin giderilmesinden sonra önemlidir:

 • Yara tamamen iyileşene kadar güneş ışığına uzun süre maruz kalmaktan kaçının;
 • Hamam, sauna veya yüzme havuzları gibi ortak yerleri ziyaret etmeyin.
 • Tedavi edilen cilt bölgelerinin aşırı ısınmasından veya hipotermisinden kaçının.

Rehabilitasyon kurallarına tabi olarak, ortaya çıkan kabuğun yaklaşık iki hafta sonra kendi kendine düşeceğine güvenebilirsiniz. Bundan sonra bir ay içerisinde cilt tamamen iyileşir ve hiçbir iz kalmaz.

Lazer siğil çıkarmanın tek dezavantajı, prosedürün oldukça yüksek maliyetidir. Ancak aynı zamanda, fiyat tamamen oluşumun boyutuna, köklerinin nüfuz derinliğine ve aynı zamanda iyi huylu oluşumun konumuna bağlıdır. Bu bağlamda, çoğu durumda siğillerin gelişiminin ilk aşamasında ortadan kaldırılmasının maliyetine göre oldukça uygun olduğunu güvenle söyleyebiliriz.