Ellerde siğiller - evde nedenleri ve tedavisi

eldeki siğiller

Siğiller viral bir yapıya sahip neoplazmlardır, insan derisinin herhangi bir yerinde oluşabilirler, ancak en yaygın lokalizasyonları eller, ayak tabanları, yüz ve boyundadır.

Siğillerin nedeninin, çoğu neoplazmaların malignitesine katkıda bulunan 100'den fazla türü olan HPV insan papilloma virüsü olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, vücuttaki herhangi bir büyümenin görünümünü hafifçe almak imkansızdır, kesin tanıyı, türünü, eğitimin doğasını netleştirmek, onu diğer cilt hastalıklarından ayırmak için hemen bir uzmana başvurmalısınız.

Bu yazıda, ellerdeki siğillerden nasıl etkili ve hızlı bir şekilde kurtulacağımıza ve hangi halk tariflerinin evde siğillerin giderilmesine yardımcı olacağına bakacağız. Yorumlarda başarılı tedavi hakkındaki yorumları okuyun.

Ellerde siğil neden olur?

Siğiller, vücutta insan papilloma virüsünün veya kısaca HPV'nin bir işaretidir. Bu virüsün birçok suşu vardır, aralarında en aktif olanı HPV No. 2'dir, bu yüzden ellerde siğiller ortaya çıkar.

Virüs, yüksek sıcaklık ve nem içeren kapalı alanlarda çok hızlı bir şekilde bulaşır. Bu nedenle yüzme havuzları, saunalar ve hamamlar gibi yerler papillomavirüslerin geniş yayılımı için en uygun yerlerdir. Siğil oluşumunda en başarılı bölge ellerdir, çünkü vücudun bu kısmı en sık insan yaşamının belirli süreçlerinde temas halindedir. Ellerde siğil tedavisinin kendine has özellikleri vardır, çünkü her şeyden önce gerçek bir siğil olup olmadığının belirlenmesi ve çıkarılması gerekir mi?

Belki de enfekte bir kişi, iyi sağlık ve güçlü bağışıklık sayesinde asla siğil gibi bir sıkıntı ile karşılaşmaz. Ancak tüm enerjisini sürekli olarak iş ve endişelerine harcayan insanlar risk altındadır. Sonuçta, ellerde siğillerin gerçek nedenleri vücudun zayıflaması ve strestir, çünkü bu gibi durumlarda HPV özellikle agresif davranmaya başlar.

sınıflandırma

Klinik belirtilere bağlı olarak çeşitli siğil türlerini ayırt etmek gelenekseldir:

 1. Yaygın (kaba) siğillerkural olarak, hasar ve mikrotravmanın en sık meydana geldiği yerlerde ellerde ve tabanlarda görünür. Bir iğnenin başından büyük bir bezelyeye kadar değişen boyutlarda yuvarlaktırlar, karnabahar gibi pürüzlü bir yüzeye sahiptirler ve yavaş yavaş büyürler, hoş olmayan görünümlü bir siğil "çalıları" oluştururlar. Ergenlik döneminde ergenlerde en sık görülürler.
 2. düz siğiller. Genellikle ergenlerde ve genç erişkinlerde ortaya çıktıklarından bu siğiller genellikle juvenil siğiller olarak adlandırılır. Bu tür oluşumlar sarımsı bir renk tonuna sahiptir, yüzeyleri pürüzsüzdür, cildin biraz üzerinde çıkıntı yaptıkları için pratik olarak görünmezdirler. Böyle bir büyüme 3 mm'den fazla olmaz. Parmağın arkasında düz siğiller oluşur. Yalnızca bir büyüme görünebilir, ancak genellikle oluşumlar gruplar halinde bulunur.
 3. plantar siğiller- genellikle ayak tabanlarında, rahatsız edici ayakkabıların baskısı ile oluşur. Bacaklarında aşırı terleme olan kişilerde daha sık görülür. Bu tür siğiller derin yerleşimli bir çekirdeğe sahiptir, ağrılıdır, koyu gri renklidir. Birikmenin mekanik olarak çıkarılmasıyla birlikte kaldırılmalıdır. Aksi takdirde, siğil tekrar büyüyecektir. Bu tür neoplazma, uzun süre rahatsız edici bir aletle çalışanlarda da bulunur.

Ellerde siğiller: fotoğraf

Bu neoplazmalar nasıl görünüyor, görüntüleme için ayrıntılı fotoğraflar sunuyoruz.

avuç içinde siğiller

Parmaklardaki siğillerden nasıl kurtulur?

Çoğu durumda, nefret edilen büyümeden kurtulmak için hiçbir şey yapmanız gerekmez, kendi kendine geçer. Ancak siğilin parmaklarda ortaya çıkmasından bu yana çok zaman geçtiyse ve kaybolmayı düşünmüyorsa, aksine büyüyor veya çoğalıyorsa, o zaman bazı önlemler alınmalıdır.

Aşağıdaki durumlarda siğilin çıkarılması önerilir:

 • rengi değişirse;
 • siğil kanarsa veya ıslanırsa;
 • yüzey düzensizleşirse;
 • kızı neoplazmaların ortaya çıkması ile;
 • sabit sürtünme, basınç, diğer mekanik hasarlar;
 • zorlanma riski altında;
 • estetik ve psikolojik rahatsızlığa neden olduğunda.

Siğil tedavisi için bir yöntem seçmedeki sorun, bunun tedaviye tamamen standart olmayan bir şekilde yanıt verebilen benzersiz bir neoplazm olmasıdır. Bazı durumlarda, siğilleri tedavi etmek için herhangi bir yöntem işe yaramazken, diğerlerinde siğiller kendiliğinden ve maruz kalmadan kaybolur.

Bununla birlikte, elinizdeki siğillerin tedavisinin sizi HPV'nin kendisinden değil, yalnızca döküntü şeklindeki tezahürlerinden ve gelecekte nüksetmeyi önlemek için anlamanız gerekir. önlemede ve bağışıklığınızı güçlendirmede.

Ellerde siğiller nasıl kaldırılır

Siğilleri çıkarmanın dört ana yolu vardır. Her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Siğilden kurtulmak için hangi yöntem - uzman, siğilden zarar gören cilt alanını inceleyerek karar vermelidir.

 1. lazer kaldırma. En etkili, bakım gerektirmeyen ve ağrısız. Tüm süreç birkaç dakika sürer ve siğilin olduğu yerde sadece küçük ve göze çarpmayan bir çöküntü kalır.
 2. kriyoterapi. Yöntemin özü, oluşumu sıvı nitrojen ile dondurmaktır, bunun sonucunda kondilom ölür ve 5-6 gün boyunca pul pul dökülür. Yaraya uygun bakım sağlarsanız, böyle bir işlemden sonra iz kalmaz.
 3. elektrokoagülasyon. Cerrahi pıhtılaştırıcı kullanılarak lokal anestezi altında yapılır. Yüksek frekanslı bir elektrik akımının etkisi altındaki ince bir metal plaka, siğilin katman katman bölümlerini oluşturur. Bu durumda, etkilenen dokunun pıhtılaşması (koterizasyonu) meydana gelir. Tümörün kökü, ellerin derisinin yüzeyinden çok derine yerleştirilmişse, işlemden sonra düz, açık renkli bir yara izi kalacaktır.
 4. Cerrahi müdahale. Bu, geniş bir siğil döküntü alanı söz konusu olduğunda bir eksizyon yöntemidir. Operasyon lokal anestezi altında yapılır ve dikişler kozmetiktir.
 5. Siğilleri çıkarmak için kimyasal yöntemler- yukarıda listelenenlerden çok daha az sıklıkla kullanılır. Bu durumda siğillere kostik alkali veya asit uygulanır. Prosedür bir kerelik veya kurs olabilir. Bu yöntemin bir takım dezavantajları vardır: ağrı, sağlıklı dokulara zarar verme riskinin artması ve yaranın yüksek enfeksiyon olasılığı. Bu durumda bir istisna, eczanede merhem, çözelti, yama şeklinde satılan salisilik asittir. Bazı siğilleri gidermek için bu ilaç yeterlidir, ancak ilacın sadece siğillere uygulandığını hatırlamakta fayda var.

Bir siğilden kurtulmanın tedavinin sonu anlamına gelmediğini unutmayın. Tam iyileşme için insan papilloma virüsünün üstesinden gelmek için bağışıklığınıza dikkat etmeniz gerekir.

ellerde siğiller

Evde ellerde siğiller nasıl kaldırılır

Parmaklardaki siğiller iyi huylu neoplazmalarsa, sayıları ve boyutları çok büyük değilse, siğilleri evde halk ilaçları ile kendiniz çıkarmaya çalışabilirsiniz:

 1. En yaygın yol kırlangıçotu. Siğil kaybolana kadar siğilleri günde 2 kez taze kırlangıçotu suyu ile yağlamak gerekir. Kural olarak, bu birkaç gün sürer.
 2. Siğiller için sirke. Oldukça sık, evde siğilleri tedavi ederken asetik asit kullanılır. Her gece yatmadan önce her siğil üzerine 1 damla asetik asit damlatın. Zamanla, siğiller kaybolmaya başlayacaktır.
 3. Soğanı sirkeye batırın, gece boyunca siğile bağlayın. Siğili çevreleyen cildi yakmamak için, bir yara bandı ile kapatmak veya polietilenden ortasında bir delik olan bir daire kesmek gerekir. Tamamen kaybolana kadar birkaç gün tekrarlayın.
 4. Kalanchoe yaprağı yulaf ezmesi haline getirilir, siğilin üzerine oldukça kalın bir şekilde konur, bağlanır ve böylece bütün gece uyurlar.

Prosedüre evde başlamadan önce, ister merhem ister çözelti olsun, herhangi bir alternatif tedavi yöntemini kullanarak, neoplazmı 15 dakika boyunca buharda tutmanız, ardından siğilden fazla suyu çıkarmanız ve ilacı uygulamanız önerilir.

Kullanılan geleneksel tedavi yöntemleri istenilen etkiyi vermiyorsa, eldeki siğiller şekil ve renk değiştirir, boyut olarak artar, kaşınır, kanar veya sürekli yaralanırsa enfeksiyondan korunmak için acilen bir uzmana başvurulması önerilir. sağlıklı cildin geniş yüzeyleri.

İyileşme süreci ve bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra kalabalık ortamlarda alınacak önlemleri ve kişisel hijyeni de ihmal etmeyin. Mümkünse, ellerinizi halka açık bir yerde yıkamamak için daima yanınızda antibakteriyel jel taşımalısınız.