HPV nasıl tedavi edilir: insan papilloma virüsü tedavisi hakkında her şey

İnsan papilloma virüsü onkojenik bir hastalıktır. HPV'nin ana belirtileri cilt ve mukoza zarlarında siğiller, papillomlar ve kondilomların oluşumudur. Hem kadınlar hem de erkekler virüsten etkileniyor.

HPV'nin ortaya çıkmasının ve aktivasyonunun nedenleri

Not! Vücutta papilloma virüsünün ortaya çıkmasının ana nedeni, enfekte bir kişiden enfeksiyondur.

Enfeksiyonu provoke eden faktörler şunları içerir:

 • zayıflamış bağışıklık;
 • Kötü alışkanlıklar;
 • sık ve şiddetli sinir şokları;
 • viral enfeksiyonlar;
 • gastrointestinal sistem patolojisi;
 • cinsel partnerlerin sık değişmesi, korunmasız cinsel ilişki.

İnsan papilloma virüsü tedavi edilebilir mi?

Gelişimin aktif aşamasındaki HPV tedavi edilebilir.

Tedavinin temel amacı semptomları ortadan kaldırmak ve insan vücudunun koruyucu mekanizmasını güçlendirmektir.

Virüsün tipine, semptomlara ve komplikasyonlara bağlı olarak farklı tedaviler kullanılabilir.

HPV kalıcı olarak tedavi edilebilir mi?

HPV'nin bir özelliği de vücuda girdiğinde sonsuza kadar yerleşmesidir. Vücudun güçlü bir savunma mekanizmasına sahip olduğu ve yukarıdaki risk faktörlerine maruz kalmadığı dönemlerde virüs sakin durumdadır ve aktif hale gelmez.

Bağışıklık sisteminin azalması, hijyen kurallarına uyulmaması, sağlığın bozulması ile papilloma virüsü yeniden aktif hale gelebilir.

iyi bağışıklık ve insan papilloma virüsünün tedavisi

Papilloma virüsü ile enfeksiyon yöntemleri

HPV virüsü ile enfeksiyon, enfekte bir kişiyle, mukoza zarları ve cilt yoluyla doğrudan temas yoluyla gerçekleşir. Birkaç enfeksiyon yolu vardır:

 • Ana yol cinsel temastır. Korunmasız cinsel ilişki sırasında enfekte bir partnerden papilloma virüsünün bulaşma olasılığı %60-70'dir. Ortakların sık değişmesiyle risk önemli ölçüde artar. Mukoza zarlarında mikrotravmaların varlığında, bir öpücük veya oral seks sırasında bile enfeksiyon mümkündür;
 • HPV enfeksiyonu evde de oluşur: enfekte bir kişiyle aynı havlu, bulaşık ve hijyen ürünlerini kullanırken. Halka açık saunalarda, hamamlarda ve havuzlarda papilloma virüsü kapma riski vardır;
 • Virüsün doğum sırasında anneden fetüse dikey geçişi de mümkündür.

İnsan papilloma virüsü neden tehlikelidir?

Tüm HPV çeşitleri şartlı olarak iki kategoriye ayrılabilir: düşük ve yüksek onkojenik riski olan virüsler. İkinci kategorideki gruplar onkolojik bir hastalığa dönüşebilir.

Not! HPV, kadınlar için en büyük riski oluşturur: Virüsün yüksek oranda onkojenik suşları onlara en yatkındır.

Kadınlarda papilloma virüsü, üreme sistemi ile ilişkili bir dizi hastalığa neden olabilir:

 • serviks patolojisi: erozyon, lökoplaki, adenokarsinom, kanserli tümörler;
 • dış genital organların onkolojisi, anal bölge.

Ayrıca, hastalığın gelişimine cinsel organlarda, uzuvlarda, koltuk altlarında ve boyunda siğiller ve papillomların ortaya çıkması eşlik eder. Neoplazmalar rahatsızlığa neden olur, hijyene ve alışılmış bir yaşam tarzının yürütülmesine müdahale eder, bu nedenle atılmalıdır.

Erkeklerde HPV ile kanser geliştirme riski daha düşüktür, ancak dışlanmaz. Ek olarak, peniste rahatsızlığa neden olan ve normal cinsel aktiviteye müdahale eden akut açılı papillomlar oluşabilir. Bu tür neoplazmalar derhal çıkarılmalıdır.

teşhis yöntemleri

Hastalığın tanımlanması genellikle bir doktor tarafından yapılan görsel muayene ile başlar. Muayene sırasında mukoza zarları, cilt bütünlükleri incelenir, özellikle siğillerin ve papillomların en sık oluştuğu bölgeleri incelemek gerekir: genital bölge, koltuk altları, boyun.

HPV teşhisi için ana yöntemler şunları içerir:

 • Kadınlar kesinlikle kolposkopi, serviks ve vajina muayenesi ve ayrıca sitoloji (mukoza zarından kazıma) için testlerden geçmelidir. Onkolojiden şüpheleniliyorsa, ek olarak bir biyopsi reçete edilebilir;
 • PCR analizi (polimeraz zincir reaksiyonu). Analiz için sağlanan herhangi bir materyalden virüsün DNA'sını belirlemenizi sağlar;
 • Digene testi daha doğru bir analizdir. Elde edilen sonuçlara göre papillomavirüs saptanabilir, tipi DNA tarafından tanınabilir ve malignite derecesi belirlenebilir.

HPV için genel tedavi rejimi

Şu anda, insan papilloma virüsünün tedavisi için birleşik uluslararası protokoller bulunmamaktadır. İki bileşenli tedavi rejimleri kendilerini en iyi şekilde gösterdi: virüs lezyonlarının cerrahi yöntemlerle çıkarılmasını ve özel antiviral tedavinin eşzamanlı geçişini birleştirirler. Bu yaklaşımın HPV tedavisindeki etkinliği %90'a kadar çıkmaktadır.

Çocuklarda tedavinin özellikleri

Bir çocukta HPV aktive edildiğinde, doktorlar her şeyden önce konservatif tedavi yöntemlerine başvururlar: immünomodülatörlerin ve vitaminlerin atanması ve ayrıca döküntülerin merhemlerle lokal tedavisi, kompresler.

Cerrahi müdahaleye genellikle yalnızca gözlem sırasında siğil ve papillomların büyümesinin belirtildiği durumlarda başvurulur.

Hamilelik sırasında tedavinin özellikleri

Not! Çocuk doğurma döneminde HPV'nin gelişimi ve genel olarak hamileliğin seyri üzerinde belirgin bir olumsuz etkisi yoktur.

Hamilelik sırasında papilloma virüsü tedavisi için ana öneriler:

 • Virüs hamilelikten önce tespit edilirse vakit kaybetmeden tedavi olmanız gerekir. Bu, bağışıklığı normalleştirecek ve pamukçuk ve diğer enfeksiyonlardan kaçınacaktır;
 • Tedavinin tamamlanmasından sonra ikinci döngünün sonunda hamileliğin başlangıcının planlanması arzu edilir;
 • Hamilelik sırasında HPV tedavisinin seyri, hamileliğin 28. haftasından daha erken başlamamalıdır - çocukta tüm organların oluştuğu dönem. Bu, ilaçların çocuğun vücudu üzerindeki olumsuz etkilerinden kaçınmaya yardımcı olacaktır.

papilloma virüsü tedavisi

HPV için ana tedaviler şunlardır:

 • spesifik antiviral ilaçlar almak;
 • bir immünomodülatör kursu;
 • neoplazmaların (papillomlar, siğiller) cerrahi olarak çıkarılması;
 • geleneksel tıp yoluyla hastalığın semptomlarını azaltmak.
insan papilloma virüsünün donanım tedavisi

antiviral tedavi

Önemli! İlaç seçimi, virüsün tipine ve vücudun özelliklerine bağlıdır. Sadece bir doktor bir tedavi süreci ve ilaç dozu reçete edebilir, kendi kendine ilaç tedavisi durumu ağırlaştırabilir.

İmmünomodülatör ilaçlar

İmmünomodülatörlerin atanması, bir doktor tarafından hastanın immünogramına göre yapılmalıdır - bu daha hızlı ve daha kararlı bir sonuç elde edecektir.

Cerrahi yaklaşım (büyümenin alınması)

HPV ameliyatının temel amacı, virüs tarafından değiştirilmiş hücreleri vücuttan çıkarmaktır.

Kaldırma, hastalığın özelliklerine ve doktorun endikasyonlarına bağlı olarak çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir:

 • Elektrokoagülasyon. HPV grubuna bağlı olarak tedavinin etkinliği %80 ile %95 arasında değişmektedir;
 • Lazer ile kızarıklıkların giderilmesi. Yüksek verimlilik, ancak yüksek bir nüks olasılığı var. Ek olarak, işlemden sonraki yaralar uzun süre iyileşir - 4 haftaya kadar;
 • radyo dalgası cerrahisi. Tek oluşumları kaldırmak için kullanılır;
 • Kriyoterapi. Verimlilik -% 65'e kadar, vakaların% 40-50'sinde nüks meydana gelir;
 • Kemo-yıkıcı ajanlar. Sadece genital bölgedeki kızarıklıklar için geçerlidir. Nispeten düşük verimlilik -% 40'tan fazla değil.

Halk ilaçları

Not! Alternatif tıp araçları, HPV'yi tedavi etmenin eksiksiz bir yöntemi olarak görülmemelidir. Bununla birlikte, virüsün aktif tezahürünü zayıflatmanın uygun fiyatlı ve zararsız bir yoludur.

Papilloma virüsü için en etkili halk ilaçları: taze patates suyu, dik demlenmiş ip, sarımsak ve sirke karışımı, Kalanchoe yaprakları, çay ağacı yağı.

HPV - papillomların, siğillerin dış belirtileri için kompresler, pansumanlar şeklinde kullanılmalıdırlar.

HPV tekrarının önlenmesi

Siğillerin ve papillomların tekrarını önlemenin temel amaçları, bağışıklığı güçlendirmek ve evde ve halka açık yerlerde hijyeni sağlamaktır. Önerilen:

 • doğru diyete uymak;
 • vitamin tedavisi görmek;
 • normal bir çalışma modunu gözlemleyin, yeterince uyuyun ve tamamen rahatlayın;
 • fiziksel aktiviteyi arttırın.

Önemli! Aşılama, HPV'nin yeniden aktivasyonunu önlemenin etkili bir yöntemidir - virüsün en tehlikeli gruplarına karşı uzun süre korunmak için kullanılabilir.