Siğil

Siğil

Siğiller, insan papilloma virüsü ile enfekte olduğunda ciltte ortaya çıkan, küçük estetik görünümlü iyi huylu neoplazmalardır. Epidermisin üst katmanlarına giren virüs, hücrelerinin çoğalmasına neden olarak çeşitli şekil, boyut ve renklerde siğillerin ortaya çıkmasına neden olur.

İnsan papilloma virüsü, gezegendeki insanların yaklaşık% 80'ine bulaşıyor ve çoğu vakada HPV asemptomatik olduğu için her hasta teşhisini bilmiyor.

Siğil türleri

Vücuttaki yere, renge, boyuta, şekle ve patojenin türüne bağlı olarak farklı siğiller vardır.

Yaygın veya kaba siğiller

En yaygın olanı, görünümleri hastanın yaşına veya cinsiyetine bağlı değildir. Ellerde, parmakların arasında, avuç içlerinin arkasında bulunurlar (daha az sıklıkla avuç içlerinde). Kaba siğiller düzensiz veya yuvarlak şekildedir ve et pembemsi renkleri nedeniyle genellikle ciltte pek fark edilmezler. Boyut 1 ila 3 mm arasında değişir; uzun süreli enfeksiyon ve tedavi yokluğunda, etkilenen bölgede neoplazm grupları görünebilir.

Düz siğiller

Bu türün neoplazmaları çocuklarda ve ergenlerde daha sık görülür, bu nedenle ikinci isimleri genç siğillerdir. Deri üzerinde hafifçe yükselen, pürüzsüz bir yüzeye sahip, oval veya yuvarlak, etli veya açık kahverengi renkli nodüllerdir. Çoğunlukla yüz derisi, boyun, kollar ve vücudun üst kısmında lokalizedir.

Plantar siğil

Plantar siğiller

Bu siğil türü sadece ayak derisinde görülür, bu yüzden adını almıştır. Keratinize bir cilt tabakası veya bu tür bir büyüme grubu ile kaba bir büyümedir. Plantar siğillerin etrafındaki deri doğal rengini kaybeder ve gri-sarı olur. Siğilin yüzeyi sertleşir ve etrafındaki sağlıklı dokuya baskı yapmaya başlayarak ciddi rahatsızlığa neden olur.

Sarkık siğiller

Bu türün bir özelliği, "bacaklar" denen deri yüzeyiyle dar bir eklemlenmenin varlığıdır. Sarkık siğiller dikdörtgen, yuvarlak veya düzensiz, pembe veya kırmızımsı renkte olabilir. Bu tür siğiller kadınlarda boyun, yüz, koltuk altlarında, meme altında lokalizedir. Çoğu zaman, çok sayıda asılı siğilin ortaya çıkması, vücudun bağışıklık durumunda keskin bir düşüşe işaret eder.

Senil siğiller

Bu tür siğillerin yaşlı insanların cildini etkileme olasılığı daha yüksektir. Bunlara seboreik siğiller veya keratomlar da denir. Yaşa bağlı değişiklikler ve epidermisin hücrelerinden metabolizmadaki bozulma nedeniyle gelişirler ve genellikle saç köklerinin üst kısmını yakalarlar. Keratomlar, kafa derisinde veya yüzde lokalize, yuvarlak bir şekle, iyi tanımlanmış sınırlara sahiptir. Boyut birkaç milimetre ile 4-5 cm arasında değişir.

Göz kapağındaki sivri siğil

Genital siğiller

Genital siğiller veya siğiller, en rahatsız edici ve ağrılı neoplazm türüdür. Sebep olan ajanları, insan papilloma virüsü 6 ve 11 tipleridir. Genital siğiller, mukoza zarına bitişik cildi etkiler: dudaklarda ve göz kapaklarında; genital bölgede, üretra, anüs.

Genital siğiller, genellikle karnabahar veya horozibiği ile karşılaştırılan yumrulu bir büyüme yapısına sahiptir. Kondilomlar cilt yüzeyine ince bir "bacak" vasıtasıyla bağlanır. Vücudun mekanik tahrişe duyarlı bölgelerindeki lokalizasyon nedeniyle, genital siğiller ve bitişik dokularda yüksek derecede yaralanma, enfeksiyon ve eksüdatif veya pürülan akıntı oluşumu ile enflamatuar bir sürecin gelişimi vardır.

Siğillerin nedenleri

İnsan papilloma virüsünün vücuttaki artan aktivitesi, siğillerin ortaya çıkmasına neden olur. Enfeksiyon, temasla ve günlük yaşamla oluşur: dokunmak, el sıkışmak, ortak eşyalar ve kişisel hijyene uyulmadığı takdirde halka açık yerlerde. Genital siğiller cinsel yolla bulaşır.

Virüs, aşağıdaki gibi faktörler varsa aktif şekline girer:

 • şiddetli veya kronik stres;
 • bulaşıcı hastalıkları transfer etti;
 • azaltılmış bağışıklık;
 • hormonal bozukluklar, uygunsuz metabolizma;
 • aşırı terleme;
 • deri travması ve mikro travması;
 • doğal olmayan malzemelerden yapılmış giysiler ve ayakkabılar giyiyor.

Hastalık asemptomatik ise, sadece laboratuar araçlarıyla teşhis edilebilir.

Yetişkinlerde siğiller

Papillomların veya siğillerin ortaya çıkması her yaşta mümkündür. Bu durumda, cinsiyet özel bir rol oynamaz - hem erkekler hem de kadınlar HPV'ye duyarlıdır. Aynı zamanda, hormonal seviyeler, hamilelikler ve çocukların beslenmesi nedeniyle bağışıklıkları genellikle zayıfladığından, kadınlarda siğil gelişme riski daha yüksektir. Anatomik yapının özelliklerinden dolayı, kadınlar ayrıca rahim ağzı kanseri gelişme riskini artıran genital siğillerin, özellikle de genital siğillerin ortaya çıkmasına daha duyarlıdır.

Erkeklerde siğiller, yalnızca bağışıklığın keskin bir şekilde azalması durumunda ortaya çıkar ve bu, daha güçlü cinsiyette pek görülmez. Aynı zamanda, erkekler, onkolojik hastalıkların gelişimini tetikleyen HPV tip 16 ve 18'in son derece nadiren taşıyıcılarıdır.

Çocuklarda siğiller

Siğiller, çocuklarda ve ergenlerde yaygın bir durumdur, çünkü bağışıklıkları tam olarak oluşmaz ve bunun sonucunda papilloma virüsleriyle kolayca enfekte olurlar. Anaokullarına ve okullara giden çocukların, kural olarak, vücudun savunmasını olumsuz yönde etkileyen stresli koşullarda artması gerçeğinde önemli bir rol oynar. Temaslı ev enfeksiyonu yöntemine ek olarak, anneden intrauterin enfeksiyon da mümkündür.

Çoğunlukla çocuklarda kaba, genç veya plantar siğiller gelişirken, genç siğiller 14-18 yaşlarında kendiliğinden kaybolur.

Lazerle plantar siğil giderme

Siğil Tedavisi

Siğilleri tedavi ederken, patojeni - insan papilloma virüsünü - vücuttan tamamen ortadan kaldırmanın imkansız olduğu anlaşılmalıdır. Vücuda girdikten sonra sonsuza kadar içinde kalır, ancak sağlıklı bağışıklık onu kontrol altında tutabilir ve hayati aktivitesinin tezahürlerini en aza indirebilir.

Siğillerin ortaya çıkması gerçeği vücudun bağışıklık durumunda bir düşüşe işaret eder, bu nedenle HPV tedavisi bağışıklık sistemini güçlendirmek için önlemler içermelidir. Vücudun azaltılmış savunma reaksiyonu ile, siğillerin başarılı bir şekilde çıkarılmasına rağmen, yüksek bir nüks olasılığı vardır. Bununla birlikte, güçlü bağışıklığa sahip kişilerde siğiller kendiliğinden geçebilir.

Terapi, kapsamlı bir incelemeden sonra yetkin bir doktor tarafından seçilmelidir. Kendi kendine ilaç tedavisi kabul edilemez çünkü bir meslekten olmayan kişi siğilleri kötü huylu bir neoplazmadan ayırt edemez. Birsiğiliniortadan kaldırma sorusuna da bir uzman karar verir - yaralı bir neoplazm, iyi huyludan kötü huyluya dejenere olabilir.

Siğillerden kurtulmanın aşağıdaki yolları vardır.

 1. Cryodestruction (sıvı nitrojen ile donma). Bu yöntem özellikle yaygın siğiller için etkilidir. Neoplazma, 10-30 saniye sıvı nitrojene maruz bırakılır. Bu yöntem, düşük travmaya iyi gelir; siğilin tamamen yok edilmesi 1 ila 5 seans sürer.
 2. Lazer pıhtılaşması (lazer çıkarma). Neoplazma, lokal anestezi altında parçalar halinde çıkarılır. Siğil bölgesinde, yaklaşık bir ay sonra kaybolan bir oluk kalır.
 3. Elektrokoagülasyon (akımla uzaklaştırma). Siğil, yüksek frekanslı bir akım kullanılarak ince bir metal halka ile çıkarılır. Bu yöntem, kanamanın olmaması ve ek doku dezenfeksiyonu ile karakterizedir. Neoplazma dokuları sağlam kalır, bu nedenle histolojik incelemeye gönderilebilirler. Bir hafta içinde manipülasyon izleri kaybolur.
 4. Cerrahi eksizyon. Bu yöntem, yalnızca neoplazmalar çok büyük olduğunda veya tek bir kümelenme halinde gruplandırıldığında, aşırı durumlarda kullanılır. Lokal anestezi altında siğil, geleneksel cerrahide olduğu gibi neşter ile çıkarılır. Çıkarılan materyal histolojik inceleme için gönderilir. Eksizyon yerinde izlerin varlığı, cerrahın dikişleri uygulayabilme becerisine bağlıdır.
 5. Çeşitli asitleri veya alkalileri kullanan bir kimyasal saldırı yöntemi. Maruz kalma yerinde ikincil doku enfeksiyonu riski son derece yüksek olduğundan, bu yöntem en acı verici, travmatik ve tehlikelidir. Kullanımına karar verirken, yakınındaki cildi etkilemeden sadece siğil üzerinde hareket edebileceğinizi hatırlamakta fayda var.

Siğillerin tedavisi için ilaçlar

Siğilleri tedavi etmek için yerel ilaçlar kullanılır, ancak bunların etkinliği neoplazmın yaşına bağlıdır - siğil ne kadar taze olursa, onu yok etme olasılığı o kadar yüksektir ve hastanın bağışıklığı.

Yerel ilaçları kullanmadan önce, bir dermatoloğa danışmalı ve neoplazmaların doğasını belirlemek için testler yaptırmalısınız çünkü ilaçlara maruz kalmak siğil hücrelerinin kötü huylu hücrelere dönüşmesine neden olabilir.

Siğillerle baş etmenin geleneksel olmayan yöntemleri

Geleneksel ilaç tarifleri şunu kullanır:

 • sarımsak;
 • yay;
 • kırlangıçotu;
 • sütleğen;
 • pelin;
 • keten yağı.

Geleneksel tıp, doktorunuza danıştıktan sonra genel tedaviye iyi bir yardımcıdır.

Siğillerin önlenmesi

Siğillerin en iyi şekilde önlenmesi, kişisel hijyen kurallarına bayağı bir bağlılıktır: zamanında el yıkama, kişisel manikür aksesuarlarının kullanımı, havlular, el bezleri, ayakkabılar. Havuza, ortak duşlara, hamam ve saunalara çıplak ayakla girmemelisiniz. Ayrıca, otellerde kalırken, banyoların tedavisi için antiseptik ajanlar getirmeye değer. Buna paralel olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek ve genel sağlık durumuna dikkat etmek gerekir.