Evde papillomların çıkarılması

İlaç kullanarak papillomun kendiliğinden çıkarılması

Papilloma öncelikle doğası gereği iyi huylu bir neoplazmdır. Morfolojik bileşimi kişinin yaşamı boyunca değişmeyebilir, ancak bazen kötü huylu bir tümöre dönüşebilir.

Papilloma büyümelerinin ortaya çıkışı bir virüs tarafından desteklenir. Son verilere göre tüm nüfusun %90’ının vücudunda bulunmaktadır. Bu her zaman papillomatoz gelişimine yol açmaz. Temel olarak vücudun bağışıklık sisteminin fonksiyonlarında bir azalma olması durumunda uyanır.

Papillomavirüs gelişiminin nedenleri

İnsan papillomavirüs enfeksiyonunun cinsel yolla bulaşması

Papillomavirüs enfeksiyonu, sağlıklı ve hasta bir kişi arasındaki doğrudan temas yoluyla meydana gelir. Temelde bu olur:

 • Koruyucu bir doğum kontrol yönteminin (prezervatif) kullanılmadığı gündelik cinsel ilişkiler nedeniyle.
 • Enfeksiyon halka açık yerleri (hamamlar, solaryumlar, yüzme havuzları, saunalar) ziyaret etmekten kaynaklanabilir.
 • Ellerin derisinde yaralar varsa (küçük olsa bile), hasta bir kişiyle tokalaşırken enfeksiyon riski artar.
 • Havlu, makas ve tarakların bireysel kullanımıyla ilgili temel genel ve özel hijyen standartlarına uyulmaması.
 • Yeni doğmuş bir bebek, doğum sırasında annesinin doğum kanalından geçerek enfeksiyon kapabilir.

Papillom türleri

Papilloma büyümesi, cilt yüzeyinin biraz üzerinde çıkıntı yapan küçük bir neoplazma olarak ortaya çıkar. Çapı 10 mm'ye ulaşabilir. Papillomların oluştuğu yerler koltuk altı, boyun ve göğüs bölgesi, perine ve samimi organlardır.

Papilloma büyümeleri kendilerini şu şekilde gösterebilir:

 1. Ortak siğil.Papillomavirüsün en sık görülen belirtisi. Genellikle 5 mm'den fazla olmayan bir çapa sahiptir ve şekli yuvarlak bir çizgiye sahiptir. Renk pratik olarak vücut pigmentinden farklı değildir. Bazen hafif kahverengimsi olabilir ve pürüzlü bir yüzeye sahip olabilir.

  Yaygın siğil

  Çoğu zaman bulunur:

  • Ellerde.
  • Baş, saçların altına gizlenmiş olabilir.
  • Cilt kıvrımları.
  • Kasık bölgesinde.
  • Boynunda.
 2. Akrokord.Veya papilloma asılı. Bu çeşitlilik, vücuda ince bir sapla tutturulması ve büyümesinin genişlikte değil uzunlukta gerçekleşmesiyle diğerlerinden ayırt edilebilir. Bu durum kişide bazı rahatsızlıklara neden olur. Büyüdükçe giysilere kapılarak kolaylıkla zarar görebilir.

  Filiform papillom

  Ayrıca, bu tür bir büyüme, çoklu büyüme ile karakterize edilir. Çoğunlukla boyun, gözler ve perine bölgesindeki hassas ciltte olmak üzere birkaç parça halinde lokalize olurlar.

 3. Genç papillomlar.Bu tip papillomlar en güvenli büyüme olarak kabul edilebilir. Renk olarak pratik olarak ciltten farklı değildirler ve göze çarpmazlar. Ve çoğunlukla ergenlikten sonra kaybolur.

 4. Yüzdeki genç papillomlar
 5. Kondilomlar.Düz ve sivri olmak üzere iki türü vardır. Ortaya çıktıklarında hasta dikkatli olmalıdır. Ve onların oluşumunu ciddiye alın. Malign neoplazmlara dönüşme eğilimindedirler. Bu tip kondilomalara cinsel temas yoluyla yakalanabilirsiniz.

  Condylomas acuminata

  Genellikle dış ve iç genital organların mukozalarında veya rektal sfinkterin çevresinde bulunurlar. Çoğu zaman görünümleri ağız boşluğunda görülür.

  Bu papilloma büyümelerinin bir başka tehlikesi de artan travma eğilimidir. Daha sonra enfeksiyon için giriş noktaları haline gelirler.

Papillomlar evde ne zaman çıkarılabilir?

Papillomların çıkarılmasının başlıca iki nedeni vardır:

 1. Tıbbi.Bu tip neoplazmın malign bir duruma dönüşme kabiliyetine dayanmaktadır. Bunu önlemek için cerrahi tedavi yöntemlerine başvuruyorlar. Lazer veya kriyo-tahribat kullanılarak neşterle çıkarılması daha az kullanılır.
 2. Kozmetik.Bu sebep özellikle kadınlarda estetik açıdan rahatsızlığa neden olur.

Her durumda, papilloma büyümesinin ortadan kaldırılması kararı bir dermatologla anlaşılmalıdır. Ve eğer çıkarılmasını emrederse, bunu ayakta tedavi bazında veya hastanede yapmak en iyisidir.

Bu patolojik büyümenin bağımsız olarak ortadan kaldırılması aşağıdakilere yol açabileceğinden:

 • Yakındaki dokularda istenmeyen yanıklara neden olur.
 • Kanamanın gelişimi.
 • Ciltte sikatrisyel değişiklikler.
 • Sanitasyon yetersizse yara enfeksiyonu olasılığı yüksektir.
 • Manipülasyon kötü bir şekilde gerçekleştirilirse, bir nüksetme meydana gelebilir.
Papilloma hasarı

Papillomların ve siğillerin evde çıkarılmasının imkansız olduğu düşünülen kısıtlamalar da vardır.

Papillomatoz büyümeye dokunulmamalı veya kaldırılmamalıdır:

 • Hızla hipertrofiye uğrar ve rengini daha koyu tonlara değiştirirse.
 • Ağızda veya orofarinkste, ayrıca göz veya göz kapağı bölgesinde lokalize ise.
 • Papilloma hasar görürse ve kanarsa veya şekli değişirse, evde çıkarılması komplikasyonlara yol açabilir.

Papillomayı ortadan kaldırmak için hiçbir durumda makas, ustura veya bıçak kullanmamalısınız. Bu eşyalar enfeksiyon kaynağı olmasının yanı sıra tam tersi etkiye de yol açacaktır. Papilloma yeniden büyüyecek, hızlı ilerlemeye yatkın olacak ve doğası gereği çoklu olacaktır.

Papillomayı evde çıkarırken eczanelerden satın alınabilecek ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Veya doktorun kullanmanıza izin verdiği geleneksel ilaca başvurun.

Papilloma bacağını ipliklerle sarmamalı veya büyümenin gövdesini yapışkan bant veya bantla kapatmamalısınız. Bu tür tarifleri kullandıktan sonra estetik olmayan bir yara izi kalır ve enfeksiyon olasılığı vardır.

Papilloma samimi bölgelerde lokalize olduğunda, onu ortadan kaldırma prosedürü sadece doktor tarafından ve sadece hastane ortamında yapılmalıdır.

Papillomanın çıkarılması

Evde papilloma büyümelerinin ve siğillerin yüksek kalitede giderilmesini sağlamak için eczanelerde satılan ilaçları kullanabilirsiniz. Bu yönteme bir alternatif halk tariflerinin kullanılmasıdır.

 1. Alkali bileşiklere dayalı ilaçların kullanımı.Böyle bir işlemi gerçekleştirmeden önce papilloma veya siğil çevresindeki cildi tedavi etmek gerekir. Bu, yenileyici etkisi olan yağlı bir krem kullanılarak yapılabilir.

  Bundan sonra papillomanın merkezine küçük bir damla ilaç uygulanır. Papilloma üç gün sonra kaybolmazsa bu manipülasyon tekrarlanabilir.

 2. Papilloma tedavisinde olumlu dinamikler elde edilebilirkriyo-tahribat kullanma. Bunu yapmak için pahalı klinikleri ziyaret etmenize gerek yok, dondurucu etkisi olan ilaçları satın almak yeterli.

  Bu ilaçlar büyümenin yüzeyine uygulandıktan sonra onu dondurur. Bu, papilloma kan akışının bozulmasına yol açar, bunun sonucunda ölür ve kaybolur.

 3. Zehre dayalı ilaçların dağlanması.Papillomların sarkmasına karşı çok etkilidirler. İyi sonuçlar verirler, kullanımdan sonra patolojik büyümenin yeniden ortaya çıkması çok nadir görülür. Bu amaçla fenol içeren ilaçlar kullanılır. Güçlü bir zehirdir. Bitişik cilde zarar vermemek için ilaç periyodik olarak uygulanır. İlacın ilk uygulamasından sonra en az 15 dakika geçmelidir, ardından bir sonraki kat uygulanır.

  Bu ilaçları kullanmanın asıl amacı kesin dozajı belirlemektir (kaç katmanın uygulanması gerektiğini belirlemek), böyle bir karar sadece doktor tarafından verilmelidir.

 4. Organik kökenli çözümler.Bu farmakolojik ilaç grubu şunları içerir:

  • salisilik ve laktik asitlere dayanan bir preparat.
  • Podofillotoksin bazlı ürün.

  Asit içeren bir ilaç kullanıldığında ilacın bir damlasının tek damla kullanılması yeterlidir. Ancak tekrarlanan kullanıma ihtiyaç duyulursa, bu manipülasyon en geç iki gün sonra tekrarlanabilir.

  Podofilotoksinli bir ilacın kullanımı bazen, her 12 saatte bir net bir uygulama programı takip edilerek günde iki kez kullanılması gerektiği gerçeğinden dolayı bazı zorluklara neden olur. Terapi üç gün sürer.

 5. Papillomlar yaması.Papillomların evde tedavisi için yamaKimyasal bileşimi papilloma veya siğillerin reddedilmesini destekleyen maddeler içerir. Bunu yapmak için doğrudan papillomaya tutturulur ve bir hafta boyunca çıkarılmaz. Yama çıkarıldığında papilloma büyümesi reddedilir. Bazen papillomayı ilk kez çıkarmak mümkün olmayabilir, daha sonra işlemin tekrarlanması gerekir.

 6. Şifalı kalem.Bu ilacın ana maddesi gümüş nitrattır. İyi bir bakteri yok edici ve dağlayıcı etkiye sahiptir. Kalem su ile nemlendirildikten sonra papillomun sapını ve yüzeyini tedavi etmek için kullanılır. Gün içerisinde bu manipülasyon iki veya üç kez yapılabilir.

Halk ilaçları ile tedavi

Bu patolojiyi iyileştirmek için şifalı bitkileri, bazı ev kimyasallarını ve sebzeleri kullanabilirsiniz.

 1. Kırlangıçotu otuSıradan insanlarda buna yaban domuzu denir. Onun yardımıyla, yüz ve samimi organlarda kullanımının imkansızlığı dışında, insan vücudunda bulunan papillomlardan ve siğillerden kurtulabilirsiniz.

  Evde papillomları ortadan kaldıran kırlangıçotu

  Kullanmadan önce kırlangıçotu otu rizomla birlikte bir kıyma makinesinde öğütülür. Ortaya çıkan madde gazlı bezle sarılır ve sıkılır. Meyve suyu bir cam kaba boşaltılır ve aynı miktarda 40 derecelik alkol veya votka eklenir. Sıvının fermente olması gerekir ve ancak o zaman kullanıma hazır hale gelir.

  Ortaya çıkan tentür papillomlara veya siğillere 3 hafta boyunca uygulanır, aynı anda 6'dan fazla büyüme tedavi edilemez.

  Hızlı çiçeklenme döneminde kırlangıçotu toplamak çok önemlidir, bu mayıs ve haziran aylarıdır. Bu dönemde bileşiminde en büyük aktif madde konsantrasyonu meydana gelir.

 2. Çamaşır sabunu.Papillomlardan ve siğillerden kurtulmak için %65 etiketli çamaşır sabunu en iyisidir. Tedavi prosedürü yatmadan önce gerçekleştirilir. Bunu yapmak için suyla seyreltilmiş çamaşır sabunu macununu siğil bölgesine uygulayın. Sabahları kurumuş çamaşır sabunu sıcak su kullanılarak uzaklaştırılır. Bu tür manipülasyonlara 4 gün süreyle izin verilir. Olumlu etki eksik veya yok ise işlem 2 hafta sonra tekrarlanabilir. Huş katranına dayalı katran sabunu da aynı etkiye sahiptir.

 3. Sarımsak kullanmak.Sarımsak bazlı merhem papillomların giderilmesine yardımcı olacaktırSarımsak güçlü bir bakteri yok edici etkiye sahiptir ve papillomları yok etmek için kullanılabilir. Bunu yapmak için birkaç diş sarımsağı bir blender veya kıyma makinesinden geçirmeniz, zeytinyağı veya sıvı bal ile karıştırmanız gerekir. İyice karıştırın ve papilloma bölgesine 15 dakika uygulayın. Kalan karışım akan su altında yıkanır. Manipülasyon 7 gün boyunca günde iki defadan fazla yapılmaz.

 4. Sirke ve soğan.Papilloma büyümeleri yüz, ağız mukozası veya cinsel organlarda lokalize ise bu ürün kombinasyonu kullanılmamalıdır. Asetik asitin yakındaki dokuların tahrişine ve yanmasına neden olabilmesi nedeniyle.

  Tıbbi bileşimi hazırlamak için orta boy soğanın üzerine sirke döküp 3 saat bekletmeniz gerekir. Daha sonra soğanı ikiye bölün ve papillomun bulunduğu bölgedeki vücuda bir bandajla sabitleyin. Bu işlem yatmadan önce yapılır ve sabah bandaj çıkarılıp soğuk suyla yıkanır.

 5. Taze sıkılmış patates suyu.Patates suyu samimi yerlerdeki papillomlardan kurtulacakBu tedavi yöntemi cinsel organlarda, perine ve rektumda yerleşen papillomların tedavisinde kullanılabilmektedir. Bunu yapmak için patates meyvelerini ince bir rende ile rendeleyebilir veya kıyma makinesi kullanabilirsiniz. Ortaya çıkan kağıt hamuru sıkılır ve papillomanın yüzeyi günde iki kez tedavi edilir.

 6. At kestanesi.At kestanesi meyveleri - papillomlar için halk ilacıBanyo yaparken katkı maddesi olarak kullanılarak iyi bir etki elde edilebilir. Bunu yapmak için yaklaşık yarım kova kestane alıp 12 saat kaynar su ile buharda pişirmeniz gerekir. Kestaneleri ayıkladıktan sonra banyoya su ekleyin.

  Bu prosedür bir hafta boyunca günlük olarak yapılabilir.

 7. Kalanchoe.Kalanchoe yaprakları papillomlar için kompres olarak kullanılırBu bitkinin yaprakları yatmadan önce kullanılmalıdır. Bunu yapmak için, bunları bir bandaj veya yapışkan sıva kullanarak papilloma bölgesine sabitleyin. Efekti arttırmak için etkilenen yüzey selofanla sarılabilir.

 8. Muz kabuğu.Papillomanın yüzeyine sürülerek kullanılabilir. Alkollü bir iyot çözeltisiyle önceden koterize edin.

 9. Yumurta akıPapillomanın yüzeyine uygulanmalı, kuruduktan sonra işlem tekrarlanmalıdır.

 10. Ceviz(genç meyveler), bir kıyma makinesinden veya karıştırıcıdan geçirilir, gazyağı ile yarıya kadar seyreltilir. Bundan sonra 20 gün boyunca yerleşir. Papillomların tedavisi için günlük olarak yüzeylerine uygulanır. En fazla 3 hafta süreyle kullanılabilir.

Papillomlar ve hamilelik

Doktorlar hamile kadınlar için papillomların çıkarılmasını önermiyor

Çoğu bilimsel çalışma HPV virüsünün anne adayı ve bebeği için tehdit oluşturmadığı sonucuna varmıştır.

Papillomların çıkarılması en iyi doğumdan sonra yapılır. Her türlü farmasötik ürünün kullanımı hem annede hem de fetüste istenmeyen yan etkilerin gelişmesine yol açabileceğinden.

Bu dönemde evde terapi yasaktır.

Sadece aşırı durumlarda, papillomlar gerçek bir tehdit oluşturduğunda (kötü huylu bir tümöre dönüşmesi), elektrokoagülasyon, lazer tedavisi veya kriyo-tahribat kullanılabilir.

Papillomların çıkarılmasından sonraki aktiviteler

Bu teknikleri kullandıktan sonra papilloma veya siğil reddedilirse,Aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 • Duş veya banyoyu ziyaret ederken, vücudun papillomların bulunduğu bölgeleri mekanik strese maruz bırakılmamalıdır (süpürgeyle kırbaçlayın, bir bezle ovalayın).
 • Büyüme tamamen giderilmediyse, makas veya başka doğaçlama araçlar kullanarak çıkarmaya çalışmayın.
 • Doğrudan güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının.
 • Yarayı antiseptiklerle tedavi edin, temiz tutun, steril pamuklu gazlı bez pansumanları kullanın.

Papillomların sadece insan papilloma virüsü enfeksiyonunun bir sonucu olduğunu hatırlamak önemlidir. Bunlar bunun belirtileridir ve bu nedenle tekrar ortaya çıkma şansları yüksektir.

Bunun olmasını önlemek için bu patolojinin ilaç tedavisine başvurmak gerekir.