Tabletlerdeki papillomlar ve siğiller için ilaçlar

Papillomlar ve siğiller şu anda insanlığın belasıdır - dünya nüfusunun dörtte birinden fazlasının derisinde, mukoza zarlarında veya diğer organlarında bu tür neoplazmlar vardır. Ve insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonu genellikle dünyadaki tüm insanların% 70'inden fazlasına ulaşır - bu nedenle, papillom veya siğil şeklindeki sonuçları değil, virüsle savaşmak çok önemlidir. Yerli ve kozmetik ürünler ve yöntemler bu konuda etkisiz kalacak, virüsle mücadele için siğil tabletleri gibi tüm vücudu etkileyen daha ciddi ilaçlara ihtiyaç duyulacak.

Vücuttaki papillom ve siğillerin tedavisi için hazırlıklar

Fonların sınıflandırılması

Şu anda, insan vücudundaki papillomavirüsün aktivitesini spesifik ve doğrudan etkileyecek bir ilacı izole etmek imkansızdır; HPV'ye karşı ilaçların çoğunun geniş, spesifik olmayan bir etkisi vardır. Bununla birlikte, doğru kullanım ve uygun ilaç kombinasyonunun seçilmesiyle, bu tür ilaçlar vücuttaki papillomların ortadan kaldırılmasına ve enfeksiyonun diğer sonuçlarıyla baş edilmesine yardımcı olacaktır.

İkincisi kadınlar için özellikle önemlidir çünkü HPV'nin bazı türleri servikal erozyonun ve ardından gelen kanserin gelişmesinden sorumludur. Bu nedenle insan papilloma virüsü enfeksiyonunun tedavisi sıklıkla sadece kozmetik amaçlı değil, aynı zamanda gelecekte ciddi ve ölümcül sonuçları önlemek için de yapılmaktadır.

Birçok kişi papillom veya siğil tedavisi için hapları ihmal eder ve yalnızca kendilerini rahatsız eden vücuttaki tümörü ortadan kaldırmaya çalışır. Bu temelde yanlış bir pozisyondur; bu durumda virüs vücutta kalır - bu, siğilin tekrarının neredeyse garanti olduğu ve yeniden çıkarılmasını gerektireceği anlamına gelir.

Uzmanların genel kabul görmüş görüşlerine göre insan papilloma virüsü enfeksiyonunun tedavisi kapsamlı olmalı, yani çeşitli ilaç ve tekniklerin kullanımını içermelidir. Sadece bir uzman gerekli rejimi ve doğru tedaviyi geliştirebilir ve reçete edebilir; kendi kendine ilaç tedavisi istenen sonuçları vermeyebilir ve hatta zarar verebilir. Bu tür karmaşık terapi aşağıdaki ilaç gruplarını içerebilir:

  1. HPV'ye karşı antiviral ilaçlar– bunlar, virüsün insan vücudunda çoğalmasını engelleme, halihazırda enfekte olmuş hücrelerin yok edilmesini teşvik etme ve yenilerinin enfeksiyonunu önleme yeteneğine sahip ilaçlardır. Papillomların ve siğillerin ciddi tedavisi mutlaka hem topikal olarak hem de tablet ve kapsül şeklinde kullanılabilen bu ilaç grubunu içermelidir.
  2. İmmünostimülanlar– zayıflaması durumunda (zayıflatıcı bir hastalık, stres, yetersiz beslenme sonrasında) bağışıklık sistemini harekete geçirebilen bir grup ilaç. HPV'nin ortadan kaldırılması konusunda bu tür ilaçların kullanımı oldukça önemlidir, çünkü vakaların büyük çoğunluğunda virüsün aktivasyonu tam olarak bağışıklık sistemi düştüğünde meydana gelir.
  3. İmmünomodülatörler- Bağışıklık sistemini uyarmayan, ancak yalnızca işleyişini normalleştiren, genellikle küçük ve geçici zayıflama için yeterli olan, öncekine benzer bir ilaç grubu. Bu ilaç, diğer anti-HPV ilaçlarının etkisi için uygun bir arka plan oluşturur. Papillomların ve siğillerin tedavisi sıklıkla bu tür ilaçları içerir.
  4. Vitamin ve mineral kompleksleri– bu madde grubu insan papilloma virüsüne karşı mücadelede yalnızca dolaylı olarak yardımcı olur, ancak çoğu uzman bunların karmaşık tedaviye dahil edilmesinin kesinlikle gerekli olduğunu düşünmektedir. Birincisi, insan vücuduna vitaminler ve mikro elementler sağlamak, bağışıklık sistemini ve diğer koruyucu mekanizmaları harekete geçirir ve ikinci olarak, bu tür ilaçlar diğer anti-HPV ilaçlarının yan etkilerinin tolere edilmesini kolaylaştırır.

Listelenen ilaç gruplarının her biri düzinelerce ilaç içerir, ancak bunlardan yalnızca birkaçı, bu patojene karşı en etkili olanı, insan papilloma virüsünü yok etmek için kullanılır.

Antiviral ajanlar

Bilindiği gibi HPV, vücudun enfeksiyonundan sonra hücrelere (epidermis, ağız mukozası, kadınlarda genital organlar) nüfuz eder ve burada uygun bir anda bölünmeyi uyarır. Hücrenin genetik materyalinin yanı sıra virüsün genomu da birçok kez kopyalanır, bu nedenle papillom veya siğil oluşumu patojen için bu kadar faydalıdır. Ancak hücredeki çoğalmasını ve aktivitesini yavaşlatabilen bir ilaç var - bu gruptaki tüm ilaçlar antiviral ajanlara aittir:

  1. Güçlü bir immün sistemi uyarıcı etkiye sahip bir antiviral ilaç. Bu gerçek, HPV enfeksiyonuna yönelik hemen hemen her tedavinin bu ilaç olmadan yapılamamasının nedeni haline geldi - kabaca konuşursak, bir tablet içerek aynı anda iki ilaç alabilirsiniz. Kadınlarda insan papilloma virüsü enfeksiyonunun bu ilacı kullanarak tedavisi, özellikle virüsün onkogenik suşlarının varlığında çok popülerdir. 2-4 hafta boyunca günde 2 tablet almalı, sonrasında en az bir ay ara vermelisiniz.
  2. Belirgin bir immünomodülatör etkiye sahip aktif bir antiviral ilaç (bağışıklık sistemi üzerinde uyarıcı etkisi olan önceki ilacın aksine). Tabletler ve kapsüller şeklinde mevcut olan bu ürün, uzmanlar tarafından genellikle gripten uçuklara kadar çeşitli viral hastalıkların tedavisi için önerilmektedir. İlaçla tedavinin etkili olabilmesi için, kursun ilk gününde ilacın çift dozunu (8 tablet) almak, ardından 5-7 gün boyunca günde 4 tablet almak daha iyidir.

Birçok uzman, insan papilloma virüsünü vücuttan atmak için yalnızca antiviral ilaçların kullanılmasının yeterli olmadığını belirtiyor. Bağışıklık sistemini uyarmak ve vücudun savunmasının işleyişini normalleştirmek çok önemlidir - bu durumda HPV'yi tamamen yenme şansı önemli ölçüde artar.

İmmün sistemi uyarıcı ve immün modüle edici ilaçlar

Enfeksiyondan sonra virüsün çoğalması ve yayılması insan bağışıklık sistemi tarafından engellenir, ancak HPV hücrelerin içinde "saklanma" yeteneğine sahiptir ve orada yıllarca uykuda kalır. Ve bağışıklık sistemi belirli faktörlerden dolayı zayıflamaya başlar başlamaz, patojen aktif hale gelir ve kadınlarda papillomlar, siğiller, erozyonlar gibi neoplazmların gelişmesine yol açar. Doktor, bu tür oluşumların gelişmesinin nedeninin bağışıklık sisteminin aktivitesinde bir azalma olduğunu ve hala düşük seviyede olduğunu tespit ederse, immün sistemi uyarıcı etkisi olan haplar reçete edebilir.

Tıbbi terminolojiye göre, bağışıklık sisteminin uyarıcıları ve modülatörleri arasındaki sınır oldukça açıktır - bazıları bağışıklık sistemini harekete geçirir, diğerleri ise yalnızca işleyişini iyileştirir ve normalleştirir. Ancak gerçekte hangi ilacın saf uyarıcı, hangisinin immünomodülatör olduğunu açıkça söylemek çok zordur. Bu nedenle, bazı uzmanlar bu ilaçları bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştiren tek bir ilaç grubunda birleştirir:

  1. Aktif maddeleri ribozomların (özel hücre içi cisimler) bileşenleri olan immün sistemi uyarıcı bir ilaç. İlaç, bağışıklık sistemini spesifik olarak aktive etmez, lenfositlerin, makrofajların, doğal öldürücü hücrelerin ve bağışıklık sisteminin merkezi bağlantısının diğer hücrelerinin aktivitesini arttırır. Bu sayede vücut bakteri ve virüslere karşı savaşmaya başlar ve antitümör bağışıklığı uyarılır. İlacı doktorunuzun önerdiği şekilde almanız gerekir; genellikle 3 hafta boyunca günde 0, 75 mg (3 veya 1 tablet).
  2. Bazı bakteri türlerinin hücre duvarının bileşenlerine dayanan bir bağışıklık uyarıcı. Toksisitesi çok düşüktür ve bu nedenle az sayıda yan etkisi vardır. İnsan papillomavirüsleri de dahil olmak üzere vücudun bakteri, mantar ve virüslere karşı direncini arttırır. 10 gün boyunca günde bir kez dil altına 2 tablet almanız gerekir.
  3. İmmün sistemi uyarıcı özellikleri uzun süredir bilinen Echinacea purpurea bazlı doğal kökenli immünomodülatörler. Bir ürünün tabletleri, Ekinezya bitkisinin 0, 2 gram kuru ekstraktını içerirken, diğeri 0, 8 gram basit kurutulmuş ve ezilmiş bitki içerir. Bu nedenle ilki bir hafta boyunca günde 3 defa 1 tablet, ikincisi ise 2-8 hafta boyunca günde 4 defa 1 tablet kullanılmalıdır.

İmmün sistemi uyarıcılar ve bağışıklık sistemini etkileyen diğer ilaçlar, yalnızca bu ilaçların kullanılmasıyla nadiren siğillerin veya papillomların ortadan kaldırılmasına yol açar. Çoğu zaman, tümörlerin vücuttan çıkarılmasından sonra veya karmaşık tedavinin bir parçası olarak nüksetmeyi önlemek için kullanılırlar.

Vitamin ve mineral kompleksleri

İnsan vücuduna gerekli tüm vitaminler ve mikro elementler sağlanmazsa, ne virüse karşı mücadele ne de bağışıklık sisteminin aktivasyonu tam olarak ilerleyemez. Bu nedenle insan papilloma virüsü enfeksiyonunu tedavi ederken uzmanların büyük çoğunluğu özel kompleksler önermektedir.

Vitaminlerin kullanımı vücudun savunmasının işleyişini kendi başına normalleştirebilir - çoğu zaman bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan besin eksikliğidir. Ayrıca papillom ve siğil tedavisine yönelik bazı ilaçlar, vitaminlerin faydalı etkileriyle hafifletilecek yan etkilere neden olabilir.