Papilloma nasıl kaldırılır: evde ve doktorda tedavi yöntemleri

insan papilloma virüsü

Papillomları çıkarmak gerekir, çünkü bunlar sadece kozmetik bir kusur değildir - bunlar HPV'nin neden olduğu iyi huylu (her zaman değil) tümörlerdir (BirusPapillomlarP> kişi).

Papillomlar büyür, hijyen prosedürleri sırasında yaralanır veya iltihaplanır. Büyüme vücudun farklı bölgelerinde lokalize olabilir. Cinsel organlar, iç organlar, burun mukozası vb. Hem tekli hem de çoklu döküntüler olabilirler. Genellikle karnabahar gibi görünürler.

Renkleri de değişir - şeffaftan koyu kahverengiye.

Papillomlar ve kondilomlarla baş etmenin birçok yöntemi vardır. Büyümelerin kendilerine ek olarak, virüsün kendisiyle de savaşmanız gerekir. Geleneksel tıp, büyümelerden kurtulmak için birçok tarif sunar, ancak bunların bağımsız kullanımı önerilmez.

Oluş nedenleri

Bu tür oluşumların ortaya çıkmasının temel nedeni, vücudun papilloma virüsü tarafından yenilmesidir. Hem cinsel hem de günlük yaşam yoluyla bulaşır.

Bunun bir hastalık olduğunu söyleyebiliriz. Bağışıklığı zayıf olan insanları, özellikle kadınları etkiler.

Bu nedenle, vücutta ani hormonal değişiklikler görüldüğünde sıklıkla doğum sırasında ve doğumdan sonra papillomlardan muzdariptirler. Epidermiste bu tür döküntüler 30 yıl sonra daha sık ortaya çıkar.

papillomların nedenleri

Papilloma virüsünün kökeninin kaynağı henüz tam olarak tespit edilmedi, bu konuda pek çok efsane (bazen hatalı) dolaşıyor. İşte kaldırılacak birkaç şey:

 • Papillomlar, yaşlılığın başlangıcının açık bir belirtisidir.İstatistiklere göre, bu tür büyümeler 30-35 yaşından sonra insanlarda daha sık görülmektedir. Yani yaşlanmayla ilgisi yok. Fazla kilolu olanlar buna daha duyarlıdır - ter nedeniyle yağ kıvrımlarında papillomlar için uygun koşullar yaratılır. Dermisteki bu tür şişlikler gençlerde, hatta ergenlerde bulunabilir. Bu gibi durumlarda neden kalıtsal bir yatkınlıktır.
 • Papilloma'nın bir şeyle karıştırılması zor.Aslında durum bu değil. Doğru bir teşhis yapmak zordur, çünkü doğum lekeleri, siğiller, yumuşakçalar ve diğer oluşumlar genellikle böyle bir hastalık altında maskelenir. En yaygın papilloma türü keratomdur (aynı zamanda vücutta belirli bir yönelime sahip iyi huylu bir tümör: kadınlarda koltuk altı, boyun, göğüs altı). Genellikle üst göz kapağı veya kasıkta papilloma görülür.

Papillomları özel kliniklerde çıkarmak daha iyidir, ancak evde kullanılan ve problemle hızlı bir şekilde başa çıkmanıza izin veren birçok kanıtlanmış halk ilaçları vardır.

Bunları kendi başınıza dolandırmanız kesinlikle yasaktır, bu da hayati tehlike oluşturur. Her durumda, önce bir dermatoloğu ziyaret etmeli ve neoplazmların doğasını öğrenmek için bir muayeneden geçmelisiniz.

HPV Testleri

hpc testleri

En az 13'ü kansere (yüksek riskli virüsler olarak da bilinir) yol açan 100'den fazla HPV türü vardır.

HPV testi, bir hastadan alınan biyolojik materyal üzerinde yapılan çalışmadır. Analiz, patojen vücutta mevcutsa pozitif, viral yük yoksa negatif sonuç gösterir.

Test türleri:

 1. Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR).Bu, enfeksiyonun varlığını tespit etmeye ve viral konsantrasyonu izlemeye yardımcı olan bir testtir.
 2. Daigen testi.Hibrit yakalama yöntemini kullanarak hareket eder. Papilloma virüsünün onkoloji geliştirme riskine göre farklılaşmasına dayanır. Genellikle diğer araştırma yöntemleriyle birlikte kullanılan tek bir test olarak nadiren kullanılır.
 3. PAP testi.Pap testi, klasik sitolojik incelemeye benzer. Vücuttaki kötü huylu süreçlerin varlığını belirlemek için kullanılabilen epiteldeki atipik hücrelerin izlenmesini amaçlamaktadır.

Hangi doktora başvurulacak

En kolay ve en ucuz yol, en yakın KVD ile iletişim kurmaktır. Özel klinikler daha pahalıdır.

Dispanserden bir şeyler almak şöyle dursun, doktora gitmekten korkmayın. İhtiyacınız olan her şey - zaten edindiniz. Kalıtsal hpv olasılığı olmasına rağmen.

 • Lezyonlar yakın bölgedeki deride ise, bir doktora danışmalısınız -cerrahveyadermatovenerolog.
 • Lezyonlar yakın bölgedeki mukoza zarında bulunuyorsa, bir doktora -jinekologveya bir doktora -ürologdanışmalısın.

Papillomları çıkarmak için yöntemler

papillomları giderme yöntemleri
 • Salisilik asit ile koterizasyon.Olumsuz sonuçlardan kaçınmak için, bu yalnızca bir uzman tarafından yapılmalıdır.
 • Cerrahi müdahale.Lezyonlar bir neşter ile kesilir.
 • Lazer.Bu, cerrahiye bir alternatiftir. Yöntem, büyük neoplazmların çıkarılması durumunda bile daha az travmatiktir.
 • Cryodestruction.Papillomları sıvı nitrojen kullanarak hızlı ve etkili bir şekilde yakmanıza olanak tanır. Yöntemin tek dezavantajı, nitrojen penetrasyon derinliğini doğru bir şekilde hesaplamanın imkansızlığıdır. Bu nedenle birden fazla prosedür gerekli olabilir. Ek olarak, papillomların tekrar ortaya çıkmayacağına dair bir garanti yoktur.
 • Elektrokoagülasyon.Tekniğin özü, yüksek frekanslı elektriksel impulslarla lezyon odağına yönelik bir noktasal eylemdir. Vücudun herhangi bir yerinde papillomların yok edilmesi için endikedir ancak yüz için tavsiye edilmez (yüksek skar oluşumu riski vardır).

Birkaç küçük papillomu çıkarmak istiyorsanız ve tıbbi kontrendikasyon yoksa, o zaman herhangi bir halk ilacı kullanabilirsiniz. Sadece önce bir doktora danışın.

Eczane müstahzarları

Papillomlardan kurtulmak için cerrahi olarak çıkarılması yeterli değildir. Cilt kusurlarının ortaya çıkmasının temel nedeni olan HPV virüsünü ortadan kaldırmak için ilaç tedavisine ihtiyaç vardır.

Aşağıdakilerin kullanımını içerir:

 • antiviral immün sistemi uyarıcı ilaçlar;
 • vitaminleri;
 • antiseptikler, yerel koter ajanları.

Dozlar ve tedavi süresi doktor tarafından belirlenir. İlaç tedavisini görmezden gelmek, cilt büyümelerinin ortadan kaldırılmasının nükslerine yol açmasının sebebidir.

Halk ilaçları

Papillomları çıkarmak için kullanılan geleneksel yöntemler, aşağıdakiler dahil çok çeşitli tarifler sunar:

 • ev yapımı jeller ve kremler kullanarak;
 • şifalı bitkilerin yağlarına ve özlerine dayalı olarak sıkıştırır;
 • bağışıklık sistemini güçlendirmek için içerideki kaynatma ve infüzyonların kullanılması;
 • büyümeleri iplikler vb. ile bağlıyor.

Bu tekniklerin çoğu tartışmalıdır, bu nedenle papillomlar için halk ilaçlarını ancak bir doktora danıştıktan sonra kullanabilirsiniz.

Celandine

papillomlardan kırlangıçotu

Uygulama, doğal bir çare olan kırlangıçotu ile papillomlara karşı etkili bir mücadelenin mümkün olduğunu göstermektedir. Bitkiyi kullanmanın en kolay yolu, etkilenen cilt bölgesini saplarından taze sıkılmış meyve suyu ile yağlamaktır. İşlem, neoplazm siyaha dönüp kaybolana kadar günde 1-2 kez tekrarlanır.

Bir bitkinin saplarını koparma imkanı olmayanlar için hazır bir farmasötik ürün uygundur.

Genellikle HPV hastaları tarafından kozmetik kusurları gidermek için kullanılır. Talimat, neoplazmanın buharda pişirilmesi, sağlıklı cilt üzerinde kremle yağlanması ve çıkıntılı alana bir damla ilaç uygulanması gerektiğini söylüyor.Yanma ve kararma, iyileşme sürecinin sonuç verdiğini gösterir.

Kırlangıçotunu papillomları çıkarmak için kullanmanın üçüncü yolu, ev yapımı bir krem ​​yapmaktır. Bitkinin taze sapları kıyma makinesinde yuvarlanır, ardından tülbentten meyve suyu sıkılarak 1: 4 oranında gliserin veya bebek kremine eklenir. Elde edilen bileşim ile büyümeler 3-4 hafta boyunca günde 1-2 kez yağlanır. Ürün buzdolabında tutulmalıdır.

Çamaşır sabunu

Papillomayı çıkarmak için basit ve uygun fiyatlı bir tarif, çamaşır sabunu kullanmaktır. Prosedürler için tat ve katkı maddesi içermeyen bir ürün seçmelisiniz.

Aşağıdaki asitlerin içeriğinden dolayı güçlü antiseptik etkisinden dolayı iyileştirici bir etkiye sahiptir:

 • palmitic;
 • stearik;
 • lauric.

Papillomatozla savaşmak için, etkilenen bölgeyi yatmadan bir ay önce her gün sabunla yağlamanız gerekir. Böyle bir tedavinin bir sonucu olarak, neoplazm ortadan kalkmalıdır.

Yöntemin etkinliğini artırmak için çamaşır sabunu rendelenir ve kremsi bir kıvam oluşana kadar su ile birleştirilir.Elde edilen kütle 50 derecelik bir sıcaklığa ısıtılır ve etkilenen bölgeye kalın bir tabaka halinde uygulanır.Ürünü polietilen ile örtün. Sıkıştırma 30 dakika sürer, ardından bileşimi kurutmak için film çıkarılır. Birkaç saat bu şekilde kalır. Reçete bir hafta süreyle kullanılabilir. Bu süre içinde birikme ortadan kalkmazsa alternatif yöntemler kullanılmalıdır.

Hint yağı

Hint yağı, güçlü antimikrobiyal özellikleri, metabolik süreçleri uyarma yeteneği ile bilinir. Bir neoplazmaya uygulandığında, hücrelerin büyümeden kurtulmaya yardımcı olabilecek HPV'ye karşı direncini arttırır.

Papillomun hint yağı ile çıkarılması iki yöntemle gerçekleştirilir:

 • etkilenen bölgeye 1-2 damla yağ uygulayın, cilde sürün, papilloma yok olana kadar işlemi günde iki kez tekrarlayın.
 • Etkilenen bölgeye yağ ile nemlendirilmiş bir pamuklu çubuk uygulanır, bir bandajla sabitlenir ve 1-2 saat bekletilir.

Uygulama göstermektedir ki, ilk durumda, birikimin ortadan kalkması 2-3 hafta içinde gerçekleşir, ikinci durumda 3-4 günlük düzenli prosedürler genellikle yeterlidir. Hızlı programın dezavantajı, alerjik reaksiyon olasılığının yüksek olmasıdır. Kullanmadan önce, ürünü bireysel hoşgörüsüzlük olasılığı açısından test etmeniz önerilir.

Potasyum permanganat

Potasyum permanganat, biri insan vücudundaki papillom olan cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılan yerleşik bir antiseptiktir. İyileştirici bir bileşim hazırlamak için potasyum permanganat, doymuş mor bir çözelti elde edilene kadar su ile seyreltilir. Ardından etkilenen bölgeye 2-3 damla sürülür. Bu terapi sayesinde neoplazma kararır, büzülür ve sonra kaybolur.

Bir tarifin etkililiğini artırmak için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz:

 • , potasyum permanganat uygulamadan önce birikimi buharlaştırın;
 • her seferinde yeni bir çözüm hazırlayın: maksimum verime sahiptir;
 • Ürünü gece boyunca papilloma üzerinde bırakın.

Potasyum permanganat, mukoza zarındaki büyümeleri gidermek için kullanılmaz; bireysel hoşgörüsüzlük, kullanımı için bir kontrendikasyondur. Papillomlar cerrahi olarak çıkarılırsa, iyileşme döneminde, yaranın zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi ile düzenli tedavisi önerilir.

Bandaj

Geleneksel şifacılar, cilt büyümelerinden kurtulmak için evrensel bir tarif verir, buna göre onları bir iplikle bağlayarak giderirler.

Prosedür, aşağıdaki algoritmaya göre gerçekleştirilir:

 • neoplazma bir antiseptik ile nemlendirilir.
 • İş parçacığı alkol ile işlenir.
 • İp, sağlıklı dokulara olabildiğince yakın sıkıca bağlanır.
 • Papilloma üzerine steril bir pansuman uygulanır.
 • İltihaplanmayı önlemek için tedavi edilen bölgenin durumu günlük olarak izlenir.
 • İplik, neoplazmın siyaha dönmesi ve düşmesi gereken 5-7 gün sürer.

Doktorlar, en azından vücutta ortaya çıkan papilloma, olumsuz iç süreçlerin yalnızca dışsal bir tezahürü olduğu için bu yöntemin kullanılmasını önermemektedir.

Bandaj girişimleri neoplazmaların iltihaplanmasına ve bazı durumlarda kötü huylu tümörlere dönüşmelerine yol açabilir.

Cerrahi yöntemler

Vücuttaki papillomlarla nasıl başa çıkılacağı sorusunun cevabı, bir PCR testinden sonra bir doktor tarafından verilebilir. Bu çalışma, HPV virüsünün büyümelerin nedeni olduğunu göstermektedir.

Tedavi etmek için aşağıdakileri içeren entegre bir yaklaşım kullanılır:

 • antiviral ilaçlar alıyor;
 • immünomodülatörlerin kullanımı;
 • vitamin tedavisi;
 • neoplazmaların cerrahi olarak çıkarılması.

Çıkarma ilaçsız etkili midir? Hayır, çünkü hastanın vücudu hastalık veya diğer olumsuz faktörler nedeniyle zayıflarsa çıkarılan büyüme yeniden ortaya çıkabilir.

Papillomları bir jilet, makas, iplik ve diğer doğaçlama yöntemlerle kendi başınıza çıkarmanın kesinlikle yasak olduğunu anlamak önemlidir. Bu enfeksiyona, iltihaplanmaya ve diğer olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Radyocerrahi

Bu, cilt neoplazmalarını etkileyen temassız bir yöntemdir. Özü, yüksek frekanslı radyo dalgalarının patolojik dokuları yok etmesidir, çünkü papillomlar yara izi veya yara izi bırakmadan kaybolur.

Radyo dalgası ameliyatı kadınlarda hamilelik sırasında, adet sırasında, kanserli hastalarda, kronik remisyonda rahatsızlıklar, diabetes mellitus hastalarında kullanılmaz.

Kaldırma prosedürü aşağıdaki adımları içerir:

 • hasta sandalyede.
 • Maruz kalma yeri antiseptik ile tedavi edilir.
 • Hastanın isteği üzerine lokal anestezi uygulanır.
 • Doktor, radyo dalgaları üreten özel bir aparatla neoplazmaya etki eder.
 • Maruz kalma yerinde küçük bir yara kalır ve antiseptik ile tedavi edilir.

Kanama olmaz, yöntemin tek dezavantajı ağrılı olmasıdır. Papillomun çıkarılmasından sonra, pansuman gerekli değildir, neme maruz kalma yasak değildir, uzun banyo prosedürlerini ve bir bez kullanımını reddetmek yeterlidir.

Doğrudan güneş ışığından kaçının, yaraya kozmetik uygulamayın.

Radyocerrahinin önemli bir özelliği, bir lazer veya elektrocerrahi ünitesine erişimin zor olduğu alanlarda (labia, serviks) kullanılabilmesidir.

Lazer koagülasyon

Papillomların lazerle çıkarılması, bir lazer ışını kullanarak onları buharlaştırma işlemidir. Neoplazmalar ince bir gövdeye sahiptir, bu nedenle kolayca yok edilirler. İşlem birkaç dakika sürer, bazı durumlarda birkaç seans gerekir. Hastanın isteği üzerine anestezi yapılır.

Vücuttaki papillomların lazerle çıkarılması aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • güvenliği;
 • minimum yan etki riski;
 • yara ve yara izi olmaması;
 • ağrısızlık;
 • çıkarılan bölgede papillomların tekrarlama riski düşüktür;
 • kısa iyileşme süresi.

Lazer yıkımının endikasyonları arasında papilloma büyümesi, yaralanma olasılığının yüksek olduğu cilt bölgesinde konumu, ağrı, kozmetik kusur bulunur.

Aşağıdaki kontrendikasyonlar mevcutsa prosedür gerçekleştirilmez:

 • hamilelik;
 • son bronzluk;
 • onkolojik hastalıklar;
 • soğuk algınlığı;
 • diabetes mellitus.

Kaldırma prosedürü 5-7 dakika sürer. Lazer ışınının yoğunluğunu ve nabız süresini ayarlayabilme yeteneği sayesinde, sağlıklı cilt alanlarına "dokunma" olasılığı ortadan kalkar. Operasyon sonrası tedavi edilen bölgede 1-2 hafta sonra dökülen, iz veya iz bırakmayan bir kabuk oluşur.Lazer kan damarlarını kapattığı için kan kaybı olmaz.

Lazer tedavisi sonrası postoperatif bakım, ilk 2-3 gün iyileşmeyi hızlandıran merhemlerin kullanımını içerir. Hastaya 1-2 hafta güneş yanığından, banyolardan, saunalardan kaçınması ve hipotermiden kaçınması önerilir.

Elektrokoagülasyon

Bu, cildin etkilenen bölgesinin farklı frekans ve yoğunluktaki elektrik akımı dalgalarına maruz kalmasını içeren papillomları çıkarmak için bir yöntemdir. İkinci adı cilt yakısıdır, çünkü ısı enerjisinin etkisi altında iyi huylu neoplazmalar ısıtılır ve düşer. Büyümelerle başa çıkmanın bu yönteminin lazer pıhtılaşmaya bir bütçe alternatifi olduğuna inanılmaktadır.

Elektrokoterin faydaları şunları içerir:

 • tek seansta büyümelerden kurtulma yeteneği;
 • prosedürün basitliği ve güvenliği;
 • çıkarılan materyali daha fazla araştırma için kullanma yeteneği (büyümelere neyin neden olduğunu belirlemeye yardımcı olur: papilloma virüsleri veya diğer faktörler);
 • doğruluğu, elektrik akımına maruz kalma yönü;
 • prosedür üzerinde tam görsel kontrol;
 • nispeten düşük maliyetli.

Elektrik akımının aşırı büyümesini ortadan kaldırmanın dezavantajları, yüksek nüks olasılığı, ağrı ve uzun bir yara iyileşmesi süresidir (10 güne kadar). Yara izleri veya yaşlılık lekeleri görünebilir.

Prosedür, elektrik akımına karşı bireysel hoşgörüsüzlük, düşük kan pıhtılaşması, akut dönemde akut rahatsızlıklar veya kronik hastalıklardan muzdarip hastalar için yapılmaz.

Büyümeler lokal anestezi altında çıkarılır.Hasta koltuğa rahatça oturur, doktor istenen elektrokoagülatör nozulu seçer, neoplazmaya etki eder. Kan damarları sızdırmazdır, bu nedenle kanama olmaz. Tedavi edilen bölgede 7-10 gün sonra kaybolan bir kabuk belirir. Seansın süresi birkaç saniyeden 20 dakikaya kadardır.

Papilloma elektrik şoku ile çıkarıldıktan sonra hasta tedavi edilen alanı bir hafta ıslatmamalıdır. Deriye yara iyileştirici ve antiseptik ajanlar uygulanır.

ÖNEMLİ!
Güneşlenmekten, hamama gitmekten, yüzme havuzundan kaçınmak gerekir.

Kriyoterapi

Bu, çok düşük sıcaklıkta sıvı nitrojen içeren papillomlar için bir tedavidir. Patolojik dokular üzerindeki etkisi donmalarına neden olur ve ardından neoplazm kaybolur.

Ortaya çıkan kaldırma etkisi iki faktöre bağlıdır:

 • sıvı nitrojenin etkisine bireysel duyarlılık;
 • güzellik uzmanının profesyonelliği.

Oluşumları gidermek için nitrojen iki şekilde uygulanır:

  aplikatörü kullanarak
 • ;
 • özel bir cihazla - bir kriyodestructor ile.

Teknik seçimi, vakanın özelliklerine ve kliniğin teknik ekipmanına göre belirlenir. İşlemin ortalama süresi yaklaşık 2 dakikadır. Anestezi olmadan yapılır, rahatsızlığın ortaya çıkması mümkündür: soğuk, karıncalanma, hafif yanma. Düşük sıcaklık kan damarlarını tıkadığı için kanama oluşmaz.

Kriyoterapi, bireysel soğuk intoleransı olan kişilerde, kanserli hastalarda, vücutta iltihaplanma süreçlerinde kullanılmaz.

Azotla çıkarıldıktan sonra papilloma sertleşir ve beyazlaşır, ardından 2-4 hafta sonra kaybolan bir kabuk oluşur. İşlemden sonraki yedi gün boyunca, hastaya tedavi edilen cilt bölgesinin suyla temasını bırakması, güneş yanığını reddetmesi ve kusuru maskelemek için kozmetik kullanması tavsiye edilir.

Virüs Önleme

Papillomların insanlara "zararlı" olmadığı, tamamen kozmetik bir kusur oldukları kanısındayız. Tıbbi uygulama bunun tersini kanıtlıyor: Varlıkları HPV enfeksiyonunun bir sonucudur ve tedavi eksikliği ciddi sonuçlara yol açabilir, en dramatik olanlardan biri kötü huylu tümörlerin gelişmesidir. Bu nedenle doktorlar, neoplazmaların cerrahi ve ilaç tedavisi de dahil olmak üzere entegre bir yöntemle çıkarılmasını önermektedir.

HPV ile sözleşme yapma olasılığını en aza indirmek için aşağıdaki uzman önerilerine uyulmalıdır:

 • sıcak ve nemli olan yerlerde (sauna, yüzme havuzu, ortak duş) çıplak ayakla yürümeyin: bu yerler virüsler ve bakteriler için en uygun yaşam alanıdır.
 • Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın (HPV enfeksiyonu ve enfeksiyon olasılığını% 70 azaltır), yanlışlıkla yakın ilişkilerden kaçının.
 • Güzellik salonlarının seçimine dikkat edin, kısırlığın "kaygan" olduğu düşünülen yerlerden kaçının.
 • HPV virüsü bulaşmış bir kişinin hijyenik malzemeleri (diş fırçası, el bezi, saç fırçası vb. ) ve giysilerini kullanmayın.
 • Bağışıklığın azalmasına neden olacak şekilde soğuk algınlığını zamanında tedavi edin.
 • Hormonal kontraseptif kullanımının bir doktorla koordine edilmesi zorunludur: hormonal dengesizliğe yol açabilir.

HPV enfeksiyonundan kaçınmak, kötü alışkanlıklardan vazgeçmek, hafif egzersiz yapmak, temiz havada düzenli yürüyüş yapmak, diyette yeterli miktarda vitamin ve mineral sağlamak ve kişisel hijyen kurallarına uymak gibi sağlıklı bir yaşam tarzının kurallarına yardımcı olacaktır.

Sonuç

Papillomları çıkarmak için hangi yöntemi seçeceğine herkes kendisi karar verir. Sadece bunun vücuttaki mevcut bozukluklarla ilgili bir sinyal olduğunu hatırlamanız gerekir.

Bu nedenle, önce bir doktora görünmeli ve tıbbi muayene yaptırmalısınız. Sonuçta, viral etiyoloji hastalıkları içeriden tedavi gerektirir.