Plantar siğil. Patolojinin nedenleri, tedavisi

siğil nedir

Plantarsiğiller, insan papilloma virüsünün neden olduğu küçük büyümeler şeklinde epitel hücrelerinin iyi huylu büyümeleridir. Bu belirtiler doğrudan ayağın veya ayak parmaklarının destekleyici bölgelerinde lokalizedir.

İlginç gerçekler:

 1. İstatistiklere göre, plantar siğillerin tezahürü en çok 20 ile 30 yaşları arasında görülmektedir.
 2. Çoğu durumda (% 50'den fazla) plantar siğiller herhangi bir tedavi olmaksızın kendiliğinden iyileşebilir.
 3. Çeşitli kaynaklara göre, HPV taşıyıcıları (insan papilloma virüsü) dünya nüfusunun yüzde 70 ila 90'ını oluşturmaktadır.
 4. Plantar siğiller halk arasında "diken" olarak adlandırılır. Bu yorum, üzerine basılması acı veren dikenler ile ilişkilidir.
 5. HPV tiplerinin çoğu cildi etkiler.

Siğillerin nedenleri

Siğil, insan papilloma virüsünün neden olduğu viral bir deri hastalığıdır.

Bu virüsün yaklaşık yüz çeşidi vardır. Vücudun aşağıdaki gibi koruyucu özellikleri sayesinde insan vücuduna girebilir ve uzun süre kendilerini göstermezler:

 • bağışıklık;
 • fagositoz (vücudun spesifik olmayan bir savunma reaksiyonudur, yani vücuda patolojik bir ajan girdiğinde fagositler onu sarar ve yok eder).

İnsan papilloma virüsüne yakalanma riski aşağıdaki faktörlere bağlıdır:

  bir insan taşıyıcıda
 • virüs aktivitesi;
 • temasın niteliği (doğrudan veya dolaylı temas);
 • enfekte bir kişinin bağışıklık durumu.

İnsanların% 70 - 90'ı insan papilloma virüsü taşıyıcısıdır, ancak bir siğilin ortaya çıkıp çıkmaması bağışıklık durumuna bağlıdır. Vücut direnci azalmış kişiler, siğillerin tezahürüne daha yatkındır. Ayrıca, vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açan olumsuz faktörlerden (örneğin, stres, yorgunluk, uykusuzluk, kötü hijyen) etkilendiği durumlarda da siğil gelişme riski artar.

Papilloma virüsü, siğilli bir kişiyle, örneğin bir el sıkışma, paylaşılan eşyalar (havlu, terlik) yoluyla temas yoluyla bulaşabilir;

İnsan papilloma virüsü enfeksiyonu için aşağıdaki önceden belirleyici faktörler vardır:

 • bacakların terlemesi (cilt gevşer ve çeşitli enfeksiyonların bunun yoluyla penetrasyonu kolaylaştırılır);
 • Sık sık yıkama, temizleme (Çeşitli deterjanlarla sık sık cilt tahrişi, cildin koruyucu bariyerini yok eder ve böylece virüsün penetrasyonunu kolaylaştırır)
 • deri veya mukoza zarının mikro travması (enfeksiyonun vücuda girmesi için giriş kapısıdırçatlaklar, çizikler, sıyrıklar);
 • ayak derisinin sürtünmesine neden olan rahatsız edici sıkı ayakkabılar (nasırlar, sıyrıklar da enfeksiyonun vücuda girmesi için bir giriş kapısıdır);
 • ayak epitelinin yetersiz beslenmesine yol açan hastalıklar (örneğin, diabetes mellitus, ateroskleroz);
 • virüs enfeksiyonu, pedikür aletleri aracılığıyla gerçekleşebilir (, aletler dezenfekte edilmediyse);
 • hamamlar, saunalar veya yüzme havuzları (ayakların muhtemelen enfekte bir zemin yüzeyiyle doğrudan temas ettiği yerler).

İnsan cildi epidermis, dermis ve subkütanöz yağdan oluşur. Deri dokusuna nüfuz eden insan papilloma virüsü, epidermisin bazal tabakasını etkiler. Daha sonra çoğalarak, virüsten etkilenen hücreler epidermisin tüm katmanları boyunca yükselir ve epitelin yüzeysel stratum korneumunda lokalize olur ve kendilerini pürüzlü ve keratinize cilt ile dışa doğru gösterir.

İnsan papilloma virüsü

insan papilloma virüsü

HPV, organların mukoza zarlarını (genellikle cinsel organlar) ve cildin epitel hücrelerini etkileyen papovavirüs ailesinin bir enfeksiyonudur. Papilloma virüsü, insan vücudunun bir hücresine sokulduğunda yeni virüs parçacıkları üretmesini sağlayan DNA (deoksiribonükleik asit) içerir.

Tüm HPV türleri kabaca iki gruba ayrılabilir:

  onkojenik özelliklere sahip
 • papillomavirüsler;
 • Onkojenik özelliklere sahip olmayan
 • papillomavirüsler.

Not:onkojenik özellikler, kötü huylu tümörlerin oluşumuna katkıda bulunur.

Bugün yüzden fazla insan papilloma virüsü türü vardır. Plantar siğiller, kural olarak, birinci HPV tipinden kaynaklanır, bazı durumlarda oluşumları ikinci ve dördüncü türleri (onkojenik olmayan papillomavirüsler) provoke edebilir.

HPV genellikle seks yapan her insanda bulunur. Her on kişiden sekizinde bu virüs bulaşmaktadır. Tüm HPV türleri arasında 6, 11, 16 ve 18 en tehlikeli olarak ayırt edilir. Papilloma, kondiloma ve kansere neden olabilen bu HPV türleridir.

Belirtiler ve siğillerin ayaklarda nasıl göründüğü

Dokulara nüfuz eden insan papilloma virüsü, pasif veya aktif durumda olabilir.

 • Pasif durum, epidermisin bazal tabakasında bulunan virüsün, epitelin stratum korneumuna ulaşmadan yavaşça çoğalması, dolayısıyla bu durumun dışa doğru tezahür etmemesiyle karakterize edilir.
 • Aktif bir durum, virüsün aktif olarak gelişmesi ve epidermisin üst katmanlarına yükselmesi, birçok semptomla kendini göstermesi ile karakterize edilir.
Özellik Soldur Fotoğraf
Parlak yüzey Başlangıçta plantar siğil parlak bir plak olarak görünür, ardından yüzeyi keratinize olur, pürüzlü ve kalınlaşır. siğillerin ilk semptomları
Boyutlar Plantar siğillerin boyutları bir ila iki santimetre arasında değişir ve epitel yüzeyinin üzerinde bir ila üç milimetre yükselir. Çoğu zaman siğiller oval veya yuvarlaktır. Anne ve kız siğil kavramı da vardır. Anne siğili önce ortaya çıkar ve en büyüğüdür; kural olarak, çevresinde daha küçük yavru siğiller oluşabilir. Zamanla anne ve kızı siğiller birleşerek büyük lezyonlar oluşturabilir.
Acı Plantar siğil, ağırlığın çoğunun bulunduğu ayak üzerindedir. Siğil, taban ile kemikler arasında sıkışır ve bu da çevredeki dokunun sertleşmesine neden olur. Bu siğiller çoğu durumda siğilin ayaktaki sinirleri sıkıştırarak yürürken ağrıya neden olmasından dolayı çok ağrılıdır.
Renkli Çoğu siğil rengi açık kahverengi veya sarı-beyazdır.
Siyah Noktalar Stratum korneum siğil yüzeyinden çıkarılırsa, etkilenen bölgenin yatağında bu bölgedeki kanayan kılcal damarların tromboze olması nedeniyle oluşan koyu lekeler görünebilir. Bu özellik, plantar siğilin mısır ve nasırlıklardan ayırt edici bir özelliğidir.

Tabandaki siğillerin giderilmesi

plantar siğillerin giderilmesi

Şu anda plantar siğiller için birçok etkili ve güvenli tedavi vardır. Bununla birlikte, bazı durumlarda, insan papilloma virüsünün epidermisin en derin katmanlarına (bazal katmana) girmesi nedeniyle siğilin güvenilir bir şekilde çıkarılmasının karmaşık olduğu unutulmamalıdır.

Aşağıdaki durumlarda bir siğil tedavisi gereklidir:

 • siğil ağrıyor;
 • siğil kanıyor;
 • büyük siğil;
 • siğilin rengi eşit değil (örneğin, içinde lekeler belirdi);
 • siğilin hızlı bir büyüme oranı vardır.

Plantar siğilleri gidermek için aşağıdaki yöntemler vardır:

 • kriyo-tahribat;
 • lazer pıhtılaşması;
 • elektrokoagülasyon;
 • radyo dalgası ameliyatı;
 • cerrahi eksizyon.

Cryodestruction

Bu yöntem, siğilin eksi 196 derece sıcaklıkta sıvı nitrojene maruz bırakılmasını içerir. Cryodestruction, siğil donduğunda, virüslerden etkilenen deri alanının yok edilmesi ve ardından vücudun bağışıklık güçlerinin uyarılması ile karakterize edilir. Bununla birlikte, siğil ortaya çıkarsa ve altı aya kadar devam ederse, çıkarılmasının etkinliğinin% 84 olduğu unutulmamalıdır. Altı aydan uzun süredir var olan siğillerin giderilmesinin etkinliği% 39'a düşürülürken.

Cryodestruction prosedürü gerçekleştirilebilir:

 • genellikle (siğil çevresinde iki milimetre çapında hafif bir hale görünene kadar sıvı nitrojen uygulanır);
 • agresif bir şekilde (siğil etrafında hafif bir hale göründükten sonra, sıvı nitrojen beş ila yirmi saniye daha uygulanmaya devam ediyor).

Araştırmalar, siğili dondurmanın agresif yönteminin geleneksel yönteme göre daha etkili olduğunu, ancak dezavantajının daha acı verici olduğunu göstermiştir.

Maruz kalma yerindeki siğili çıkardıktan sonra deride hiperemi (kızarıklık) ve ardından ödem oluşur. Birkaç saat sonra, etkilenen bölgede bir kabarcık oluşur (hemorajik veya seröz sıvı içerebilir) ve mesane kuruduktan yaklaşık altı ila yedi gün sonra yerinde bir kabuk oluşur ve iki hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

Siğili çıkardıktan sonra şu yönergeleri izleyin:

 • siğil bölgesinde oluşan bir blister açılmamalıdır;
 • etkilenen alan yapışkan bantla kapatılmamalıdır;
 • etkilenen bölgenin mekanik hasarını ve kontaminasyonunu önlemek için, maruz kalınan bölgeyi aşağı çekmeden steril bir bandajla sarmanız önerilir;
 • etkilenen bölgenin günde iki kez% 2 salisilik alkol ile tedavi edilmesi önerilir;
 • , maruziyet bölgesine su girmesini önlemeye çalışın.
Metodun Avantajları Yöntemin dezavantajları
doku iz bırakmadan iyileşir sıvı nitrojene maruz kalma yüzeysel olarak ortaya çıkarsa, yüksek bir tekrarlama olasılığı vardır (yeniden oluşum) siğiller
prosedür lokal anestezi kullanılmadan gerçekleştirilir prosedürden sonra yerel hipo- veya hiperpigmentasyon meydana gelebilir
Bu yöntemle bir siğilin giderilmesi bir ila iki dakika sürer daha derin koterizasyon meydana gelirse, yara izi riski vardır

Lazer pıhtılaşması

Lazer ışınıyla siğillerin giderilmesi günümüzde en yaygın tedavi yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, etkilenen alanın katman katman koterizasyonu ile karakterize edilir ve bu, pozlama derinliğini kontrol etmenizi sağlar. Ayrıca, bir siğil çıkarılırken, lazer ışını eşzamanlı olarak damarları lehimleyerek, maruziyet bölgesinde kanamanın gelişmesini önler.

Aşağıdaki lazer koagülasyon yöntemleri mevcuttur:

 • Karbondioksit (CO2) - lazer.Siğil, kızılötesi ışığa maruz kalır (dalga boyu 10 600 nm). Bu tedavi yönteminin dezavantajı doku koterizasyonunun seçici olmaması, yani sağlıklı dokuya zarar verme olasılığının olmasıdır. Karbondioksit lazer kullanarak plantar siğillerin uzaklaştırılmasının etkinliği% 70'tir.
 • Erbium lazer.Bu yöntem, doku epitelizasyonundan sonra yara izi olasılığını önemli ölçüde azaltan, 2940 nm'lik daha kısa bir dalga boyu ile karakterize edilir. Bu tedavi yönteminin etkinliği% 75'tir.
 • Darbeli boya lazeri.Bu yöntem, siğildeki genişlemiş kılcal damarların yok edilmesinin meydana geldiği enerjinin seçici absorpsiyonu (dalga boyu 586 nm) oksijenli hemoglobinin yanı sıra, etkili iyileşmeye katkıda bulunan bağışıklık sisteminin uyarılması ile karakterize edilir. Bu tedavi yönteminin etkinliği yaklaşık% 95'tir.

Lazer tedavisinden sonra, etkilenen bölgede yedi ila on gün içinde kendiliğinden kaybolan bir kabuk oluşur. Kabuğun yırtılması ve ayrıca bir şeyle (merhemler, kremler, alkol solüsyonları) yağlanması tavsiye edilmez. Ayrıca işlemden sonraki ilk birkaç gün temas yerinde sudan kaçınılmalıdır.

Metodun Avantajları Yöntemin dezavantajları
doku iz bırakmadan iyileşir bu yöntemin dezavantajları yalnızca prosedürün yüksek maliyetini içerir
hızlı doku iyileşmesi
düşük tekrarlama riski (tekrar)
sağlıklı dokuyu neredeyse hiç etkilemez

Elektrokoagülasyon

Bir plantar siğil, yüksek frekanslı bir akıma maruz kalır. Etkilenen bölgenin koterizasyonu lokal anestezi altında yapılmalıdır. Derinin etkilenen bölgesine uygulanan bir pıhtılaşma halkası sayesinde siğile bir elektrik akımı uygulanır ve bu da ölümüne neden olur. Ayrıca, yüksek sıcaklıkların etkisi, kanamanın gelişmesini önleyen damarların lehimlenmesine yol açar.

İşlemden sonra, maruziyet bölgesinde on gün içinde kendiliğinden kaybolan yoğun bir kabuk oluşur.

Siğili çıkardıktan sonra şu yönergeleri izleyin:

  İyileşme döneminde
 • , etkilenen cilt bölgesine su veya sabun bulaştırmamaya çalışın;
 • oluşan kabuğa dokunulmamalı veya yırtılmamalıdır;
 • İlk yedi ila on gün içinde, maruz kalınan bölgenin günde bir veya iki kez antiseptik ile tedavi edilmesi önerilir.
Metodun Avantajları Yöntemin dezavantajları
prosedürün mevcut maliyeti küçük, sığ siğiller için
taşmayı önler doku iyileşmesinden sonra cildin derin katmanlarına uygulandığında bir iz kalabilir
prosedür birkaç saniyeden bir dakikaya kadar sürer yüzeysel siğil giderme nükse neden olabilir

Radyo dalgası ameliyatı

Bu tedavi yöntemi, yüksek frekanslı (3. 8 - 4. 0 MHz) radyo dalgaları yayan özel bir elektrot kullanılmasını içerir. Plantar siğil üzerinde yüksek sıcaklıklara maruz kalma, papilloma virüsünden etkilenen hücrelerin buharlaşmasına neden olur. Ayrıca kan damarlarının koterizasyonu nedeniyle bu yöntemin kullanılması kanamanın gelişmesini engeller. Maruz kaldıktan sonra, cildin etkilenen bölgesinde yedi ila on gün içinde kendiliğinden kaybolan bir kabuk oluşur.

İyileşme döneminde kontrendikedir:

  İşlemden sonraki ilk iki gün içinde
 • yakı bölgesini ıslatmamalısınız;
 • yedi ila on gün içinde kabuğu soyun.
Metodun Avantajları Yöntemin dezavantajları
etkilenen bölgeye maruz kaldığında, sağlıklı doku pratikte etkilenmez prosedürün yüksek maliyeti
doku iyileşmesinden sonra minimum yara izi riski vardır
tedaviden sonra düşük remisyon riski (yüzde iki ila beş)

Cerrahi eksizyon

Bu yöntem, siğilin lokal anestezi altında bir neşter ile alınmasıyla karakterizedir. Etkilenen bölgenin eksizyonundan sonra, yedi ila on gün sonra alınan dikişler uygulanır.

Metodun Avantajları Yöntemin dezavantajları
büyük siğilleri yok etmek için kullanılır Dikişler çıkarıldıktan sonra etkilenen bölgede yara izi kalabilir
remisyon riski var (semptomların kaybolması) siğiller

Siğil giderildikten sonra etkilenen cilt bölgesine bakım yapmanın genel ilkeleri:

 • bir kabuk oluşursa, dokunulmamalı veya yırtılmamalıdır;
 • etkilenen bölgeye su girişini sınırlandırır;
 • siğili çıkardıktan sonra, bölgeyi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmak imkansızdır;
 • etkilenen cilt bölgesine hiçbir kozmetik ürün (krem ​​veya losyon gibi) uygulanmamalıdır;
 • siğil giderildikten sonra bir ila iki ay boyunca halka açık saunalara, hamamlara veya yüzme havuzlarına gitmeniz tavsiye edilmez;
 • siğili çıkardıktan sonra, dokuların hızlı yenilenmesini (iyileşme) destekledikleri ve ayrıca vücudun savunmasını canlandırdıkları için A, C ve E vitaminlerinin kullanılması tavsiye edilir.

Not:Siğil giderildikten sonra komplikasyonlar ortaya çıkarsa (etkilenen bölgede iltihaplanma, uzun süreli iyileşme, yara izi), mümkün olan en kısa sürede doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Tüm tedavi yöntemleri için prosedürün kontrendikasyonları şunlardır:

 • diabetes mellitus;
 • kötü huylu tümörlerin varlığı;
 • hamilelik;
 • siğil yakınında bulaşıcı ve iltihaplı hastalıklar;
 • herpes alevlenmesi;
 • artan vücut ısısı;
 • yüksek tansiyon (100 milimetre cıva için 140'ın üzerinde).

Siğillerin ameliyatsız tedavisi

Tek ve sığ plantar siğiller için geleneksel tedavi yöntemlerinin kullanılması önerilir.

Kullanılan aracın adı Yemek Pişirme Uygula
Asetik asit Doğru dozu uygulamak için% 70 asetik asit, vazelin satın almanız ve bir pipet hazırlamanız gerekir. Asetik asit kullanmadan önce siğil çevresindeki sağlıklı cilde vazelin sürün.
Daha sonra bir pipet yardımıyla siğile bir damla asetik asit uygulanmalıdır. Bu yöntem siğil yok olana kadar günde bir kez kullanılmalıdır.
Sarımsak infüzyonu Üç diş sarımsağı doğramak ve ardından elde edilen kaynar su kütlesini (50 ml) dökmek gerekir. Bir saat sonra ortaya çıkan infüzyon filtrelenmeli ve kullanılmalıdır. Oluşum tamamen kaybolana kadar günde bir kez elde edilen infüzyonla siğil alanını yağlayın.
Tuzlu çözelti Bir çorba kaşığı tuzu ılık suda (100 ml) çözün ve bir çorba kaşığı sirke (% 9) ekleyin. Elde edilen çözelti iyice karıştırılmalı ve daha sonra bir erik özü içine daldırılmalı ve iki saat demlenmelidir. Zaman geçtikten sonra, erikleri çözeltiden çıkarmak ve bir yulaf ezmesi haline getirmek gerekir.
Ortaya çıkan erik lapası siğile uygulanmalıdır.
Güvenli bir uyum için ayağı sarın ve üzerine bir çorap koyun.
Bu kompres iki ila üç saat bekletilmelidir. Siğil tamamen yok olana kadar işlem her gün tekrarlanmalıdır.
Pelin infüzyonu Bir bardak sıcak suya (250 ml) üç yemek kaşığı kuru pelin ekleyin, üzerini kapatın ve iki saat demleyin.
Ortaya çıkan çözüm, siğiller çıkana kadar ayağın etkilenen bölgelerine günde üç ila dört kez uygulanmalıdır.
Limon kabuğu infüzyonu İki limonun kabuğunu çıkarmanız ve ezilmiş 1 litrelik bir kavanoza koymanız gerekir. Ardından kaba 100 ml% 9 sofra sirkesi ekleyin ve kavanozu sıkı bir kapakla kapatın. İçerikler, kavanozu periyodik olarak çalkalayarak bir hafta boyunca infüze edilmelidir. Sürenin sonunda infüzyon filtrelenmelidir. Ortaya çıkan infüzyon, tamamen yok olana kadar günde iki kez siğiller ile nemlendirilmelidir.
Sarı kantaron kaynatma Bir bardak su için (250 ml) bir çorba kaşığı doğranmış St. John's wort ekleyin ve 15 dakika kısık ateşte pişirin. Pişirdikten sonra et suyu soğutulmalı ve ardından süzülmelidir. Ortaya çıkan et suyu ile, siğilleri tamamen yok olana kadar günde üç ila dört kez yağlamanız gerekir.
Not:Herhangi bir yan etki durumunda derhal doktorunuza danışmalısınız.

Şu anda kırlangıçotu, plantar siğillerin tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu bitkinin sarı-turuncu bir şifalı suyu var.

Celandine, aşağıdaki tıbbi özelliklere sahiptir:

 • bakterisit (gizli mikroorganizmaların ölümüne neden olur);
 • anti-enflamatuar;
 • spazm önleyici;
 • choleretic;
 • antiviral;
 • yara iyileşmesi;
 • dağlama;
 • antipruritik;
 • kırlangıçotu ayrıca A ve C vitaminleri içerir.

Plantar siğilleri tedavi ederken, etkilenen cilde günde iki ila üç kez siğiller tamamen yok olana kadar sürülmesi gereken taze kırlangıçotu suyu kullanılır. Kırlangıçotu uygulamadan önce ayaklarınızı sıcak suda iyice buharlaştırmanız ve siğilin keratinize olmuş kısmını süngertaşı ile uzaklaştırmanız önerilir.

Plantar siğillerin tedavisinde kırlangıçotu aşağıdaki terapötik etkilere sahiptir:

 • yürürken ağrıyı azaltmaya yardımcı olur;
 • siğilin kurumasını ve kabuk oluşumunu hızlandırır;
 • , A ve C vitaminlerinin içeriğinden dolayı yerel bağışıklık tepkilerini uyarır.

Celandine ayrıca HPV'nin duyarlı olduğu çeşitli asitler (askorbik, süksinik, malik, sitrik) içerir.

Plantar siğillerin tedavisinin etkinliğini iyileştirmek için aşağıdaki önerilere uyulmalıdır:

 • ayaklar için günlük hijyen prosedürlerini uygular;
 • vitaminleri bağışıklık sistemini güçlendirmek için düzenli olarak kullanılmalıdır (örneğin, A, E, C vitaminleri);
 • bireysel ayakkabılar kullanın (örneğin, ev terlikleri);
 • ayakların kuru cildi ile düzenli olarak nemlendirici ve besleyici ayak kremleri kullanmak gerekir;
 • halka açık yerlerde (banyo, sauna veya yüzme havuzu) kişisel terlikler kullanılmalı ve çıplak ayaktan kaçınılmalıdır;
 • doğru ayakkabıyı dikkatlice seçin (örneğin, doğru beden, doğal malzemeler);
 • Ayaklarda aşırı terleme olması durumunda kurutucu maddeler kullanılmasının yanı sıra hava durumuna göre ayakkabı seçmeye çalışmak gerekir.