Vücudun ve yüzün derisindeki papillom çeşitleri

Papillomlar, deri ve mukoz membranlarda lokalize olan iyi huylu neoplazmalardır. İnsan papilloma virüsünün (HPV) aktivasyonundan kaynaklanırlar ve birçok farklı tiptedirler. Bazıları zararsızdır ve yalnızca kozmetik bir kusur yaratır, diğerleri potansiyel olarak tehlikelidir ve kanserli bir tümöre dönüşebilir.

Papillomların menşe mekanizması

Belirli bir neoplazm türünün ortaya çıkışı, bir kişinin hasta olduğu virüsün türüne bağlıdır. Büyümelerin taşıyıcı için büyük bir tehlike oluşturmadığı ve oldukça onkojenik olduğu düşük onkojenik suşlar arasında ayrım yapın. Neoplazmalar, eylemi aşırı hücre bölünmesine yol açan ve bunun sonucunda büyümenin yavaş yavaş büyüdüğü papilloma virüsü nedeniyle ortaya çıkar.

"Güvenli" papillomlar genellikle ciltte meydana gelirken, en rahatsız edici olanı mukoza zarında lokalizedir.Bu tür neoplazmalar genellikle yüksek oranda onkojenik virüs türlerine neden olur. Kadınlar için genital bölgede büyümelerin ortaya çıkması rahim ağzı kanseri için tehlikeli olabilir.

Parmakta siğil

Yaygın papillomlar (siğiller)

HPV'nin en yaygın belirtilerinden biri, halk arasında "siğiller" olarak bilinir. Görünüşleri genellikle temasla ve günlük yaşamla bulaşan düşük onkojenik suşların etkisinden kaynaklanmaktadır.

Siğiller genellikle parmaklarda, avuç içlerinde, tabanlarda veya ayaklarda görülür.

Dıştan, homojen yapılara sahip küçük papiller neoplazmalara benziyorlar. Sıradan papillomlar dokunuştan yumuşaktır, hastalığın başlangıcında pigmentasyonları zayıftır: renk pratik olarak vücut renginden farklı değildir.

Ancak hastalık ilerledikçe büyüme büyür ve koyulaşmaya başlar. Bazen saç, siğilin merkezinde büyüyebilir.

Filiform papillomlar

Bu tür papillomlar, neoplazmın deri yüzeyinin üzerinde çıkıntı yaptığı küçük bacaklar nedeniyle adını aldı. Büyüme, uzun bir şekil ile ayırt edilir ve yaklaşık 5 mm'lik bir boyuta sahiptir. Çoğu zaman, papillomlar en ince cildin olduğu yerlerde lokalizedir:

 • göğüs;
 • boyun;
 • göz kapakları;
 • kasık bölgesi;
 • koltuk altları.

Filiform papillomlar 45 yaşın üzerindeki hastalar için daha tipiktir, ancak bazen genç insanlarda görülürler. Büyüme, hastalık ilerledikçe büyüme eğilimindedir.Yavaş yavaş daha fazla gerilmeye başlarlar.

Papillomların başı sarı veya pembedir, belirgin bir pigmentasyon yoktur. Nadiren keratinize bir neoplazm bulunur. Travma ile ağrı görülmez. Hasar görmüş filiform papilloma bölgesinde birkaç tane daha görünebilir. Büyüme yüzde yerleşmişse, ovalama veya fırça kullanmayı bırakmanız önerilir. Koltuk altı bölgesinde, papillomlar sıklıkla jiletle yaralanır ve bu da hastanın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Düz papillomlar

Düz papillomlar

Bu papillom formu da ciltte lokalizedir ve küçük plaklara benzer. Düz papillomların sarımsı bir tonu vardır, boyut 1-2 mm'yi geçmez. Yapısal olarak büyümeler yoğundur, kökleri deri altında bulunur. Bu nedenle, hasar veya baskı anında ağrı oluşabilir. Ayrıca, bu yapısal özellik bazen birikintinin giderilmesinden sonra iz bırakır.

Düz papillomların ortaya çıkmasına eşlik eden tipik semptomlar:

 • büyüme çevresindeki deride kızarıklık;
 • kaşıntı;
 • dokunulduğunda ağrı;
 • iltihabı.

Genellikle yüzde veya ellerde büyümeler görülür, ancak bazen cinsel organlarda meydana gelir. Kadınlarda genellikle labia majorada, erkeklerde skrotum veya anüste yerleşirler. Düz papillomlar, travmatize olduklarında hızla boyut olarak artar ve kanarlar.

Genital siğiller

Genital siğiller

Bu büyümeler genellikle kasık veya mukoza zarında bulunur. Sadece korunmasız cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan HPV suşlarından kaynaklanır. Çoğu zaman şuna çarpıyorlar:

 • vajina;
 • vulva;
 • serviks;
 • anüs bölgesi;
 • skrotum;
 • penis.

Büyümeler ince papillalara benzer, küçüktürler - 2-3 mm. Genellikle virüs, tek bir neoplazmın ortaya çıkmasıyla sınırlı değildir. Siğiller, aynı anda birkaç büyümenin ortaya çıkması ve yavaş yavaş birbirleriyle birleşmesiyle karakterize edilir. Neoplazmalar hızla büyür ve büyür. Şu anda, şekilleri karnabahar salkımına benzemeye başlar.

Genital siğiller, en tehlikeli papillom türlerinden biri olarak kabul edilir.Kötü huylu bir tümöre dejenere olabilen bu büyümeler olmasının yanı sıra, onlara genellikle bir enfeksiyon katılır. Ayrıca, neoplazmalar çıkarıldıktan sonra nüksetme eğilimindedir, bu nedenle hastaların HPV konsantrasyonunu kontrol etmek için düzenli muayenelere tabi tutulması gerekecektir.

Nadir durumlarda, mide duvarları veya rektum gibi iç organlarda kondilomlar oluşabilir. Bu durumda, bir neoplazmın varlığını kendi başınıza teşhis etmek imkansızdır. Spesifik semptomların olmaması, hastalığın tanı ve tedavisinde sorun haline gelebilir.

Lewandowski-Lutz papillomları

Oldukça nadir görülen bir papilloma türü. Çoğu zaman ayaklarda ve ellerde görülürler. Büyümelerin ayırt edici bir özelliği düzensiz kenarlardır. Genellikle kahverengidirler, ancak bazen koyu kırmızı bir tonları olabilir. Hastalığın bu formu, neoplazmaların kötü huylu olanlara dejenerasyonuna da katkıda bulunabilir, bu nedenle hastalar mümkün olan en kısa sürede bir doktora başvurmalıdır.

Plantar siğiller

Plantar siğiller

Bu büyümeler çocuklar ve ergenler için daha tipiktir, yetişkinlikte nadiren görülür. Rahatsız ayakkabılar nedeniyle tabana travmanın eşlik ettiği, bağışıklığın azalmasına vücudun ortak bir reaksiyonu olarak kabul edilir. Genel nasırlardan farklı olarak, siğil pürüzlüdür ve pürüzlü kenarlara sahiptir. Ayrıca, cilt deseni nasır üzerinde açıkça görülebilir.

Plantar siğiller, deri yüzeyinde küçük bir nokta ve deri altı olarak büyüyen geniş bir taban ile karakterizedir. Genellikle yürürken sürekli aşınma nedeniyle tamamen keratinize olur. Zamanla büyüme artar, sıkılır veya dokunulduğunda rahatsızlık ve ağrıya neden olur.

Yapının doğası gereği siğilin çoğu içeride olduğu için ciltten çıkarılması zordur. Bu nedenle, çıkarıldıktan sonra genellikle dikiş atılması gerekir ve işlem yerinde iz kalabilir.

Juvenil papillomlar

Enfeksiyonlar genellikle doğum sırasında meydana geldiği için 5 yaşın altındaki küçük çocuklarda görülür. Hamile bir kadın papilloma virüsü taşıyıcısıysa ve vajinal bölgede genital siğiller varsa, çocuğun enfekte olma olasılığı yüksektir.

Larinkste papillomlar

Deri üzerinde bulunan juvenil papillomlar tehlikeli değildir. Bununla birlikte, gırtlakta da lokalize olabilirler ve bu da bebeğin nefes almada güçlük çekmesine neden olabilir. İlk aşamada, hiçbir hastalık belirtisi görülmez. Bir süre sonra aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • boğazda bir yumru hissi;
 • tükürük veya yiyecek yutma güçlüğü;
 • solunum fonksiyonunda bozulma.

Daha büyük çocuklarda, bağ hasarının karakteristik bir işareti olan seste değişiklikler meydana gelebilir. Papillomlar büyüyebilir ve astım ataklarına neden olabilir, bu da bir gün solunumun tamamen kesilmesine neden olabilir.

Papillomatoz

Papillomatoz, neoplazmların sayısının çarpıcı biçimde arttığı ve tüm vücuda yayıldığı bir durumdur. Aynı zamanda genelleştirilmiş papilloma virüsü olarak da adlandırılır. Genellikle genital bölgede ellerde, yüzde büyük miktarda papillom birikimi meydana gelir. Mukoza zarları alanında veya iç organlarda meydana gelen papillomatoz, insanlar için potansiyel olarak tehlikelidir.

Larinks bölgesinde juvenil papillomlar görüldüğünde papillomatozdan en sık bahsedilir. Aşırı büyüme eğiliminde olanlar onlardır.

Papillomların teşhisi

Sonuç

Nispeten güvenli papillom formları olmasına rağmen, her birinin bir uzman tarafından düzenli muayeneye ihtiyacı vardır. Bu, büyümelerini kontrol altında tutmaya ve gerekirse derhal ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Ek olarak, neoplazmaların varlığının, aynı zamanda zamanında tedavi gerektiren papilloma virüsü ile enfeksiyonun bir göstergesi olduğunu hatırlamak önemlidir.