Papilloma virüsü: nasıl bulaşır ve enfeksiyondan nasıl korunulur

İnsan papilloma virüsü

Papilloma virüsü insan vücudunda uzun süre kalabilir ve hiçbir şekilde kendini göstermeyebilir. Sadece bağışıklık sistemi zayıfladığında devreye girer. Çoğu durumda, enfeksiyon belirli bir tehlike oluşturmaz, ancak bazı suşları, belirli faktörler altında, onkolojik hastalıklara dönüşebilir. Ve bu zaten insan yaşamı için bir tehdit oluşturuyor. Patojen mikroorganizmadan tamamen kurtulmak imkansızdır. Bu nedenle, HPV enfeksiyonu riskini azaltmak için insan papilloma virüsünün nasıl bulaştığını bilmek çok önemlidir.

Virüsün özellikleri ve taşınması

İnsan papilloma virüsü, ciltte ve mukoza zarlarında iyi huylu neoplazmaların oluşumuna neden olur. Yüzeyin birkaç milimetre üzerinde çıkıntı yapan bir papillaya benziyorlar. Kural olarak, vücudun savunması zayıfladığında böyle bir büyüme ortaya çıkar. Genellikle kişi sessizce yaşar ve şimdilik “Ben taşıyıcı olabilirim ya da olmayabilirim” bile düşünmez. Papillomlar neden oluşur?

 • sık hipotermi veya aşırı ısınma;
 • eşlik eden hastalıkların varlığı;
 • yetersiz beslenme;
 • kötü alışkanlıkların varlığı;
 • sık stres, depresyon, fazla çalışma;
 • vitamin, mineral ve diğer besin maddelerinin eksikliği.

Dünya sakinlerinin% 90'ı papilloma virüsünün taşıyıcılarıdır. İnsan papilloma virüsünün bulaşıcı olup olmadığı sorusu hemen ortaya çıkıyor. Cevap Evet. Hiç kimse enfeksiyona karşı% 100 sigortalı değildir. Bu nedenle, HPV (Human Papillomavirus) ile nasıl enfekte olabileceğinizi bilmek çok önemlidir.

İnsan papilloma virüsü nasıl bulaşır

HPV'ye yakalanma olasılığının çok yüksek olduğu göz önüne alındığında, soru genellikle enfeksiyonun (insan papilloma virüsü) nasıl bulaştığı sorusudur. Bu sorunun cevabını bilmek, enfeksiyon riskini önemli ölçüde azaltabilir. Patojen mikroorganizmalar kişiden kişiye bulaşmaktadır. Bunlar en yaygın enfeksiyon yollarıdır. İletişim enfeksiyon yöntemleri:

 • Cinsel yolla bulaşan HPV patojeni (seks yaparak). Çoğu zaman, bir onkojenik mikroorganizmanın yayılması bu şekilde gerçekleşir. Örneğin, HPV 16 ve 18 gibi 16 ve 18 tip suşlar, onkolojik hastalıklara dönüşebildikleri için yaşamı tehdit edicidir.
 • İletişim enfeksiyon yöntemleri. Bir insanı dokunarak, sararak, öperek enfekte edebilirsiniz. Virüs vücuda derideki hasar, mikro çatlaklar yoluyla girer. Bu nedenle, vücutlarında bir siğil görürseniz (bulaşıcı olup olmadığından şüphe ediyorsanız) insanlarla yakın temasa geçmenize gerek yoktur.

İletim yolları yerel de olabilir. Bu şekilde nasıl enfeksiyon (papilloma) kapabilirsiniz:

Yeni doğmuş bir bebek HPV ile enfekte olabilir
 • kişisel hijyen ürünleri (havlu, el bezi, diş fırçası vb. ) aracılığıyla;
 • insan papilloma virüsü giyim yoluyla bulaşabilir (enfeksiyon ciltte lezyonlar yoluyla oluşur);
 • enfeksiyonu halka açık banyolarda, saunalarda (patojen yerde, banklarda vb. olabilir) ortaya çıkabilir.

Hastalık kalıtsal değildir. Bununla birlikte, yeni doğmuş bir bebek de enfekte olabilir. Bir bebek nasıl papilloma alabilir?

 • enfekte bir anneden intrauterin gelişim sırasında;
 • doğum sırasında doğum kanalından.

Hamile kadınların bir patojeni enfekte etmekten veya aktive etmekten kaçınmak için çok dikkatli olmaları gerekir.Sonuçta sadece sağlıkları buna bağlı değil, aynı zamanda bebeğin yaşamına da bağlı.

Human papilloma (HPV), nasıl bulaşır: Aletlerin yetersiz sterilizasyonu nedeniyle tıp merkezlerinde, kuaför salonlarında, güzellik salonlarında enfeksiyon oluşabilir. Bu çok nadiren olur, çünkü bu tür kurumlar kural olarak tüm sağlık standartlarını karşılar, ancak yine de olması gereken bir yer vardır.

Etkilenen kişi bunun farkında bile olmayabilir. Bu nedenle, her yıl rutin teşhis muayenelerinin yapılması tavsiye edilir. Enfeksiyonun nasıl oluştuğu şimdi netleşti. Bu sayede önleyici tedbirler alınabilir ve enfeksiyon önlenebilir.

Cinsel yöntem

Daha önce, iyi huylu bir neoplazm (papilloma virüsü) ile nasıl enfekte olabileceğinizi bulmuştuk. HPV'nin çoğu zaman yakınlık yoluyla (cinsel olarak) bulaştığı ortaya çıktı. Dahası, her tür seksle (vajinal, oral, anal) enfekte olabilirsiniz.Papilloma, hasar görmüşlerse, yakın temas yoluyla (cinsel olarak) mukoza zarlarının teması ile bulaşır. Dahası, daha travmatik olduğu için anal sekste enfeksiyon riski daha yüksektir.

HPV ile cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak

Yakın temas sırasında enfeksiyon riskinin arttığını düşünürsek, şu soru ortaya çıkıyor, eğer bir partner varsa HPV ile seks yapmak mümkün müdür? Dahası, cinsel ilişki sırasında, virüsün onkojenik suşları ile enfeksiyon sıklıkla meydana gelir.

HPV ile seks kabul edilebilir. Ancak bu sırada her zaman bariyer kontrasepsiyonu (prezervatif) kullanmalısınız. İstatistiklere göre koruma, 3 vakadan 2'sinde kadın ve erkeklerde enfeksiyonu önlemeye yardımcı oluyor. Doğum kontrolü yapılmazsa enfeksiyon riski% 90'a yükselir. Yakınlaşan insanlardan biri enfekte ise, patojenin onkojenitesi (HPV'nin varlığı için sağlıklı bir eş) için düzenli olarak tanısal bir muayene yapılması gerekir.

Bununla birlikte, cinsel ilişki sırasında, bir kontraseptif ile bile istenmeyen olaylar ortaya çıkabilir. Seks sırasında büyüme zarar görebilir. Sonuç olarak, yarada başka bir enfeksiyon veya kan zehirlenmesi meydana gelebilir. Ayrıca, neoplazmanın zarar görmesi, kötü huylu hale gelmesine neden olabilir. Dolayısıyla, HPV tedavisi sırasında cinsel ilişkiye girmesinin istenmeyen bir durum olduğu ortaya çıktı.Yaparsanız çok dikkatli olun. Ancak yine de sadece tedaviden sonra bağlantı kurmak daha iyidir. Papillomların çıkarılmasından sonra cinsel yaşam daha az risklidir.

Papilloma virüsünün mastürbasyonla aktive edilebileceğine inanılıyor. İddiaya göre bu, hormonal bozulmanın ve bağışıklık sisteminin zayıflamasının bir sonucu olarak yetersiz bir ilişkidir. Bu görüş yanlıştır. Mastürbasyon, vücudun koruyucu işlevlerini hiçbir şekilde etkilemez.

Oral seks için

HPV oral seks yoluyla kadından erkeğe ve bunun tersi de olabilir. Bu, ciltte ve mukozada mikro hasarlar yoluyla olur. Oral seks yoluyla, çoğunlukla kansere dönüşebilen HPV suşları bulaşır.

Oral seks için bir prezervatif, yalnızca bir oral seks yapılırsa enfeksiyon riskini azaltır. Cunnilingus ile vakaların% 90'ında enfeksiyon önlenemez.

İnsan papilloma virüsü anneden çocuğa bulaşıyor mu?

Yetişkinlerin papilloma virüsü ile en sık nasıl enfekte olduğunu anladık. Şimdi insan papilloma virüsünün anneden çocuğuna bulaşıp bulaşmadığını, nasıl olduğunu ve bebekler için riskinin ne olduğunu anlamak gerekiyor.

Yeni doğmuş bir çocukta, anneye patojenik mikroorganizmanın taşıyıcısı ise, ona dokunmak ve onu öpmek enfeksiyon meydana gelebilir.. Enfeksiyon bebeğin vücuduna deri veya mukoza zarına zarar vererek girer.

Enfeksiyon, fetal gelişim sırasında da ortaya çıkabilir. Enfekte bir kadından fetüsüne. Ayrıca doğum sırasında enfeksiyon meydana gelebilir. Nadir olmasına rağmen, korkunç sonuçları vardır.

HPV öpüşmeyle yayılır

Öpücük ve Kan İçinde

İnsan papilloma virüsü enfeksiyonu nasıl bulaşır?

  tükürük yoluyla
 • ;
 • bir öpücükle;
 • kan yoluyla.

Soru hemen ortaya çıkıyor, HPV öpüşerek bulaşırsa, enfekte bir kişiyi öpebilir misin? Bu karar size bağlıdır. Ağız boşluğunuzda hasar olmadığından (hatta mikroskobik)% 100 eminseniz, öpüşmek tamamen kabul edilebilir. Ancak bu oldukça riskli bir karar. Ağızda hissedilmeyen ve farkında bile olmadığınız lezyonlar olabilir.

Kan yoluyla insan papilloma virüsü enfeksiyonu olasılığı bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Transfüzyon sırasında enfeksiyonun meydana geldiği durumlar olmuştur.Ancak bu, patojenin bu şekilde bulaşabileceğinin bir kanıtı değildir.Belki de bu vakalardaki enfeksiyon, kötü sterilize edilmiş aletlerle yapılmıştır.

Ev yolu

Vakaların% 85-90'ında, aile üyelerinden biri enfekte olduğunda hane halkı yoluyla enfeksiyon kapmak mümkündür.HPV enfeksiyonunun evdeki yoluEvdeki patojen mikroorganizmalar genellikle ebeveynlerden çocuklara bulaşır. Çocuğun bağışıklığı hala güçlü değildir ve bu nedenle bebek enfeksiyona karşı daha hassastır. Ev içi enfeksiyon aşağıdaki gibi ortaya çıkabilir:

 • deride bir hasar varsa, ortak yatak takımları, havlular, el bezleri, sabun, kozmetikler ve sarılma yoluyla enfeksiyon meydana gelebilir;
 • tükürük yoluyla, bir tabak, bir diş fırçası, bir virüs taşıyıcısı ile öpüşürken enfekte olabilirsiniz;
 • enfekte bir kişinin kıyafetlerini giyerken (özellikle iç çamaşırları);
 • Ev ortamında
 • , epilasyon, tıraş sırasında kendi kendine enfeksiyon meydana gelebilir.

Ayrıca, halka açık yerlerde enfeksiyon, patojenin yaygın bir bulaşma yoludur. Örneğin havuzda, buhar banyosunda, saunada. Ve ayrıca sık sık el sıkışma ve dostça kucaklamalarla.

Papilloma virüsü nasıl bulaşmaz?

HPV (insan papilloma virüsü) nasıl edinilmez:

 • cinsel eşlerin sık sık değişmesinden kaçının
 • yakınlık sırasında kendilerini korur;
 • başkalarının eşyalarını kullanmamak;
 • başkalarının kıyafetlerini giymeyin;
 • halka açık hamamları, saunaları, yüzme havuzlarını ziyaret etmekten kaçının (veya en azından kişisel bir havlu, değiştirilebilir ayakkabılar taşıyın);
 • enfekte kişilerden içecek içmeyin veya yiyecek yemeyin;
 • kozmetoloji, klinik, kuaför seçimine dikkatlice yaklaşın (kurumda tüm sterilizasyon kurallarına uyulduğundan emin olmanız gerekir);
 • Virüs taşıyıcıları ile yakın temasa geçmeyin.

Papillom geliştirirseniz, doktorunuza görünün. Gerekli teşhisleri yapacak, patojenin suşunu belirleyecek ve gerekirse etkili bir tedavi önerecektir.

Prezervatif korur mu

Partnerlerden birinde HPV varsa, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak gerekir. Bununla birlikte, kontraseptif, enfeksiyonun bulaşmayacağının% 100 garantisi değildir. Elbettepatojeni prezervatifi geçemez, ancak enfeksiyon farklı bir şekilde ortaya çıkabilir.

Ön sevişme ile enfeksiyon meydana gelebilir. Derideki veya ağızdaki mikro çatlaklar yoluyla. Bu durumda, bir bariyer kontraseptif kurtarmayacaktır.

Tedavi yöntemleri

HPV taşıyıcısıysanız, enfeksiyon vücudunuzda uykuda olabilir ve herhangi bir soruna yol açmayabilir.Vücuttaki büyümeleri önlemek için bağışıklık sisteminizin durumunu izlemeniz gerekir.Ne kadar güçlü olursa, neoplazm oluşumu riski o kadar azdır.

Büyüme meydana gelirse, doktor size herhangi bir işlem yapmamanızı önerebilir (papillomların rahatsızlığa neden olmaması ve onkojenik bir suşu olmaması şartıyla). Neoplazmalardan kurtulma kararı verildiyse, kural olarak bu, muhafazakar yöntemlerle yapılır. İlaç tedavisi terapötik bir sonuç vermezse veya papilloma dejenerasyonunun onkolojik bir hastalığa dönüşme riski varsa, cerrahi müdahale reçete edilir (bunun için herhangi bir kontrendikasyon yoksa).