Papillomların evde ve kliniklerde tedavisi: ilaçlar ve halk ilaçları

Doktorlar, tüm cilt neoplazmalarının çıkarılmasını tavsiye ederek, bunu açıkladıkları gerçeğiyle açıklarlar.eliminasyon (yıkım) papilloma virüsünün insanlar arasında yayılmasını durduracak ve olası komplikasyonların gelişmesini önleyecektir..

Bununla birlikte, papillomun çıkarılıp çıkarılmayacağına herkesin karar vermesi gerekir.

Ancak papillomların çıkarılmasının mümkün olan en kısa sürede yapılması gereken durumlar vardır. Bunlar şunları içerir:

  • Bakteriyel inflamasyon gelişimi ile yaralanma sonrası papillom enfeksiyonu;
  • Siğilin görünümündeki değişiklikler: deformasyon, ülserasyon, spontan çürüme, olası malignitesini gösterir (iyi huylu hücrelerin kötü huylu hücrelere dejenerasyonu);
  • HPV'nin onkojenik tipleri tespit edilmese bile anogenital bölgede genital siğillerin varlığı.

Papillom tedavisinin özellikleri

Papilloma virüsü belirtilerinin tedavisindeki fark, yalnızca perine ve genital bölgede genital siğillerin gelişmesiyle ortaya çıkar. Vücudun diğer bölümlerine zarar verilmesi durumunda, tüm yöntemler ve araçlar aynıdır: eşzamanlı antiviral ve immün sistemi uyarıcı tedavi kullanılarak papillomların fiziksel olarak çıkarılması.

Malign hücrelerin varlığı için papilloma dokularının histolojik incelemesi

Papillomu çıkarmadan önce dokuları malign hücrelerin varlığı açısından incelemek gerekir.

Kadınlarda papillom tedavisi

Labia ve perine derisi etkilendiğinde, genel olarak genital siğilleri giderme yöntemleri genel olarak kabul edilenlerden farklı değildir.. Aynı zamanda serviks ve vajina duvarlarında papillomların gelişmesi özel bir yaklaşım gerektirir.

Bir jinekolog, iç kadın genital organlarının papilloma enfeksiyonunun tezahürü sorunlarıyla ilgilenir. Gerekirse, bir onkolog ile konsültasyon planlanır. İlaç tedavisi, yalnızca genital siğillerin ve / veya erozyonların çıkarılmasından sonra gerçekleştirilen karmaşık antiviral ve immün sistemi uyarıcı tedaviyi içerir.

Çıkarmanın kendisi, histolojik inceleme için bir doku örneği alınmasından ve çoğunlukla elektrokoagülasyon veya lazer çıkarılmasından oluşur.

Önemli! Vajinal duvarların ilk aşamalarında ve papillomlarında servikal erozyonun en kalitatif olarak ortadan kaldırılmasını sağlayan bu yöntemdir.

Erkeklerde papillom tedavisi

Tedavi prensibi aynıdır: papillomların çıkarılması, antienflamatuar tedavi ve immünomodülatörlerin yardımıyla artan bağışıklık.

Penis ve skrotumda genital siğiller gelişmesi durumunda papillomların tedavisi, şiddetine bağlı olarak hem ürolog hem de dermatolog tarafından ele alınabilir.

Neoplazmaları ortadan kaldırmak için hemen hemen tüm yaygın yöntemler kullanılabilir.. Bununla birlikte, cerrahi eksizyon, yalnızca kanser öncesi koşullardan (Keyr's erythroplasia, Bowen hastalığı) veya kanserden şüphelenilen durumlarda yapılır.

Glans penisin genital siğillerinin lazer veya radyo dalgaları gibi yüksek hassasiyetli teknikler kullanılarak yok edilmesi arzu edilir.

Önemli! Kriyodestrit veya elektrokoagülasyon kullanımı, cinsel işlevi olumsuz yönde etkileyecek ve kozmetik bir kusur yaratacak bir yara izi oluşumuna yol açabilir.

Papillomların klinik tedavi ve çıkarılması yöntemleri

Not! Papillomları çıkarma yönteminin seçimi, papillomların tipine, boyutuna, konumuna, hastanın bireysel özelliklerine ve koşullarına bağlıdır. Genellikle, her durumda hangi tür çıkarmanın tercih edileceğini doktor belirler.

kriyo-tahribat

Bu muhtemelen sıvı nitrojen kullanan en yaygın temizleme tekniğidir. Nispeten ucuz maliyet nedeniyle, prosedür, HPV'nin cilt üzerindeki tüm belirtilerini ortadan kaldırmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.Her türlü papillomdan kurtulmak için uygundur.

Bir lazerle papillomların çıkarılması

Yöntemin yüksek doğruluğu, göz kapaklarında, yüzde, dış ve iç genital organlarda, cildin açık bölgelerinde, dekoltede papillomların gelişiminde kullanılmasına izin verir. Dezavantajlar arasında prosedürün yüksek maliyeti not edilebilir.

radyo dalgası kaldırma

Yöntem, yüksek frekanslı dalgaların vücut dokuları üzerindeki yönlendirilmiş etkisine dayanmaktadır. Aynı zamanda yüksek frekanslı dalgalar altında doku tabakalaşması minimum hasarla gerçekleşir. Radyo dalgası yöntemi, lazerin doğruluğundan daha düşük değildir ve lazerden farklı olarak büyük papillomları çıkarmak için kullanılabilir.

elektrokoagülasyon

Papillomların yüksek sıcaklıklar kullanılarak koterizasyonu, vajinadaki lokalizasyonları, serviksin erozyonu için yaygın olarak kullanılır. Yöntem, mukoza zarının ve cildin tüm katmanlarını etkiler;özellikle kanser öncesi durumların tedavisinde etkilidir.

Tıbbi tedavi

Resmi tıp, HPV belirtilerinin tedavisi için üç grup ilaç sunar:

  • Keratolitikler: salisilik asit; 13-cis-retinoik asit - epidermisin stratum korneumunun reddedilmesine katkıda bulunur, cildi patolojilere neden olan mikroorganizmalarla birlikte pul pul dökün.
  • İmmün uyarıcılar: A, E, C vitaminleri; ginseng (özü) - virüse başarılı bir şekilde direnmek için bağışıklığı artırın.
  • Antiviral: interferon alfa-2b - bazı patojen türlerini etkiler.

Papillomların halk ilaçları ile tedavisi

Aşağıdaki tarifleri kullanaraksadece siğiller anogenital bölge ve yüz bölgesi dışındaysa kabul edilebilir.

Papilloma kusurlarının varlığında, halk ilaçlarının kullanımı kontrendikedir.

Bulduğunuz oluşumun papillom olduğundan veya yaraları, kusurları, çürükleri vb. olduğundan emin değilseniz halk ilaçları kullanmayın.

Tarifler

Papillomları çıkarmak için geleneksel ilaç tarifleri güvenli kabul edilir, ancak bunları kullanırken, bu prosedürün uzun olduğunun ve sonucun sıfır olabileceğine dikkat edilmelidir. Bazıları, işleri sona erdirmek için sabra sahip değildir, ancak çoğu zaman papillom, en iyi ihtimalle, bu tür tedaviye hiçbir şekilde yanıt vermez.

Gazyağı ve ceviz

Gazyağı ile fındık infüzyonu hazırlamak için aşağıdakileri yapın:

  • Genç cevizleri öğütün ve 3 litrelik bir kavanozun 2/3'ünü bunlarla doldurun.
  • Somunları gazyağı ile doldurun.
  • Kavanozu karanlık bir yerde üç hafta bekletin.
  • Elde edilen infüzyon gazlı bezle dikkatlice süzün.

Siğillere sabah ve akşam yok olana kadar uygulayın.

Yumurta kabuğu

Yumurta kabuklarını 250 derecede 30 dakika fırına koyun. Bundan sonra, toz haline gelene kadar öğütün.

Her üç günde bir, papilloma yumurta tozu serpin, ardından yara bandı ile düzeltin. Prosedür birkaç hafta içinde yapılmalıdır.

hint yağı

İlk olarak, siğilleri ılık suda buharlayın. Bundan sonra kurutun ve yavaş yavaş ovalayarak hint yağı uygulayın. Papillomu 2-3 saat alçıyla kapatın ve ardından alçıyı çıkarın ve neoplazmanın üst tabakasını nazikçe temizleyin. Prosedürü her gün tekrarlayın. Özellikle büyük ve pürüzlü oluşumlarda yardımcı olur.

Kırlangıçotu

Bir kırlangıçotu çalısı bulun ve ondan büyük bir dal koparın. Kırık bölgesinde, papillomlara 14-28 gün boyunca günde iki kez uygulanması gereken, göze çarpan sarı bir meyve suyu göreceksiniz.

Tavuk yumurtaları

Çiğ bir yumurta alın, kırın ve beyazını sarısından ayırın. Bir pamuklu çubuğu veya kulak çubuğunu proteinle ıslatın, ardından büyümeleri yağlayın. Prosedür günde 4 defaya kadar tekrarlanmalıdır. Tam bir tedavi için 1 ila 2 ay sürebilir.

Not! Çare birden fazla küçük siğil üzerinde etkilidir.

Çamaşır sabunu

Siğilleri kalın bir çamaşır sabunu tabakasıyla sabunlayın, ardından bir filmle örtün veya üstüne bir yara bandı yapıştırın. Sabun bileşimini sadece sabahları yıkamak için prosedür akşamları yapılmalıdır. Kural olarak, siğilleri ortadan kaldırmak için 4 prosedür yeterlidir.Yöntem, düz siğillerin tedavisinde kendini kanıtlamıştır..

Sarımsak

Bir diş sarımsağı soyun, ezin ve 1: 1 oranında un ile karıştırın. Elde edilen karışımı, büyüme üzerine 2-3 mm'lik bir tabaka ile uygulayın ve bir sıva ile sabitleyin. İşlem sabah ve akşam yapılmalıdır. Sarımsak bandajını 4 saatten fazla tutmayın.

Yağların karışımı

Siğiller için en etkili tedavi, aloe suyu ve arıtılmış su ile birlikte çay ağacı yağıdır. Karışım oranı 2: 1: 1. Neoplazmalar üzerinde ince bir tabaka ile günde 3 kez uygulayın. Cilt tahrişi meydana gelirse, yağ miktarını azaltın.Bu karışım genital siğillerin tedavisi için çok uygundur..

İyot

Düzenli bir alkol iyot çözeltisi alın ve günde bir kez papillomlara uygulayın, onları bolca yağlayın. Büyümeler tamamen kaybolana kadar prosedürü tekrarlayın.

Muz

Geceleri, içeriden neoplazmaya bir parça muz kabuğu yapıştırın ve bir yara bandı ile sabitleyin. Siğilin boyutuna bağlı olarak, tedavi süreci 1 ila 6 hafta arasında sürebilir.

Sirke

Bir pamuklu çubuğu sofra sirkesi ile nemlendirin ve papillomaya yapıştırın ve bir yara bandı ile sabitleyin. Bir saat sonra, yanıkları önlemek için pamuk yünü çıkarılmalıdır. Prosedür, siğilin boyutuna bağlı olarak günde 2 ila 4 kez yapılmalıdır. Tedavinin seyri, büyüme kaybolana kadar devam etmelidir.

karahindiba tentürü

Sarı karahindibaların saplarını ve çiçeklerini toplayın, onlarla bir kavanozun ¾'ünü doldurun ve votka ile doldurun. Kavanozu karanlık, serin ve kuru bir yerde günde bir kez sallayarak 3 hafta boyunca yerleştirin. Ardından bir pamuklu çubuğu tentürle nemlendirin ve günde iki kez 4 ila 6 saat siğillere sabitleyin. Tedavi süresi 2 haftadan 2 aya kadar olacaktır.

Üvez ve pelin infüzyonu

1: 1 oranında ezilmiş pelin kökü ve kurutulmuş üvez alın. Elde edilen karışımı 1 yemek kaşığı oranında demleyin. 0, 5 litre su için bir kaşık karışım. Karışımı gün boyunca ısrar etmek için bir termosta demlemeniz tavsiye edilir.

Pamuk yünü elde edilen infüzyonla nemlendirin, ardından 6 saat boyunca papilloma sıkıca sabitleyin. Bu kompres günde 3 defa değiştirilmelidir.