Boyundaki papillomlar

Kızın boynundaki papillomlar

Boyundaki papillomlar (ipliksi siğiller), halihazırda hücrelerin içinde bulunan insan papilloma virüsünün (HPV) yenmesi veya aktivasyonu ile tetiklenen insan papilloma virüsü enfeksiyonunun sonucudur. Neoplazmaların bu lokalizasyon bölgesi sıklıkla bulunur. Uzmanlar bu tür papillomlara ipliksi siğiller (akrokord) diyorlar. Sadece boyunda değil, koltuk altlarında, kulakların arkasında, meme bezlerinin altında da görünebilirler.

Boyundaki papillomların nedenlerini belirlemek ve tedavi yöntemlerini seçmek uzmanların görevidir. İnsan papilloma virüsü enfeksiyonu sağlık için tehlikelidir, özellikle genital siğiller ve ürogenital hastalıklarla birlikte kötü huylu tümörlerin büyümesine yol açabilir.

Hastalık geliştirme mekanizması

Papilloma virüsü, cinsel açıdan olgun insanların çoğunda tespit edilir. HPV vücuda hasar, çatlaklar, masaj sırasında, başkalarının hijyen ürünlerini, ayakkabılarını kullanarak ve korunmasız cinsel ilişki yoluyla girer. Birkaç ay veya hatta yıllar boyunca, papilloma virüsü herhangi bir şekilde kendini göstermez, bu da kronik taşıyıcılığı gösterir. Virüsler cildin yüzey katmanlarında çoğaldığında, doku hiperplazisi meydana gelir, boyunda ve vücudun diğer kısımlarında filamentli büyümeler görülür.

Önemli! HPV, çevrede kalıcı değildir. Virüs, ev eşyalarında hızla ölüyor. Enfeksiyon esas olarak doğrudan temas yoluyla gerçekleşir.

Tıraş, manikür sırasında, hareketsiz bir virüs aktive edildiğinde kendi kendine enfeksiyon mümkündür. Hastalık aktif klinik belirtiler aşamasına geçer ve daha sonra ciltte hiperplastik süreçler meydana gelir.

Boyundaki papillomların nedenleri

Deride papilloma

Papillomların neden boyunda göründüğünü tam olarak söylemek neredeyse imkansızdır. Uzmanlar, aşağıdaki hazırlayıcı faktörleri tanımlar:

 • şiddetli bulaşıcı hastalıkların transferi, bağışıklık sistemini zayıflatan cerrahi müdahaleler, vücudun uyum yeteneklerini azaltıyor;
 • giysi, hijyen ve bakım ürünleri tarafından sık sık cilt hasarları;
 • bulaşıcı güvenlik tekniklerine uymayan HPV ile enfekte işçiler tarafından düşük kaliteli salonlarda masaj yapmak;
 • hormonal bozukluklar, endokrin patolojiler;
 • vücutta ve cinsel organlarda diğer papillom türlerinin, genital siğillerin ve siğillerin varlığı.

Uzmanlar, boyundaki papillomların nedenlerinin vücuttaki hormonal değişikliklerle ilişkili olabileceğine inanıyor. Bu, ipliksi siğillerin genellikle endokrin patolojilerden sonra, hamilelik sırasında ve menopoz sırasında seks hormonlarının aktivitesi azaldığında ortaya çıktığını doğrular.

Genç kadınlarda boyundaki papillomun nedeni genellikle yumurtalık disfonksiyonudur. Ancak başlangıçta, HPV vücutta inaktif bir formda olmalıdır. Hormonal dalgalanma yalnızca tahrik edici bir faktördür.

Klinik belirtiler

Boyun papillomlarının pratikte klinik belirtileri yoktur. Dışa doğru, sarımsı veya ten renginin küçük ipliksi büyümelerine benziyorlar. Neoplazmalar oldukça yoğun bir tutarlılığa sahiptir. Boyutları nadiren 6 mm'yi geçer. Çoğu zaman, boyundaki filamentli papillomlar küçük gruplar halinde bulunur, birlikte büyüyebilirler ve bir horoz peteği veya karnabaharı andıran odaklar oluşturabilirler.

Bu tip papillomatöz büyümeler mıknatıslanmaya eğilimli değildir, ancak hasar görürlerse doku malignitesi riski kalır. Neoplazmalar iltihaplanabilir, genellikle yeni siğillerin ortaya çıkmasıyla papilloma virüsünün sağlıklı cilde yayılmasına neden olur.

Boyundaki papillom muayenesi

Boyundaki papillomların nedenlerini ve tedavi yöntemlerini kapsamlı bir inceleme sırasında belirlemek mümkündür. Filamentli büyümeler ortaya çıkarsa, bir dermatoloğa danışmalısınız.

Boyun, koltuk altı ve vücudun diğer bölgelerindeki papillomlar için ana tanı yöntemleri:

Boyundaki papillomlar
 • PCR;
 • dermatoskopi;
 • neoplazma dokularının biyopsisi;
 • histolojik inceleme.

Boyundaki papillomlar yaygın siğil, fibroma ve benlerden farklıdır. Virüs, PCR çalışması sırasında belirlenebilir. Bu yöntem, virüsün DNA'sını tanımlamanıza, oluşumun onkojenite derecesini ve HPV miktarını değerlendirmenize izin verir. Rahim ağzı kanserine neden olan en tehlikeli HPV tipleri 16 ve 18.

Kötü huylu bir süreçten şüpheleniliyorsa papilloma doku biyopsisi yapılır. Kronik papilloma virüsü enfeksiyonu doku hiperplazisine katkıda bulunur ve sıklıkla magnelizasyona yol açar. Bu nedenle, yüksek onkojenik riske sahip virüsleri zamanında tespit etmek ve papillomatöz büyümeleri ortadan kaldırmak çok önemlidir.

Tedavi yöntemleri

Boyundaki papilloma için tedavi rejimi ayrı ayrı seçilir. Bu hesaba katılır:

 • neoplazmların sayısı, şekilleri ve boyutları;
 • hastanın genel sağlık durumu;
 • neoplazmların malignite riski derecesi;
 • dış ve iç tümörler, ürogenital enfeksiyonlar dahil olmak üzere eşlik eden hastalıkların varlığı.

Doktor, boyundaki papillomlardan nasıl kurtulacağınızı anlamak için kapsamlı bir muayene yapar, HPV tipini belirlediğinizden emin olun. Diğer taktikler buna bağlıdır. Papillomlar, virüsün aktif bir çoğalmasının sonucudur ve antiviral tedavi gerektirir.

Terapötik Tedavi

İnsan papilloma virüsü enfeksiyonu için ilaçlar, yalnızca ilgili hekime danışıldıktan sonra kullanılır. Bu tür fonlar, HPV'nin daha fazla büyümesini engeller, neoplazmın malignitesi dahil olmak üzere komplikasyonları önler.

Çoğu zaman uzmanlar, ek olarak immünomodülatör etkisi olan antiviral aktiviteye sahip bir ilaç reçete ederler. Yıldaki alevlenmelerin sayısını azaltmak için, özellikle sık tekrarlamalarda bağışıklık sisteminin aktivitesini arttırmak son derece önemlidir.

İnsan papilloma virüsü enfeksiyonunun terapötik tedavisi birkaç aydır devam etmektedir. İlaç alımı sırasında, zamanla karaciğer ve böbreklerdeki yükte bir artış tespit etmek için laboratuvar parametrelerinin izlenmesi, kan ve idrar bağışıBoyundaki siğillerönerilir.

Uzmanlar boyundaki siğillerin cerrahi tedavisini herhangi bir nedenle ertelerse, neoplazmaları yaralayan giysilerden vazgeçmek gerekir. Küçük bir hasarla bile, papilloma virüsünün vücudun sağlıklı bölgelerine yayılma riski keskin bir şekilde artar.

Antiviral ilaçlara ek olarak, papillomları çıkarmak için hazır ilaçları kullanabilirsiniz. Ancak bu tedavi yöntemi travmatiktir. Onkojenik riskin artması ile kullanılamaz.

Papillomları çıkarmak için farmasötik ürünler

Boyundaki papillomları çıkarmak için hazır preparatlar, neoplazma hücrelerini yok eden asitler ve agresif bileşenler içerir. Bu tür fonları ekli talimatlara uygun olarak ve doktorunuza danıştıktan sonra kullanmanız önerilir.

Hazır ürünlerle siğilleri ve papillomları gidermenin temel prensipleri:

 • Topikal preparatı uygulamadan önce, sağlıklı cildi çinko macunu veya bitkisel yağ ile tedavi etmek gerekir;
 • 10-12 yaşın altındaki çocukların ve hassas cilde ve kronik alerjik patolojilere sahip yetişkinlerin tedavisi için ürünlerin kullanılması yasaktır;
 • Benlere ilaç uygulamayın.

Papilloma gidericinin kullanımı sırasında ilacın bir kısmı sağlıklı cilde veya mukozaya bulaşırsa, asitleri ve alkalileri nötralize etmek için cildi akan su ve sabunla acilen yıkamak gerekir.

Papillomlardan kurtulmak için yaygın kullanılan ilaçlar:

 • Antiinflamatuar ve immünomodülatör ajanlara ait tabletlerdeki ilaç. Neoplazmın boyutunu kademeli olarak azaltmaya yardımcı olan virüs miktarını azaltır. Lokal tedavi ile birleştirilmesi önerilir.
 • Papillomları dibe kadar dondurmak için kullanılan bir preparat. Ürünün uygulanması sırasında hafif bir karıncalanma ve yanma hissi oluşur. Cilt beyazlaşır ve sonra bir su toplanmasıyla kızarır. Tam doku rejenerasyonu 2-4 haftada gerçekleşir.
 • Ürünün uygulaması, papilloma üzerindeki soğuk etkisine dayanmaktadır. Düşük sıcaklık, neoplazmaları yok eder, dokuların metabolizmasında ve beslenmesinde ciddi rahatsızlıklara neden olarak ölümlerine yol açar.
 • Celandine ürünleri. Evde boyundaki papillomları çıkarmak için benzer ilaçlar kullanılır. Kırlangıçotu suyuna ek olarak, alkaliler de dahil olmak üzere diğer agresif bileşenleri içerirler. Ürünü kullanmadan önce sağlıklı cilt, yağlı bir krem, bitkisel yağ veya çinko içeren merhem ile korunmalıdır.

Papillomlarla mücadeleye yönelik eczane ürünleri, resmi kullanım talimatlarına uygun olarak kullanılmaktadır. Bazı ilaçların, iltihaplanmaya, tahrişe ve hatta dokularda kimyasal yanıklara neden olabilen agresif bir bileşimi vardır. Cildin yüksek hassasiyeti ile bu tür ajanlar kontrendikedir. Boyundaki papillomları çıkarmak için cerrahi minimal invaziv yöntemler kullanmak daha iyidir.

Cerrahi Tedavi

Papillomların cerrahi tedavisi altın standarttır. İnsan papilloma virüsü enfeksiyonunun arka planına karşı ciltte ve mukozada görülen neoplazmalar çıkarılmalıdır. Hiçbir uzman, neoplazmın er ya da geç magnelizasyona ve kötü huylu bir tümörün büyümesine yol açmayacağını garanti edemez.

Boyundaki papillomların cerrahi olarak çıkarılmasının ana yöntemleri:

 • lazer pıhtılaşması;
 • kriyo-tahribat;
 • radyo dalgası modu;
 • elektrokoagülasyon;
 • neoplazmanın bir neşter kullanılarak cerrahi eksizyonu.

Doktor, kapsamlı bir incelemenin verilerine dayanarak papillomları çıkarmak için özel bir yöntem seçer. Deri neoplazmalarının cerrahi eksizyonu, büyük bir tümör boyutu ve malignite riski ile yapılır. Diğer durumlarda, uzmanlar ciltte iz ve leke bırakmayan minimal invaziv teknikler kullanmaya çalışırlar.

Lazer koagülasyon

Elektrokoagülasyon - siğilden kurtulmanın bir yöntemi

Lazer, cilt ve mukoz membranlar üzerindeki büyümelerle etkili bir şekilde savaşır. Yöntem, kontrollü bir doku derinliği üzerinde en doğru ve hedeflenen etkiyi sağlar. İşlem sırasında acı verici bir his yoktur. Çoğu zaman uzmanlar enjeksiyon anestezisi veya uygulama anestezisi kullanır.

Yüksek enerjili lazerler, yüksek düzeyde hedeflenmiş bir lazer ışınıyla viral neoplazmaları buharlaştırır. Bu durumda, kan damarlarının aynı anda pıhtılaşması söz konusudur. Yüksek sıcaklığa maruz kalma, papilloma virüsünün kan akışı ile sağlıklı cilt bölgelerine yayılmasını önler.

Yok edilmiş papilloma bölgesinde yaklaşık bir hafta sonra kendiliğinden kaybolan bir kabuk oluşur. Ciltte hafif bir kızarıklık 2-3 ay kalır ve sonra tamamen kaybolur.

Cryodestruction

Kriyodestruction, cilt neoplazmaları üzerindeki soğuk etkiye dayanır. Sıvı nitrojen papillomları dondurur ve yok edilmelerine yol açar. Daha sonra küçük bir kabuk oluşumuyla dokular ölür.

İşlem sırasında sitoplazmik ve hücreler arası sıvı donar, papillomun hücre yapıları hasar görür ve bu da neoplazmayı yaşanmaz hale getirir. Düşük sıcaklığa maruz kalma, papillomatöz tümörün dokularındaki lenf dolaşımını ve kan akışını durdurur.

Sıvı nitrojen uygulaması sırasında cilt beyazlaşır, hafifçe şişer ve işlemden sonra göze çarpmayan bir kabarcık görünümü ile kırmızıya döner. Tam doku yenilenmesi birkaç hafta içinde gerçekleşir.

Papillomlarda radyo dalgası giderimi

Papillomlardan kurtulmanın radyo dalgası yöntemi, varlığı ve orta derecede travması nedeniyle dikkate değerdir. Radyofrekans dalgaları cilde nüfuz ettiğinde, ısı açığa çıkar, bu sayede neoplazmaları hücreleri buharlaştırarak çıkarmak mümkündür. İşlem sırasında dokular bir neşter kullanıyormuş gibi birbirinden ayrılır. Yöntem, papillomun cerrahi olarak çıkarılmasından sonra histolojik analize ihtiyaç duyanlar için uygundur.

Elektrokoagülasyon

Elektrokoagülasyon, papillomları yok etmenin modern bir yöntemidir. Elektrocerrahi prosedürü sırasında, doktor neoplazmanın sapını keser ve ardından bir elektrik akımı kullanarak tümörün tabanını yakar. Yöntem, küçük papillomları çıkarmak için daha uygundur, çünkü elektrokoagülatör küçük bir çalışma döngüsüne sahiptir.

Önemli! Cerrahi tedaviler, antiviral tedavi ve immün sistemi uyarıcı ajanlarla birleştirilir.

Neoplazmaların büyümesi, bağışıklık sisteminin aktivitesi ile ilişkilidir. Uzmanlar, hem ilaç yardımı ile hem de daha güvenli yöntemler (yüzme, sertleştirme, balneoterapi) kullanarak bağışıklığı artırmaya özel önem veriyorlar.

Geleneksel yöntemler

Alternatif tedavi, hem papillomayı yok etmek için yerel ilaçları hem de bağışıklığı artıran dahili kullanım için formülasyonları içerir. Ekinezya immün sistemi uyarıcı özelliklere sahiptir. Uzun süreli kullanımı olan bu bitkiden elde edilen tentür, bağışıklık sisteminin aktivitesini ve virüs taşıyıcıları ile temaslara karşı direnci artırır.

En sık kullanılan yerel ilaç kırlangıçotu suyudur. Günde birkaç kez neoplazmaya nokta olarak uygulanır. Tedavi süresi 5-7 günden fazla değildir. Yüksek yanık riski nedeniyle büyük papillomları çıkarmak için kırlangıçotu suyunun kullanılması önerilmez. Ürün mukus ve hassas cilt bölgelerinde kullanılmaz.

Evde, boyundaki küçük papillomatöz büyümeleri salisilik asitle gidermeyi deneyebilirsiniz. Sarımsak uygulamaları HPV'nin büyümesini durdurmak ve patojenin sağlıklı dokulara yayılma riskini azaltmak için kullanılabilir. Bunun için birkaç diş sarımsak rende üzerine sürülür, elde edilen kütle cilt neoplazmalarına uygulanır. Bu yöntem, kesikler ve herhangi bir hasar için ve ayrıca mukoza zarındaki papillomları çıkarmak için kullanılmamalıdır.