papillomlar

İnsan vücudunda papillom

Dünya nüfusunun %60'ından fazlası insan papilloma virüsü enfeksiyonunun taşıyıcıları olarak kabul edilir. Esas olarak temas yoluyla bulaşır. Zayıflamış bir bağışıklık sisteminin arka planına karşı insan papilloma virüsü (HPV), cilt veya mukoza zarlarında karakteristik neoplazmalar şeklinde kendini gösterir. Nadir durumlarda, bu tür büyümelerin hücreleri kötü huylu olanlara dönüşür.

HPV nedir

İnsan papilloma virüsü, vücutta neoplazmaların ortaya çıkmasına neden olan bulaşıcı patoloji türlerinden biridir. Büyümeler epitel dokusundan oluşur. Virüs her yaştan ve cinsiyetten insanın vücuduna bulaşıyor.

HPV, utero, intrapartum ev eşyalarının kullanılması yoluyla, enfekte bir kişiyle temas yoluyla bulaşabilir.

HPV'nin önlenmesi için cinsel aktivitenin başlangıcından önce bir aşı yapılır, yetişkinlikte cinsel aktivitenin kontrolü ve kişisel hijyen belirtilir.

Tedavi için antiviral, immünomodülatör ilaçlar reçete edilir; mevcut cilt büyümeleri kaldırılır.

100'den fazla HPV türü vardır. Çoğu virüs insan hayatı ve sağlığı için tehdit oluşturmaz. Sadece dermisin bazal tabakasını etkiler. İnsan vücuduna nüfuz eden HPV, siğillerin ortaya çıkmasına neden olan hücre bölünmesini bozar.

HPV bulaştığında, asıl şey virüsün türünü belirlemektir, çünkü onkojenik olmayan suşlar insanlar için herhangi bir tehlike oluşturmaz, sadece aktive olduklarında vücutta papillom oluşumuna yol açtıklarında görünümü bozarlar.

Onkojenik patojenler, malign neoplazmların gelişimi için tehlikelidir.

Bu tür papilloma virüslere yakalanmamanın ve rahim ağzı kanserinden korunmanın tek yolu aşıdır.

Aşı, cinsel aktivitenin başlangıcından önce kız ve kız çocuklarına verilir.

Onkojenik virüsler, kadınlarda veya erkeklerde cinsel organları enfekte eden virüslerdir. İlkinde, genital siğiller şeklinde kendini gösteren papilloma virüsü, rahim ağzı kanserine neden olur veya rahimde kötü huylu bir tümörün ortaya çıkmasına neden olur.

İstatistik

İstatistiklere göre, dünyadaki HPV insidansı, nüfusun 100 bininde 15-50 kişide teşhis edilmektedir. İnsanların yaklaşık %60'ı virüs taşıyıcısıdır. Enfekte olanların %30'u tehlikeli bir hastalığı olduğundan şüphelenmiyor bile.

18-28 yaş arası gençlerin viral bir enfeksiyondan etkilenme olasılığı daha yüksektir. Genç kızlar aktif cinsel yaşamın yaklaşık %82'sini oluşturmaktadır.

Anüs veya cinsel organları etkileyen doğrulanmış kanser vakalarının %93'ünde papilloma virüsü tespit edilir. Ayrıca, durumların %60'ında enfeksiyon kazara cinsel temas yoluyla meydana gelir.

HPV tip 16, insanların %41-54'ünde kansere neden olur.

Ayrıca istatistikler, kadınların %90'ının aktif HPV taşıyıcısı olabileceğini doğrulamaktadır, ancak 5 yıl sonra hastaların yalnızca %20'sinde serviks kanseri teşhis edilmektedir.

Papilloma virüsü olan popülasyonun %90'ında, düşük riskli olanlar grubuna dahil olan 11 ve 6 tür tespit edilmiştir.

Ek olarak, durumların yaklaşık %95'inde uzmanlar, vücudun yaklaşık 2 yıl boyunca virüsten bağımsız olarak atıldığını not eder.

Belirtiler

Papilloma virüsü, dış veya iç etkenlere maruz kalmanın bağışıklığın azalmasına neden olduğu durumlarda vücutta kendini gösterir. HPV ile enfeksiyon sırasındaki klinik tablonun doğası, ikincisinin türüne ve neoplazmların lokalizasyonuna bağlıdır.

Papillomavirüsün yaygın formları arasında genital siğiller öne çıkıyor. Aşağıdaki özelliklerle ayırt edilir:

 • soluk pembe renk;
 • kondilomun vücuda tutturulduğu ince bir bacağın varlığı.

Kondilomların ortaya çıkması durumunda, hoş olmayan bir kokuya sahip bir sıvı salgılanır. Bu tip neoplazmalar ağrısız büyür.

Genital siğillerin ana lokalizasyonu perinedir. Genital organların lezyonları ile hastalar kaşıntı ve yanma konusunda endişe duymaktadır.

Larinksin mukoza zarının enfeksiyonu, yüzeyinde düz papillomların ortaya çıkmasına neden olur. Bu patoloji formunun gelişimine aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • zor nefes alma;
 • yutma ile ilgili sorunlar;
 • boğuk ses;
 • kalıcı öksürük.

Larinksin mukoza zarında lokalize olan papillomlar, asfiksiye (boğulma) neden olan hızlı büyümeye eğilimlidir.

Viral enfeksiyon da kendini şu şekilde gösterir:

 1. kaba siğiller. Kötü hijyen nedeniyle oluşur. Vücut genellikle bu tip virüsün aktivitesini kendi başına bastırır.
 2. düz siğiller. Büyümeler, çapı 3 mm'ye kadar olan küçük neoplazmalardır. Daha sıklıkla başın ön tarafında lokalizedir.

Papilloma virüsü tip 18 tehlikeli olarak kabul edilir. Erkek ve kadınların cinsel organlarında gelişir ve mukoza zarının yüzeyinde birçok neoplazmın ortaya çıkmasına neden olur.

Bu türün etken maddesi, zayıflamış bağışıklığın arka planına karşı, vücut boyunca hızla yayılır ve iç yapıları etkiler. Ek olarak, HPV 18 maligniteye yatkındır.

Kadın genital organlarının papilloma virüsü ile yenilgisi, adet ile ilişkili olmayan kanamanın ortaya çıkmasına neden olur. Enfeksiyon genellikle rahim boşluğuna nüfuz eder ve yerel hücrelerin dejenerasyonuna katkıda bulunur. Üreme organları kanseri olan kadınların yaklaşık %98'i HPV'ye maruz kalma nedeniyle kötü huylu bir tümör geliştirir.

nasıl bulaşır

Papilloma virüsü ile enfeksiyon aşağıdaki şekillerde ortaya çıkar:

 1. Karşısındaevde bulunan malzemeler. Enfeksiyon taşıyıcısı olan bir kişinin tarak, havlu, terlik veya kıyafetlerinin kullanılması papilloma virüsünün yayılmasına katkıda bulunur.
 2. saatdoğrudan iletişim. Bu aynı zamanda cinsel yakınlık vakaları için de geçerlidir. Prezervatif kullanırken bile enfeksiyon olasılığı devam eder.
 3. otoenfeksiyon. Virüs vücudun bir bölümünden diğerine taşınır.
 4. anneden çocuğaplasenta yoluyla.

Virüs vücuda açık yaralardan, mukoza zarlarından girer. Ancak enfeksiyon her zaman oluşmaz.

Güçlü bağışıklık, enfeksiyonu bastırarak vücuda yayılmasını önler.

Vücutta papillom gelişimi için risk bölgesi, teşhis edilen kişileri içerir:

 • hormonal dengesizlik;
 • endokrin patolojiler;
 • iç organların kronik veya akut hastalıkları;
 • vitamin eksikliği;
 • gebelik.

Zihinsel veya fiziksel aşırı çalışma, şiddetli stres de bağışıklığın azalmasına katkıda bulunur ve bu da papilloma virüsü ile enfeksiyon olasılığını artırır.

Nasıl kurtulunur

İnsan papilloma virüsünün belirli bir klinik tablosu vardır. Bu nedenle, tedavi genellikle yalnızca sorunlu bölgenin dış muayenesinin sonuçlarına dayanarak verilir.

HPV'yi sekonder sifilizden ayırt etmenin yanı sıra, tümörün malign yapısından şüphelenildiğinde ek inceleme ihtiyacı ortaya çıkar.

Papilloma virüsünün aşağıdaki yöntemlerle teşhisi:

 • Araştırmabiyolojik sırhasta;
 • kolposkopi(kadın genital organlarının lezyonları için kullanılır);
 • sitolojik vehistolojik analizkondilom yüzeyinden alınan materyal;
 • polimeraz yöntemizincirleme tepkihastanın vücudunda HPV varlığının tespit edilmesini sağlayan;
 • yöntemhibridizasyon, bunun yardımıyla tümör hücrelerinin onkojenite seviyesi belirlenir.

HPV, modern antiviral ilaçların etkisinden "korkmaz". Bu nedenle tedavinin amacı, enfeksiyonun dış belirtilerini ortadan kaldırmaktır.

Konservatif tedavi aşağıdaki durumlarda reçete edilir:

 • genital siğiller yok;
 • papillomun rengi ve boyutu değişmeden kalır;
 • büyüme sayısı artmaz.

Topikal preparatların yardımıyla virüsün tezahürleriyle mücadele edilmesi önerilir.

Siğillerin lokal tedavisi ile eş zamanlı olarak bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi önerilir. Bunun için immünomodülatörler veya vitamin kompleksleri uygundur.

Yeniden doğuş eğilimli genital siğiller ve papillomlar ile ilgili olarak, diğer manipülasyonlar gerçekleştirilir:

 1. lazer pıhtılaşma. Yöntem vücuda zararsız olarak kabul edilir. Dar bir şekilde papilloma odaklanan lazer ışını, dokularını katmanlar halinde yakar. İşlemden sonra tedavi bölgesinde kanama ve diğer hoş olmayan olaylar meydana gelmez.
 2. kriyo-tahribat. Prosedür, neoplazmların sıvı nitrojen ile tedavisini içerir. Madde büyüme dokusunu dondurur ve papilloma düşer.
 3. Ameliyatla alma. Neoplazmanın yüksek onkojenitesinin teşhis edildiği durumlarda gerçekleştirilir.

İnsan papilloma virüsü genellikle bir tehdit oluşturmaz. Vücutta siğil ve diğer neoplazmaların ortaya çıkmasına neden olur. Bu büyümelerin bazıları yeniden doğmaya eğilimlidir, bu nedenle bu tür papillomları olan hastalar bir doktor tarafından düzenli olarak muayene edilmelidir.